Systemy preizolowane są dziś powszechne. Stosowane są w różnego typu instalacjach, takich jak: grzewcze, chłodnicze. Służą do budowy nadziemnych i podziemnych rurociągów. Ogólne podejście jednak do systemów preizolowanych nie jest często do końca prawdziwe. Wiele osób wychodzi z założenia, że preizolacja przekłada się na kwestię strat energii, które mogłyby wystąpić, gdyby rury nie były izolowane. Oczywiście jest to fakt, jednak to nie wszystkie zalety stosowania w instalacjach preizolacji. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat – koniecznie zapoznaj się z naszym dzisiejszym wpisem!
Zalety stosowania rur preizolowanych w instalacjach grzewczych i chłodniczych
Pierwszym atutem, dla którego głównie stosowane są rury preizolowane, to uniemożliwienie wymiany energii między siecią a otoczeniem. Taka wymiana energii prowadzi przede wszystkim do odczuwalnych strat finansowych. Jest to widoczne szczególnie w instalacjach grzewczych.
Zła izolacja pozwalająca na wymianę ciepła, wtedy to pobierana jest większa ilość potrzebnej energii. Izolacja, która znajduje się na rurze, poza tym jest w stanie zapobiec wielu uszkodzeniom rury, jest jej dodatkową warstwą ochronną. Preizolacja może zapobiec skraplaniu się pary wodnej na powierzchni rury.
Znaczenie rur preizolowanych w systemach chłodniczych
Najbardziej zauważalne zdaje się być izolowanie rur w systemach grzewczych, jednak tak samo istotne jest to w przypadku, gdy chodzi o sieci chłodnicze. W ich przypadku do czynienia mamy z odwrotnym system działania, jednak konsekwencje zastosowania złej izolacji pozostają takie same. W systemach chłodniczych dodatkowo może pojawić się dodatkowy problem, którego nie ma w przypadku systemów grzewczych, a mianowicie skraplanie się pary wodnej.
Szczególnie groźne są tego typu instalacje, które to ukryte są w ścianach i często niewidoczne. Wtedy to skraplająca się woda może doprowadzić do powstania mało estetycznych zacieków, których usunięcie może wiązać się z koniecznością przeprowadzenia sporego remontu. Z tego względu korzystniej jest wybrać rury preizolowane, które pochodzą od sprawdzonych i znanych producentów.
Dobrej jakości rury preizolowane – czyli jakie?
Dobrej jakości rury preizolowane powinny być wykonane z atestowanych materiałów. Są to np.: stalowe rury z gatunku P235GH ze szwem zgodnie z PN-EN 10217-2 lub PN-EN 10217-5 lub bez szwu P235GH zgodnie z PN-EN 10216-2. Jeśli mowa o rurach izolowanych, które przeznaczone są do przesyłu wody użytkowej, wykorzystywane są stalowe rury ocynkowane z gatunku stali P235GH. W ofercie hurtowni hydraulicznej Proterm znajduje się szeroka oferta produktów preizolowanych, w tym rur, które posiadają atesty hutnicze oraz zgodność parametrów z wymogami norm.
Rury izolowane, które dostępne są w tym sklepie przed cyklem technologiczno – przygotowawczym do preizolacji są specjalnie czyszczone przez śrutowanie. Działanie takie ma wpływ na zwiększenie przyczepności pianki poliuretanowej. W rurach zazwyczaj jako warstwa izolacji, stosowane są pianki PUR.
Kiedyś mi zabrakło takiej rury i 500km jechałem busem 😀