Koniecznie musimy pamiętać o tym, że drewniana posadzka to naprawdę atut każdego mieszkania lub domu. Oprócz tego, że surowiec ten wygląda niezwykle atrakcyjnie, jest przyjemny w dotyku i stanowi doskonały wybór dla alergików, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Niewątpliwą zaletą drewnianych podłóg jest również fakt, że możemy je odnawiać w momencie, kiedy tracą one już swój atrakcyjny wygląd. Jednak samo odświeżenie posadzki nie wystarczy, by cieszyć się nią przez kolejne długie lata intensywnego użytkowania. Koniecznie musimy pamiętać o tym, że drewno wymaga odpowiedniej pielęgnacji i konsekwencji w działaniu. Jak możemy zatem pielęgnować podłogę, by zapewnić jej długowieczność? Tego dowiecie się z dalszej części naszego tekstu.
Cyklinowanie podłogi, czyli przywrócenie dawnego blasku drewnianej posadzce
W momencie, kiedy nasza drewniana posadzka nie wygląda już tak atrakcyjnie, jak świeżo po ułożeniu klepek lub desek, warto zdecydować się na jej odnowienie. Pamiętajmy, że ścierająca się warstwa zabezpieczająca drewno sprawia, że jest ono bardziej podatna na różnego rodzaju uszkodzenia takie jak zarysowania, wgniecenia, plamy i tak dalej. By móc odświeżyć naszą podłogę warto zastanowić się nad jej kompleksową renowacją, która możliwa jest tylko i wyłącznie przy użyciu cykliniarki. Jeżeli skorzystamy z pomocy fachowców z pewnością uda nam się uniknąć podstawowych błędów, których niestety łatwo możemy się dopuścić. Dokładne zaplanowanie prac, opróżnienie pomieszczeń, w których mają być one prowadzone, a także uwzględnienie warunków takich jak panujące temperatury i wilgotność powietrza, w połączeniu z profesjonalnie prowadzonymi pracami i wyborem właściwych preparatów zabezpieczających, z pewnością dadzą nam zadowalający efekt. Jednakowoż musimy pamiętać o tym, że cyklinowanie podłogi nie jest zabiegiem gwarantującym nam idealnie prezentującą się posadzkę przez długie lata. Koniecznie musimy zadbać o naszą podłogę, by mogła ona prezentować się świeżo i elegancko, a tym samym nie wymagała ponownej renowacji szybciej, niż zakładamy.
Jak dbać o drewnianą podłogę?
Przede wszystkim bardzo ważnym etapem, którego nie możemy pomijać w pielęgnacji lakierowanych parkietów, jest ich czyszczenie. Oczywiście musimy zachować tutaj zdrowy rozsądek. Drewnianą podłogę najlepiej jest regularnie odkurzać i czyścić na sucho. Narażenie pakietu na zbyt dużą dawkę wilgoci może doprowadzić do pewnych uszkodzeń. Jeżeli już ścieramy podłogę na mokro, pamiętajmy o tym, by dokładnie wyciskać mopa. Koniecznie istotne jest to, aby wilgotny materiał zbierał dość dobrze wodę, a zaobserwujemy to po szybkim wysychaniu podłogi.
Możemy również zdecydować się na konserwację naszej podłogi w sposób samodzielny. Gdy zaobserwujemy, że nasz pakiet zaczyna matowieć, możemy wybrać dedykowany lakier odświeżający. Musimy jednak pamiętać o tym, by był on dokładnie dobrany do gatunku drewna. Takie rozwiązanie sprawi, że nasza porysowana i zmatowiona podłoga uzyska świeży blask. Należy jednak pamiętać o tym, by preparat nakładać odpowiednio. Podłogę należy odpowiednio wyczyścić i odtłuścić. Zazwyczaj taki preparat nakłada się za pomocą bawełnianej szmatki lub gąbki. Prace należy prowadzić zdecydowanie i bez ociągania się, gdyż lakier do parkietu wysycha po około 30 minutach. W domowych warunkach drewnianą podłogę możemy w ten sposób odświeżać dwa razy do roku, co niewątpliwie poprawi jej świeży wygląd.
Naturalnie najlepszym rozwiązaniem, które przyniesie najbardziej zadowalający efekt dla starej i zniszczonej podłogi, jest jej renowacja. Kiedy zauważymy fragmentaryczne zniszczenia, możemy zabezpieczyć odsłonięte drewno przed dalszym jego rozpadem i tym samym je przed ewentualnymi uszkodzeniami. Odsłonięte drewno jest szczególnie narażone na zarysowania, wgniecenia czy plamy, co z kolei może skutkować jego trwałym uszkodzeniem. Dodatkowo bardzo uszkodzone deski możemy także samodzielnie wymienić. W przypadku wyraźnych wgłębień, ubytków w parkiecie i podobnych uszkodzeń możemy powierzchnię wypełnić szpachlówką stolarską do drewna. Jednak w naszej ocenie zniszczony parkiet powinniśmy w całości cyklinować. Oczywiście są to dość angażujące prace renowacyjne, które wymagają odpowiedniego przygotowania i właściwego planowania. Jednakowoż tylko wtedy uda nam się uzyskać w pełni zadowalający efekt i możemy liczyć na to, że nasza podłoga w całości będzie odnowiona i równomiernie zaprezentuje swoje piękno.
Podsumowanie
Kiedy zadbamy już o odświeżenie naszej podłogi, należy pamiętać o właściwej pielęgnacji. Mimo tego, że drewno najczęściej zabezpieczamy lakierem, który tworzy swoistą powierzchnię ochronną i zabezpieczającą przed różnego rodzaju czynnikami zewnętrznymi, należy zachować zdrowy rozsądek na etapie czyszczenia posadzki i jej pielęgnacji. Unikanie wilgoci będzie tutaj wskazane. Ponadto zawsze warto wybierać wysokiej jakości preparaty dedykowane do posiadanego gatunku drewna i stosować je zgodnie z zaleceniami producenta.