Istnieje wiele trendów w urządzaniu i aranżacji domów i mieszkań. Zwracamy uwagę wielokrotnie na style, na rodzaje dodatków, a także na praktyczność niektórych rozwiązań. Tak samo jest w przypadku, gdy szukamy dla siebie odpowiedniego łóżka i urządzamy sypialnię, która powinna być miejscem relaksu i odpoczynku. Nieodzownym elementem aranżacji sypialni jest stolik nocny, łóżko, niekiedy szafa i piękna pościel. Ale co wiemy i co sądzimy na temat zabudowy nad łóżkiem w sypialni? Jest to hit, czy raczej rozwiązanie odchodzące do lamusa?
Plusy i minusy zabudowy nad łóżkiem
Zabudowa nad łóżkiem w sypialni może okazać się świetnym i praktycznym rozwiązaniem. Jest to również bardzo dobra propozycja dla małych sypialni w bloku, gdzie brakuje nam często miejsca na szafki użytkowe. Ponad to zabudowa nad łóżkiem w sypialni pasuje do wielu aranżacji i można ją zastosować wpasowując ją w różne style architektoniczne.
Sposobów na jej wykonanie nie brakuje i zdecydowanie nie jest to rozwiązanie, które staje się niemodne. Ważne, by zabudowa nad łóżkiem w sypialni, pasowała do reszty aranżacji. Jak wszystko ma swoje plusy i minusy, tak i zabudowa nad łóżkiem w sypialni ma je również. Do plusów należą:
- praktyczność – wiele szafek, które stanowią obudowę nad łóżkiem w sypialni tworzy dodatkowe miejsce użytkowe.
- Można stworzyć z niej garderobę w sypialni.
- Zaoszczędza miejsce w małych sypialniach.
- Ładnie się prezentuję, ponieważ najczęściej przybiera postać minimalistycznych mebli modułowych.
- Można w zabudowie nad łóżkiem zaaranżować półki, na których wyeksponujemy ciekawe dodatki.
Jak widać, plusów wynikających z zabudowy nad łóżkiem w sypialni jest wiele, ale co z minusami? Otóż jest jeden zasadniczy. W momencie, gdy wykonamy zabudowę nad łóżkiem w sypialni, wykluczamy możliwość roszady mebli. Natomiast w małej sypialni w bloku warto powalczyć o każdy centymetr przestrzeni.
Zabudowa małej sypialni może zastąpić szafę w garderobie, komody i inne schowki. Sypialnia w zabudowie, może świetnie wyglądać, jeśli wkomponujemy w aranżację górne szafki i słupki na bokach.
Jak zabudować ścianę wokół łóżka?
Szafki wykorzystane do zabudowy nad łóżkiem w sypialni nie powinny być bardzo głębokie, aby nie przytłaczały wnętrza. Nie powinny być również zawieszone zbyt nisko, dobrze byłoby, aby się komponowały idealnie do wielkości przestrzeni. Ponad to zabudowa wokół łóżka pomalowana na kolor ścian w sypialni idealnie wtopi się z tłem. Dodatkowym plusem takich szafek jest możliwość zamontowania frontów typu „cichy domyk”.
Nie potrzeba wówczas stosowania uchwytów, co jeszcze bardziej oszczędza miejsce. Warto również nad łóżkiem zamontować listwę led lub kinkiety, które będą stanowić oświetlenie pomieszczenia i mogą zastąpić lampkę nocną. Warto zadbać o funkcjonalne oświetlenie w przypadku, gdy chcielibyśmy się zrelaksować lub poczytać książkę. Pamiętajmy również o wygodne podparcie pleców, aby nie mieć problemów z ich bólem w przyszłości.
Zabudowa nad łóżkiem w sypialni to doskonałe rozwiązanie do małej sypialni w bloku. Aby wykorzystać każdy centymetr powierzchni, powinniśmy wybrać właśnie to rozwiązanie. Choć istnieje jeszcze wiele innych pomysłów. To, będzie jednak najbardziej praktyczne. Zabudowę nad łóżkiem w sypialni warto wykonać na wymiar, na zamówienie u stolarza.
Naprawdę sprytnie zabudowa sypialni pomieści wiele rzeczy. Ubrania, pościele, koce, gadżety, książki. Właściwie do zabudowanej sypialni możemy włożyć co tylko zechcemy. Prócz tego, że może być garderobą w sypialni, może stanowić również biblioteczkę. Poza tym warto zadbać również o to, by meble zabudowy nad łóżkiem w sypialni były solidnie zamontowane, stabilnie i bezpiecznie przykręcone do ściany, aby nie spadły na nas niespodziewanie pod pewnym obciążeniem różnych książek i sprzętów.
Zabudowa nad łóżkiem – idealne rozwiązanie dla sypialni na poddaszu!
Poddasze, wielu z nas o nim marzy, ale jak przychodzi do jego urządzania lub gdy mamy mieć na poddaszu sypialnię, sprawa nie jest już taka prosta. Sypialnia ze skosami na poddaszu, może okazać się zmorą podczas aranżacji jej wnętrza. Należy wówczas podejść do sprawy kreatywnie i pozytywnie. Należy wziąć pod uwagę wszystkie możliwości oraz dokładnie zmierzyć skosy.
Łóżko, które jest jakby epicentrum sypialni musi się znaleźć w odpowiednim miejscu. Poddasze to zazwyczaj małe, intymne miejsca i nie mamy zbyt dużego pola do popisu. Łóżko najlepiej ustawić w takim miejscu, w którym unikniemy nieprzyjemnych uderzeń w głowę podczas wstawania, a także dobrze byłoby je ustawić tak, by mieć dostęp do trzech pozostałych ścian w pokoju. Zabudowa sypialniana sprawdzi się tutaj idealnie. Może nie tyle, żeby zabudowywać łóżko nad głową, ale świetnie sprawdzi się tutaj zabudowa boków łóżka w postaci wysuwanych szuflad, które pomieszczą, ubrania czy pościel.
Gdy natomiast ustawimy łóżko nie pod skosem, a na ścianie prostej, bez skosu, zabudowa nad łóżkiem będzie idealna! Pozwoli nam na zaoszczędzenie przestrzeni na pozostałych ścianach. Można również w zabudowie ściany sypialni zastosować drzwi przesuwne, co pozwoli na dodatkowe zaoszczędzenie przestrzeni.
3 ciekawe pomysły na zabudowę nad łóżkiem!
Zabudowa nad łóżkiem to nie dość, że ciekawe rozwiązanie, to jeszcze idealnie sprawdzi się w małych pomieszczeniach. Dzięki niej, mamy możliwość maksymalnego wykorzystania przestrzeni. Można ją wykonać na kilka sposobów, a zatem:
- może to być zabudowa nad łóżkiem w sypialni w postaci szafek i mebli użytkowych, ważne by pamiętać, aby były one minimalistyczne i bezpieczne w użytkowaniu,
- ciekawym pomysłem na zagospodarowanie ściany w sypialni, są też minimalistyczne półki szklane, które mogą zastąpić nam stolik nocny służący do trzymania lampki, szklanki wody, czy odłożenia książki,
- Zagłówek za łóżkiem, jest nie tylko praktycznym, ale również estetycznym zagospodarowaniem ściany na łóżkiem. Może on stanowić rodzaj zabudowy nad łóżkiem w sypialni.
Jestem ciekaw ile kosztuje zrobienie takiej zabudowy?