Pachnące morską bryzą płyny do mycia szyb, mleczka czyszczące o zapachu lasu, uwalniające woń świeżego prania płyny do płukania ubrań – czy mogą być szkodliwe? Jesteśmy otoczeni chemią i nie ma badań mogących przedstawić długofalowe skutki narażenia się na jej ciągłe i jednoczesne oddziaływanie.
Wyniki badań naukowych
Jak wskazują specjaliści, do szczególnie niebezpiecznych substancji zawartych w środkach czystości należą: ftalany, amoniak, formaldehydy, fosforany, chlor i parabeny. Wszystkie z nich mogą powodować reakcje skórne, układu pokarmowego oraz alergie.
Sklep ze środkami czystości ma na swoich półkach produkty zawierające każdą z nich! Jednak na tym nie koniec. Badania, przeprowadzone przez naukowców na Columbia University, ujawniły zależność pomiędzy ekspozycją na cztery związki z grupy ftalanów i pracą tarczycy u małych dziewczynek oraz poziomem intelektualnym noworodków.
Jak się okazuje, ftalany mogą zaburzać gospodarkę hormonalną oraz wpływać na poziom IQ, u płodów narażonych na ich działanie. Wyniki testu na inteligencję, wykazały średnio, 6-7 punktów różnicy pomiędzy dziećmi narażonymi na ftalany w okresie płodowym oraz tymi, które były przed nimi chronione. Warto mieć te informacje na względzie, odwiedzając sklep ze środkami czystości.
Sięgajmy po naturalne zamienniki!
Na szkodliwy wpływ substancji chemicznych najbardziej narażone są małe dzieci. Ich skóra, będąc o wiele cieńszą od skóry dorosłego, reaguje na nie o wiele silniej oraz stanowi słabszą barierę. Aby uchronić siebie i bliskich, a zwłaszcza dzieci, najlepiej jest wybierać ekologiczne rozwiązania. Nieważne, czy kupione w sklepie ze środkami czystości detergenty mają w nazwie słowo „naturalne”czy nie – pamiętaj o składzie.
Czytanie etykiet, jest podstawą bycia świadomym konsumentem. Jeżeli na liście składników znajdziesz jedną z powyżej wymienionych substancji, rozejrzyj się za zamiennikiem produktu lub też przygotuj własny środek czyszczący. Takie rozwiązanie będzie nie tylko ekologiczne, ale też nie nadwyręży twojego budżetu. Pamiętaj, że część szkodliwych substancji może trafiać do organizmu z różnych źródeł i wzajemnie na siebie oddziaływać.