Wszystkie zamieszone na stronie publikacje mają charakter wyłącznie edukacyjno – informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby publikacje w serwisie były rzetelne i zgodne z obecną wiedzą w zakresie medycyny, fizjoterapii lub innej dziedziny wpisu. Niniejszy serwis nie może zastąpić indywidualnej konsultacji z lekarzem lub specjalistom. Stosowanie porad i wskazówek w praktyce powinni być za każdym razem konsultowane na indywidualnej wizycie z lekarze lub specjalistom.
Sok z kiszonej kapusty, jedni są zdecydowanymi zwolennikami tego specyfiku, inni zaś, bardzo go nie lubią. Sok z kapusty kiszonej, ma, jednakże wiele swoistych właściwości, które świetnie wpływają na stan naszego organizmu, zawiera wiele dobrych dla nas mikroelementów, których nie potrafią dostarczyć najlepsze suplementy. Ale, mimo tak wielu pozytywnych skutków stosowania soku z kapusty, powoduje on u niektórych biegunkę. Sok z kiszonej kapusty i biegunka to ważny temat, o którym nie wiele się mówi, a powinno.
Właściwości soku z kiszonej kapusty
Jak wcześniej wspomniano, sok z kiszonej kapusty ma wiele właściwości odżywczych, ale u niektórych wywołuj on biegunkę. Warto jednak pochylić się nad tymi pozytywnymi skutkami, ponieważ niosą one ze sobą wiele korzyści dla naszego organizmu. Kwas z kiszonej kapusty, ma wiele leczniczych i prozdrowotnych właściwości. To za sprawą szczepów bakterii, które powstają w wyniku fermentacji białej kapusty i soli.
Sok z kiszonej kapusty, prócz przydatnych organizmowi bakterii posiada również wiele witamin i minerałów. Posiada witaminy B1, B2, B3, oraz B6. Grupą innych witamin, które zawiera kwas z kiszonej kapusty są witaminy K, E, i C. Poza tym sok z kiszonej kapusty ma właściwości przeciwzapalne, dlatego poleca się go pić po operacjach, lub w czasie przeziębień, infekcji i stanów zapalnych. Prócz tego, kwas z kiszonej kapusty zawiera także takie składniki jak jod, błonnik, wapń i magnez. Kwas z kiszonej kapusty świetnie działa również na wzrok, bo zawiera luteinę oraz ma fitoncydy, z tego powodu jest również grzybobójczy. Można powiedzieć, że sok z kiszonej kapusty świetnie działa na cały organizm, zapobiega powstawaniu wrzodów, a nawet nowotworów.
Sok z kiszonej kapusty ma właściwości oczyszczające, ale nadmierne stosowanie kuracji sokiem z kiszonej kapusty, może powodować biegunkę. Przy zbyt dużej ilości soku z kapusty mogą pojawić się również wzdęcia i gazy. Mimo, iż kiszona kapusta na pasożyty i grzyby działa doskonale, to jej „nadużywanie” może przyprawić nas o rozwolnienie.
Sok z kiszonej kapusty – zastosowanie
Kwas z kiszonej kapusty, który powstaje na skutek fermentacji białej kapusty i soli, ma wiele właściwości leczniczych. Używa się soku z kapusty w leczeniu stawów oraz chorobami układu moczowego, takich jak dna moczanowa. Ten kwaśny specyfik, świetnie działa również na choroby związane z tarczycą, cukrzycą, a także dla osób zmagającymi się z problemami żołądkowymi. Ponad to, zastosowanie swoje kwas z kiszonej kapusty znajdzie w:
- walce z zaparciami,
- chroni wątrobę i inne narządy,
- wspomaga zapobieganiu nowotworów,
- zmniejsza produkcję soków żołądkowych,
- pomaga wchłaniać żelazo do organizmu,
- pomaga współtworzyć czerwone krwinki,
- usuwa toksyny z organizmu,
- wzmacnia serce.
Mało tego, kwas z kiszonej kapusty korzystnie wpływa podczas leczenia zatrucia alkoholowego, ponieważ zawiera naturalne probiotyki. Te z kolei dobrze wpływają na pracę jelit. Nie zapominajmy, że sok z kiszonej kapusty na odchudzanie jest świetny. Działa przeczyszczająco, zawiera błonnik, poprawia kondycję jelit, ale również jest mało kaloryczny. Dlaczego więc sok z kiszonej kapusty powoduje biegunkę, wzdęcia i gazy?
Dlaczego sok z kapusty wywołuje biegunkę?
Kwas z kiszonej kapusty ma wiele pozytywnych oddziaływań na organizm, ale również nie powinno się go pić zbyt dużo. Dziennie wystarczy kilka łyków, aby zdrowo zadziałał na nasze zdrowie. Mówi się, że wystarczy pół szklanki soku z kapusty dziennie. Jeśli będziemy przesadzać z ilością soku z kiszonej kapusty, może on powodować biegunkę, rozwolnienie, wzdęcia i gazy.
Dlaczego po kapuście kiszonej mamy biegunkę? Otóż dzieje się tak dlatego, że sok z kiszonej kapusty zawiera substancję drażniącą dla jelit. Mianowicie chodzi o izotiocyjanian allilu, który jest szczególnie drażniący dla kubków smakowych i receptorów enterochromafinowych. Izotiocyjanian allilu zawiera siarkę, która jest związkiem nadającym ostry i gorzki smak musztardzie, chrzanowi wasabi i kapuście między innymi. Mózg reaguje na te związki i przyspiesza ruchy jelit, zatem szybciej dochodzi do nas, że musimy iść do toalety po wypiciu soku z kapusty kiszonej. Stąd biegunka po kiszonej kapuście.
Pamiętać należy, że zdecydowanym przeciwwskazaniem do picia soku z kapusty kiszonej, są choroby już istniejące w układzie pokarmowym, a także nadciśnienie, gdyż zawiera duże ilości soli.
Biegunka po kiszonej kapuście – co robić?
Gdy biegunka po wypiciu soku z kiszonej kapusty pojawi się właśnie u nas, należy szybko zareagować. Z sokiem z kiszonej kapusty nie należy przesadzać, choć dla wielu osób jest on bardzo smaczny. Czym zlikwidować wzdęcia po kiszonej kapuście, a także jak walczyć z biegunką po wypiciu soku z kiszonej kapusty?
Jeśli biegunka po soku z kiszonej kapusty utrzymuje się długo należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, ale zazwyczaj jest to zwykłe podrażnienie jelita. Objawia się on płynnym i nieuformowanym kałem, który bardziej przypomina wydzielinę, niżeli zdrowy stolec. Należy wówczas przede wszystkim zadbać, by nie odwodnić organizmu, a więc dostarczyć elektrolitów i odpowiedniej ilości płynów. Ponad to zastosowanie leczniczych węgli, również będzie w tym przypadku skuteczne. Węgiel wiąże toksyny, bakterie i gazy jelitowe, które nasilają perystaltykę jelit. Przydadzą się również inne leki absorpcyjne, koloidalne. Polecane są również leki hamujące ruchy jelita, takie jak Stoperan, Laremid.
Ważne, by sok z kapusty pić w małych ilościach. Natomiast, jeśli pożyjemy kapuśniak, a następnie napijemy się soku z kiszonej kapusty lub zagryziemy surową kiszoną kapustą, w istocie, możemy się spodziewać biegunki. Nie warto przesadzać z ilością, by cieszyć się dobrymi właściwościami soku.
mnie tam taki sok nie rusza 😀