Chyba każdy z nas zna popularną reklamę kleju, który można stosować w wielu nagłych sytuacjach, jest mocny i poręczny, ponieważ jego tubka jest maleńka i można go dostać wszędzie. W końcu „co Kropelka sklei sklei…żadna siła nie rozklei!” ale jak usunąć i czym zmyć klej Kropelka, jeśli niefortunnie trafi na naszą skórę lub ubranie?
Co musisz wiedzieć o kleju kropelka i super glue?
Klej Kropelka, jest bardzo mocnym i silnym w użyciu klejem, którego możemy użyć w łatwy sposób i działa on błyskawicznie. Niekiedy potrzeba nam dobrego kleju do drobnych napraw w domu, który zadziała natychmiast. Taka jest właśnie Kropelka. Używa się jej w różnych sytuacjach do napraw w domu czy garażu. Jest przydatna również w pracach hobbystycznych oraz w wykonywaniu rękodzieła. Można nią sklejać modele albo również figury.
Jej użycie jest łatwe, ponieważ tubka Kropelki jest poręczna i mała. Dozowanie kleju kropelka jest łatwe, klej nie pryska na boki, nie wycieka, świetnie sprawdzi się zarówno do powierzchni gładkich jak i porowatych. Klejem Kropelka można połączyć takie materiały jak drewno, metal, gumę, porcelanę, ceramikę, a także plastik. Można jej zatem użyć w modelarstwie, sklejaniu potłuczonej filiżanki, sklejeniu butów, kawałków drewna, zabawek, a także biżuterię. Jak sama nazwa wskazuje niekiedy wystarczy tylko kropelka, by posklejać dowolny materiał.
Klej jest bardzo mocny i ma intensywny zapach. Gdy użyjemy nadmiernej ilości kleju, utrudni to jego wysychanie, a więc warto stosować zalecenia zawarte na opakowaniu. Należy również powiedzieć kilka słów o składzie kleju Kropelka, ponieważ jest to klej z cyjanoakrylatem. Taki klej wysycha w błyskawicznym tempie i jest skuteczny, jednakże ciężko zmyć klej cyjanoakrylowy Kropelka. Podobnie w przypadku kleju Super Glue, który jest też powszechnie znany i słynie z dobrych opinii. To mocne kleje, dzięki temu spełniają swoje zadanie, szybko wysychają i sklejają klejone powierzchnie.
Mają one jeden minus – sklejają one również skórę i ubrania. Nietrudno też o poplamienie dłoni takim klejem. Usuwanie plamy z kleju kropelka, podobnie jak usuwanie plam z żywicy może być uciążliwe. Ale jest kilka sposobów na to czym zmyć klej Kropelka. Należy jedynie poszukać porad i informacji co rozpuszcza Super Glue, lub inne kleje jak Kropelka cyjanoakrylowa.
Czym zmyć klej cyjanoakrylowy kropelka?
Nie da się ukryć, że klej Kropelka potrafi skleić właściwie wszystko w tym naszą skórę bardzo mocno. Kiedy naprawiamy różne przedmioty, klej ten jest bardzo przydatny, niekiedy zdarzają się sytuacje, w których Kropelka jest zbawienna, bo potrzebujemy skleić coś na szybko.
Problem pojawia się jednak wtedy, gdy Kropelka pojawi się na naszej skórze, ubraniu, włosach, czy plastikowej powierzchni, a także drewnianych blatach. Dzieje się tak, dlatego, że niełatwo ją usunąć z powierzchni skóry i możemy się zatem zastanowić, czym zmyć klej kropelka, lub czym rozpuścić taki klej. Czy jest w ogóle jakiś sprawdzony sposób na to, czym rozpuścić klej cyjanoakrylowy? Okazuje się, że tak! Oto kilka ze sprawdzonych substancji, które pomogą rozpuścić klej kropelka:
- Aceton – jest to skuteczny środek do usuwania kleju Kropelka z powierzchni plastiku czy skóry. Jeśli zastanawiamy się, czym zmyć klej kropelka z rąk, to aceton będzie odpowiednim środkiem. Jeśli nie mamy samego acetonu, lub nie mamy możliwości kupienia go w danym momencie, to warto zastosować zmywacz do paznokci z acetonem dostępny w każdej drogerii. Wystarczy namoczyć wacik, a następnie myć nim plamkę z kleju kropelka. Aceton jest środkiem mocno wysuszającym, dlatego warto po aplikacji posmarować skórę rąk tłustym kremem, by je nawilżyć.
- Mydło i ciepła woda – ta prosta mieszanka może nam pomóc usunąć klej kropelka i warto sięgnąć po te dwa składniki jeśli nie wiemy czym zmyć klej z powierzchni rąk. To skuteczna substancja, która nie jest drażniąca.
- Ciepła woda z solą – to kolejny specyfik, który pomoże nam usunąć plamy z kleju Kropelka, jeśli nie wiemy czym zmyć klej, to śmiało możemy zastosować tą mieszankę. To domowy sposób, który działa. Każdy w kuchni ma trochę soli i wody. Wystarczy namoczyć plamę lub przecierać dłonie roztworem, aż plama zostanie usunięta.
- Dowolny alkohol – prócz powyższych specyfików, na to czym zmyć klej cyjanoakrylowy, sprawdzonym i skutecznym sposobem jest również dowolny alkohol. Im mocniejszy alkohol, tym lepiej. Możemy użyć wódki, ale również spirytusu. Pamiętajmy jednak, że aby nie podrażnić skóry, należy również ją posmarować tłustym kremem po użyciu alkoholu do zmycia plamy z kleju kropelka.
To kilka sposobów na to, jak usunąć klej kropelka z rąk. Ale co z usuwaniem kleju Super Glue?
Czym zmyć klej cyjanoakrylowy super glue?
No właśnie, czym usunąć Super Glue? O ile w przypadku kleju z wody i mąki nie ma tego problemu, super glue jest klejem mocniejszym, który zasycha w szybkim tempie. Jego usunięcie z powierzchni skóry czy plastiku jest równie ciężkie. Tutaj pomóc może rozpuszczalnik lub zmywacz Super Glue. Jest to środek spcejalistyczny do usuwania kleju z różnego rodzaju powierzchni. Może się przydać nie tylko, gdy zrobimy plamę lub skleimy się klejem, ale również, gdy chcemy usunąć klej ze sklejonej powierzchni.
Zmywacz Super Glue, skutecznie rozpuszcza klej cyjanoakrylowy nie wchodząc w reakcje z plastikiem. Pamiętajmy, że aby bezpiecznie usunąć klej z powierzchni skóry, nie odklejajmy jej na siłę, ponieważ grozi to utratą naskórka. Lepiej sprawdzić, czym zmyć i jak usunąć kleje z powierzchni skóry, aby nie zrobić sobie przy tym krzywdy.
Jak wywabić plamę z kleju kropelka?
Sprawdzonym sposobem na to, jak wywabić plamę z kleju kropelka jest również aceton. Plamy z kleju zwłaszcza cyjanoakrylowego nie należą do łaskawych. Aceton nie będzie bezpieczny dla każdej tkaniny, nie nadaje się, bowiem do tkanin sztucznych, może je uszkodzić. Ale gdy ubranie jest wykonane z bawełny, można namoczyć ubranie w acetonie, odczekać chwilę i zdjąć klej pilnikiem, lub drewnianym patykiem z powierzchni ubrania. Następnie wkładamy ubranie do pralki zgodnie z zaleceniami producenta na metce. Do prania można dodać małej ilości płynu do naczyń lub dowolnego odplamiacza.
Aceton albo ocet innej opcji nie 😀