Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Na koszty sprzętu do ultrasonografii składa się wiele czynników, które decydują o finalnej cenie. Obecnie w sprzedaży dostępna jest zarówno fabrycznie nowa aparatura, jak i wiele modeli używanych. Aparat USG stanowi podstawę wyposażenia diagnostycznego wielu klinik i gabinetów, dlatego warto w niego zainwestować. Przy wyborze takiego sprzętu medycznego należy jednak kierować się nie tylko ceną, ale również zakresem dostępnych funkcji, jakością wykonania czy parametrami technicznymi.
Elementy wyceny sprzętu do USG
Na cenę aparatu USG składa się tak naprawdę kilka podstawowych elementów, o których trzeba pamiętać przy wyposażeniu placówki medycznej w tego rodzaju sprzęt. Do najważniejszych komponentów należy bez wątpienia sama jednostka ultrasonograficzna, a jej cena jest ściśle uzależniona od klasy oraz liczby bazowych funkcjonalności. Istotnym elementem są też głowice ultrasonograficzne. Im bardziej wysoki stopień ich zaawansowania technologicznego, tym wyższy koszt zakupu. Nie bez znaczenia pozostaje również liczba samych głowic. Poza nimi niezbędne będzie też oprogramowanie dla aparatu, ponieważ ultrasonografia jest obecnie badaniem realizowanym za pomocą specjalnych aplikacji.
Szacowane ceny ultrasonografów
Najtańsze są urządzenia z segmentu budżetowego, które da się kupić już od 30 tys. złotych. Za pomocą takich aparatów można jednak realizować wyłącznie podstawowe badanie USG, ponieważ nie posiadają one funkcji w rodzaju kolorowego dopplera czy precyzyjnego ekranu wysokiej rozdzielczości. Najpopularniejszy jest drugi przedział, do którego należą ultrasonografy średniej klasy. Ich cena wynosi około 50-150 tys. złotych. Takie aparaty USG pozwalają na wykonywanie bardziej złożonej diagnostyki, zapewniając przy tym wysoki standard obrazowania. Najdroższy jest sprzęt klasy premium, którego koszt przekracza 150 tys. złotych. Ultrasonografy z tej grupy dedykowane są zastosowaniom specjalistycznym w dużych ośrodkach medycznych, ze względu na zaawansowane funkcje i nowoczesne oprogramowanie.
Koszty dodatkowe zakupu sprzętu do USG
Poza zakupem samego sprzętu do ultrasonografii (sprawdź ofertę od Norax Medical: https://noraxmedical.pl/produkty/ultrasonografy/), inwestycja w takie wyposażenie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Dotyczy to chociażby obsługi serwisowej aparatu USG, a także konieczności dopasowania odpowiednich materiałów eksploatacyjnych. Koszty dodatkowe związane z zakupem takiej aparatury nie są wysokie, jednak nie podlegają np. finansowaniu w ramach leasingu. Pewne środki pochłonie też rozbudowa apartu USG w całym cyklu jego eksploatacji, np. o dodatkowe głowice czy moduły oprogramowania.