Wypadanie włosów to poważny problem, z którym borykają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Przyczyny łysienia mogą być naprawdę różne, a od właściwej diagnozy zależy w dużej mierze skuteczność leczenia. Jak zahamować wypadanie włosów? Na czym polega leczenie wypadania włosów? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Przyczyny wypadania włosów
Jak wspomniano we wstępie przyczyny łysienia mogą być naprawdę różne. Do najczęściej spotykany zalicza się m.in. różnego rodzaju choroby, źle dobraną dietę, czy zaburzenia hormonalne. Włosy mogą wypadać również z powodu stresu, niedoborów witamin i innych składników odżywczych w organizmie, a także zażywanych leków. Często jest to również skutek chemioterapii, czy radioterapii, które działają wyniszczająco na organizm. Warto również mieć świadomość, że najczęstszą przyczyną wypadania włosów zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn jest dziedziczne łysienie, zwane również łysieniem androgenowym. Inną przyczyną wypadania włosów może być:
– łysienie plackowate – jako choroba autoimmunologiczna;
– ciąża – w wyniku spadku poziomu estrogenów;
– antykoncepcja hormonalna;
– niewłaściwa pielęgnacja, czy zbyt mocne upięcia – w wyniku uszkodzenia włókien oraz podrażnień skóry głowy.
Zapobieganie wypadaniu włosów
Wiele osób zastanawia się nad tym, jak zahamować wypadanie włosów. Najprostszym sposobem, a zarazem tym, który można wdrożyć najszybciej jest zmiana niewłaściwych nawyków odnośnie mycia i suszenia włosów, które mogą przyczyniać się do ich osłabienia. Łysienie w niektórych przypadkach można zatrzymać również ograniczając stres, czy bilansując dietę, ponieważ sprawia to, że cały organizm funkcjonuje lepiej. W przypadku kobiet, który zauważyły wzmożone wypadanie włosów w czasie ciąży można natomiast liczyć, że problem po pewnym czasie zniknie samoistnie. Jak widać możliwość zapobiegania wypadaniu włosów uzależniona jest od przyczyny łysienia, którą należy postarać się ustalić. Dopiero wtedy można wdrożyć odpowiednie leczenie wypadania włosów lub poczekać, aż proces ten zatrzyma się automatycznie.
Wypadanie włosów – leczenie
Sposobów na skuteczne przeciwdziałanie łysieniu szuka wiele osób, czego dowodem jest popularność wyszukiwania w Internecie hasła: wypadanie włosów leczenie. Jak już wspomniano leczenie wypadania włosów wymaga znalezienia przyczyny tej dolegliwości, ponieważ tylko wtedy można wdrożyć odpowiednią terapię. Warto jednak podkreślić, że działania podejmowane bez konsultacji z lekarzem, czy stosowanie preparatów z apteki bez postawienia diagnozy nie tylko nie rozwiąże problemu, ale możne go również pogłębić. W związku z tym trycholog (lekarz zajmujący się problemami z włosami i skórą głowy) przeprowadza wywiad z pacjentem oraz badania mające na celu stwierdzenie, co jest przyczyną problemów z łysieniem.
Wypadanie włosów wymaga leczenia, które może obejmować zarówno różne zabiegi (np. mezoterapii tlenowej, igłowej, czy bezigłowej), przyjmowanie leków doustnych, czy wcieranie w skórę głowy różnych produktów mających na celu dotarcie do miejsc wzrostu włosów i ich pobudzenie. W ramach leczenia może być konieczne również przyjmowanie hormonów, czy sterydów mających na celu ustabilizowanie gospodarki hormonalnej organizmu, a co za tym idzie powstrzymanie wypadania włosów.
Przeszczep włosów
W sytuacji, gdy łysienie jest nieodwracalne, a mieszki są nieaktywne od wielu lat pacjent może zdecydować się na przeszczep włosów. Zabieg polega na pobraniu graftów (pojedynczych mieszków włosów) z określonego miejsca i wszczepieniu ich w miejscu, gdzie występuje łysienie. Najczęściej przeszczepiane mieszki włosowe pochodzą z tylnych lub bocznych obszarów głowy, a w niektórych przypadkach z klatki piersiowej, czy pleców. Skuteczność zabiegu wynika z faktu, że przeszczepowi podlega nie tylko cebulka włosa, ale również komórki macierzyste, które odpowiadają za jego wzrost. Sam zabieg jest mało inwazyjny, a niewielka rana goi się w ciągu kilku dni. Cena przeszczepu włosów ustalana jest indywidualnie, a zazwyczaj mieści się w granicach od 2 do 10 tys. złotych. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na www.medmix.pl.
Podsumowując należy stwierdzić, że wypadanie włosów to poważny problem, który dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Warto więc skonsultować go z lekarzem, co pozwoli wdrożyć odpowiednie leczenie lub zakwalifikować pacjenta do przeszczepu włosów.