Czy wciąż zastanawiasz się nad źródłem ciepła dla domu? Pompa ciepła wciąż pozostaje najlepszym wyborem, deklasując kotły wszelkiego rodzaju. Warto rozważyć jej zakup również ze względu na szereg programów, grantów i dopłat pokrywających większość kosztów kwalifikowanych, w tym także koszt montażu. A jeśli nadal masz wątpliwości, poznaj 7 korzyści, jakie daje pompa ciepła.
Korzyść 1: Pompa ciepła jest eko-friendly
Brak dymu, brak pyłu, brak popiołu – te trzy aspekty chyba najdobitniej podkreślają atuty pompy ciepła zamontowanej w domu. Zależnie od modelu wykorzystują one dostępną energię z otoczenia: ciepło powietrza, wody gruntowej lub gleby. Dzięki temu znika konieczność spalania paliw kopalnych, co zmniejsza negatywny wpływ na środowisko.
Co ważne, pompy ciepła działają na zasadzie przekształcania dostępnej energii w ciepło. W przeciwieństwie do kotłów gazowych czy olejowych, pompy ciepła nie emitują dwutlenku węgla (CO2), który jest głównym czynnikiem globalnego ocieplenia. Dzięki temu są przyjazne zarówno w ujęciu globalnym, jak i lokalnym.
Nowoczesne pompy ciepła znajdziesz w ofercie eco-team.pl.
Korzyść 2: Pompa ciepła działa automatycznie
Węglowe piece C.O. potrzebują stałego dozoru. Nie sposób nazwać ich bezobsługowymi, ponieważ co jakiś czas trzeba uzupełnić paliwo w zasobniku, usunąć popiół, również wyregulować pracę podajnika. I nawet jeśli temperatura zmienia się samoczynnie dzięki podłączeniu instalacji smart home (np. dzięki inteligentnym głowicom), nie unikniesz regularnego dosypywania ekogroszku do zasobnika.
Tymczasem pompa ciepła może mieć w pełni zaprogramowany cykl pracy z precyzyjnie ustawionym czasem zmiany temperatury. Jeśli codziennie wychodzicie z domu o tej samej porze, ustawiasz regułę obniżającą temperaturę pod Waszą nieobecność. Mniej więcej na godzinę przed powrotem domowników pompa może zwiększyć emisję ciepła, witając od progu przyjemnym ciepłem. Taki cykl ustawiasz raz, by korzystać z niego przez cały sezon.
Korzyść 3: Pompa ciepła jest wygodna
Zdefiniowane cykle pracy to jedno. Zdarza się jednak, że z różnych powodów wrócisz do domu wcześniej lub pogoda zmieni się diametralnie – nastanie siarczysty mróz. Wtedy Ty zdalnie, korzystając z aplikacji mobilnej, zmieniasz temperaturę na wyższą i cieszysz się idealnymi warunkami zaraz po przekroczeniu progu.
Zasada ta działa tez w drugą stronę – jeśli się ociepli, a Twój harmonogram przewiduje solidne grzanie, obniżasz stopnie na skali będąc poza domem. Zmniejszysz zużycie energii, nie zmienisz domu w saunę.
Korzyść 4: Pompa ciepła uniezależnia od dostaw opału
Już raz przeżyliśmy koszmar związany z ograniczonym dostępem do opału, przede wszystkim węgla. To z kolei pociągnęło za sobą dramatyczny skok cen. W przypadku domów o dużej powierzchni, wymagających sporej ilości paliwa, ten wzrost był szczególnie odczuwalny. I choć podjęto kroki zmierzające do dywersyfikacji dostaw węgla, sytuacja może się powtórzyć.
Pompa ciepła pozwala uniknąć takich perturbacji i nerwów. Energię czerpie z otoczenia, a tego nie sposób ograniczyć, ani utrudnić dostępu. Na uwagę zasługuje wysoka sprawność energetyczna nowoczesnych pomp, które są w stanie grzać skutecznie nawet w trakcie srogich mrozów sięgających -25° C.
Korzyść 5: Pompa ciepła to bezpieczeństwo
W przeciwieństwie do kotła węglowego, obecność pompy ciepła w domu nie stwarza zagrożenia pożarowego. Tu nie ma płomienia, nie ma żaru, nie ma gorących drobinek, które mogą wypaść z pieca podczas wybierania popiołu. Nie ma mowy o nieuwadze i przeoczeniach. Nie ma zagrożenia dla dzieci oraz osób starszych.
W domu nie ma ponadto instalacji z gazem ziemnym (znika ryzyko rozszczelnienia oraz wycieku paliwa). Pompa jest konstrukcją szczelną, która po pierwszym uruchomieniu nie wymaga ingerencji do wnętrza. Nie wolno wręcz tego robić. Przeglądy i naprawy trzeba zlecać serwisantom posiadającym niezbędne certyfikaty oraz uprawnienia.
Korzyść 6: Pompa ciepła to ogrzewanie i chłodzenie w jednym
Nazwa urządzenia może mylnie sugerować, że zajmuje się ono wyłącznie grzaniem. Tymczasem może być wykorzystywana do chłodzenia. W tym przypadku działa w trybie odwróconym, czyli transportuje ciepło z wnętrza budynku na zewnątrz. Proces ten jest możliwy dzięki zmianom stanu skupienia czynnika chłodniczego w układzie pompy ciepła. W trybie chłodzenia pompa ciepła działa podobnie jak klimatyzator, korzystając z cyklu opartego na:
- odbieraniu ciepła z budynku
- parowaniu czynnika chłodniczego
- skraplania czynnika w celu oddania ciepła na zewnątrz
- powtórzeniu cyklu
Korzyść 7: Pompa ciepła współpracuje z fotowoltaiką
Połączenie obu systemów umożliwia efektywną konwersję energii słonecznej na ciepło. Pompy ciepła są zasilane energią elektryczną, a panele fotowoltaiczne mogą ją dostarczać, przetwarzając promieniowanie słoneczne na prąd. Dzięki temu pompa ciepła może być w znacznym stopniu zasilana z odnawialnego źródła, co obniża koszty ogrzewania i zwiększa zrównoważenie energetyczne.
Choć początkowa inwestycja jest znaczna, oszczędności na dłuższą metę mogą być imponujące. Pompa ciepła ma wysoką efektywność energetyczną, a zastosowanie instalacji fotowoltaicznej odpowiedniej mocy może uczynić prąd i ciepło jeszcze tańszymi. Właśnie dlatego wielu inwestorów, którzy stawiają na energooszczędność i niskie koszty eksploatacji swoich nowo budowanych domów, wybiera tę kombinację zasilania w energię elektryczną i ciepło.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY