Stolarstwo jest profesją, która jest związana z różnego rodzaju obróbką materiału, którym jest drewno. Aby stolarnia odpowiadała standardom współczesnej techniki, oprócz tradycyjnych – ręcznych narzędzi takich jak np: strugi, młotki lub piły, możemy znaleźć również profesjonalne maszyny stolarskie do obróbki drewna. Nie ma wątpliwości co do tego, że dzięki nim możliwe jest wykonywanie precyzyjnie dopasowanych elementów, w szerszym zakresie. Realizuje się pracę szybciej i profesjonalniej. Przekłada się to na ilość, ale także na jakość produktu.
Jakie narzędzia spotkamy w pracowni stolarza?
Każdy warsztat wyposażony jest w tzw. niezbędniki, które można spotkać nawet w domu. Do takich narzędzi z pewnością zalicza się:
- młotek; z pozoru mało istotna rzecz, jednak należy pamiętać, że w pracowni stolarskiej młotek powinien mieć główkę, która umożliwia wyciąganie gwoździ.
- Nóż stolarski, zwany nożem do tapet, to bardzo przydatne narzędzie w zawodzie stolarza, ze względu na wymienne ostrza, które idzie odłamywać
- dłuta, które odpowiednio ostre i dopasowane do materiału mogą stworzyć przecudowne rzeczy
- miary taśmowe, dzięki którym unika się marnowania materiału. Lepiej zmierzyć dwa razy i raz ciąć, prawda?
- ściski, powodujące, że praca staje się dużo wygodniejsza. Stosuje się tradycyjne- na śrubę lub szybkiego montażu
- kątowniki, użyteczna, dzięki posiadaniu poziomicy oraz możliwości regulowania kątów.
Maszyny do drewna – jakie wyróżniamy?
Jedną z głównych i podstawowych maszyn, które możemy zobaczyć, w warsztacie stolarskim jest piła. Jej wybór na rynku jest dość różnorodny. Podczas wyboru sprzętu idealnego należy zwrócić uwagę, na rozmieszczenie zębów, ponieważ wpływa to na precyzję cięcia. Doskonałym wyborem dla wielu stolarzy stała się piła stołowa, która jest narzędziem bez wątpienia komfortowym oraz wydajnym.
Okleiniarki, są to specjalistyczne maszyny służące oklejaniu bocznych powierzchni płyt. Są precyzyjne i szybkie.
Wiertarki, służą do wykonywania szczegółowych wierceń. Wyróżniamy wiertarki poziome, pionowe, wyspecjalizowane oraz oscylacyjne.
Grubościówki pozwalające na stabilną pracę z drewnem. Dzięki temu urządzeniu nadaje się elementowi drewnianemu odpowiednią grubość. Charakteryzują się solidnością oraz masywnością. Działają na zasadzie skrawania płaszczyzny danego materiału.
Pilarka formatowa służy do rozcinania drewna litego z bardzo dużą precyzją. Maszyna ta cechuje się tym ,że dzięki agregatowi podcinającym nie powoduje ona wyszczerbień.
Strugarki czterostronne są bardzo praktycznym narzędziem, które znajdują zastosowanie w produkcji podłóg, czy listew. Maszyna ta pozwala na jednoczesne opracowanie 4 powierzchni, dzięki czemu po jednym zastosowaniu mamy gotowy element.