Krojenie warzyw i owoców nożem potrafi być czasochłonne, a próby szybkiego szatkowania często kończą się skaleczeniami. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób docenia udogodnienia w kuchni, a takim niewątpliwie jest szatkownica kuchenna. Co warto wiedzieć o tym akcesorium? Jak działa i jakie ma funkcje? Czy warto swoją kuchnię uzupełnić o tego rodzaju sprzęt? Dowiecie się również jak dbać o szatkownicę kuchenną i czy można ją ostrzyć.
Szatkownica kuchenna – poznaj budowę i działanie tego akcesorium
Szatkownica kuchenna wyglądem przypomina tarkę. Jednak jej ostrza są ułożone w inny sposób. Tworzą kształt litery V. Są wykonane ze stali chirurgicznej i nierdzewnej. Dzięki temu macie pewność, że są bezpieczne w kontakcie z żywnością i z nią nie reagują. Odpowiednio dobrane urządzenia do krojenia, szatkowania warzyw i owoców pozwalają wykonać różnorodne potrawy, które nie tylko będą obłędnie smakować i zachowają wszystkie niezbędne składniki odżywcze, ale również będą świetnie się prezentować. Nikt nie zaprzeczy, że jemy także oczami, dlatego ma to niezwykle istotne znacznie. Wysokiej jakości szatkownica kuchenna wyposażona jest w kilka trybów pracy. Można kroić na plasterki bez zastosowania dodatkowych noży albo nałożyć na szatkownicę specjalną wkładkę z dodatkowymi nożami. Dzięki niej można kroić warzywa i owoce na kostkę lub w paski. Doskonałej jakości szatkownice można znaleźć na stronie: www.borner.pl.
Szatkownica do krojenia warzyw – niezbędnik nie tylko dla osób na diecie wegetariańskiej
Warzywa i owoce według najnowszych zaleceń dietetyków powinny stanowić znaczną część naszej diety. W każdym posiłku musi się znaleźć ich spora porcja. W 2020 r. zaczęto stosować pojęcie Talerza Zdrowego Żywienia. Według tego założenia warzywa czy też owoce powinny stanowić połowę każdego posiłku, a tylko 1/4 węglowodany oraz 1/4 mięso. Przeciętna osoba powinna zjadać minimum 400 g warzyw i owoców dziennie, przy czym większość powinny stanowić warzywa. Stąd szatkownica do krojenia warzyw jest absolutnym must have w każdej kuchni. To urządzenie pozwoli Ci przygotować perfekcyjne surówki. W kilka chwil przyrządzisz prostą surówkę na bazie kapusty kiszonej, potartej marchewki i poszatkowanej cebuli. Bardzo szybko przygotujesz także surówkę z ogórka kiszonego i jabłka. Każdą z tych surówek skrop odrobiną oleju. Dzięki temu witaminy rozpuszczalne w tłuszczach lepiej się przyswoją. Szatkownicę po skończonym krojeniu należy myć ręcznie, a nie w zmywarce. W ten sposób można przedłużyć trwałość ostrzy, których nie ostrzy się tak jak noży.
Mandolina kuchenna do różnych zastosowań
Jeśli chcesz stworzyć pyszną tortillę albo burrito, to musisz przygotować odpowiednio poszatkowane składniki, które następnie zostaną poddane obróbce termicznej. Do przygotowania tradycyjnej pekińskiej kapusty kiszonej, czyli kimichi, także potrzebujesz poszatkowanych składników. Nie tylko w kuchni meksykańskiej, koreańskiej, czy polskiej, ale również japońskiej czy włoskiej wygląd dań ma ogromne znaczenie. Szatkownica do mięsa umożliwi pokrojenie go w plastry, paski albo w kostkę. Sprawdzi się to do przygotowania chociażby boczku czy mortadeli do podsmażenia.
Na co należy zwrócić uwagę wybierając szatkownicę do kuchni?
Na pewno istotne znaczenie ma wielofunkcyjność tego akcesorium i solidne wykonanie. Wysokiej jakości ostrza, a także obudowa czy stacja dokująca pozwalająca na bezpieczne przechowywanie mają duże znaczenie. Wiele osób decyduje się na urządzenie elektryczne zamiast ręcznego, tymczasem okazuje się, że to drugie może być znacznie dokładniejsze, zwłaszcza jeśli chodzi o krojenie w kostkę. Warto zwrócić uwagę na fakt, czy szatkownica poza możliwością krojenia w talarki, słupki i kostkę, umożliwiała również tarcie warzyw i owoców. Szatkownica ręczna jest bardziej kompaktowa od elektrycznej i można ją przechowywać na każdym blacie kuchennym. Gwarantuje też większe bezpieczeństwo użytkowania.