Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy – dla jednych formalność, innym spędza sen z powiek. Może być zapowiedziana lub nie, z inicjatywy PIP-u lub nawet z powodu donosu. Zależnie od sytuacji, sam przebieg kontroli może się nieco różnić, ale zakres kompetencji PIP wciąż pozostaje bardzo szeroki.
Czym zajmuje się Państwowa Inspekcja Pracy i jak przygotować się do kontroli?
Do zadań PIP należy dbanie o egzekwowanie szeregu przepisów w zakładach pracy. Szczególnie prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny. Podczas kontroli PIP sprawdzana może być wszelkiego rodzaju dokumentacja związana z rodzajami umów zatrudnionych pracowników, czasem trwania przerw, liczbą godzin pracy (również w godzinach nadliczbowych lub dni świąteczne), wynagrodzenia, urlopów oraz innych wynikających z zagadnień przepisów prawa. Zadaniem kontroli jest również sprawdzenie stanu bezpieczeństwa i higieny stanowiska pracy, więc są to kwestie dotyczące badań profilaktycznych, wypadków przy pracy, ocena ryzyka zawodowego w wykonywanej pracy, szkoleń BHP, wyposażenia w odpowiednie środki ochrony indywidualnej i ogólne warunki pracy. W drodze kontroli może być również sprawdzane to czy zostały wypełnione ewentualne zalecenia lub nakazy po ostatnich kontrolach. O tym, jak przebiega kontrola, można również przeczytać tutaj: https://dobraumowa.org/jak-przebiega-kontrola-pip/.
Przebieg kontroli i obowiązki z nią związane
PIP ma również możliwość przepytania pracowników, a ci mogą wtedy zgłosić uwagi lub skargi. Inspektorowi PIP należy bezzwłocznie przekazać dostęp do wszystkich wymaganych urządzeń technicznych (jeżeli jest to możliwe), pełnej dokumentacji wymaganej podczas kontroli oraz wszelkich informacji w sprawach objętych kontrolą. Państwowa Inspekcja Pracy nie ma obowiązku informowania o nadchodzącej kontroli w zakładzie pracy, ale ma prawo do wysłania powiadomienia wraz z informacją o terminie i czasie przebiegu kontroli. Pracodawca nie może żądać od inspektora PIP informacji czy kontrola odbywa się wskutek skargi pracownika. Inspektor przed kontrolą powinien okazać legitymację służbową potwierdzającą uprawnienia i tożsamość pracownika PIP.
Po zakończeniu kontroli
Inspektor sporządza protokół po zakończeniu czynności kontrolnych, podpisuje się pod nim pracodawca w zakładzie pracy lub osoba reprezentująca oraz kontroler, który dokonał inspekcji. Należy pamiętać, że pracodawca może przed podpisaniem protokołu zgłosić zastrzeżenia co do ustaleń zawartych w protokole, należy złożyć je na piśmie w terminie 7 dni od dnia przedstawienia protokołu. Inspektor PIP jest zobowiązany do zbadania zastrzeżeń.
Państwowa Inspekcja Pracy posiada uprawnienia do nałożenia kar finansowych oraz sformułowania szeregu nakazów względem pracodawcy i zakładu pracy. Od decyzji inspektora, jeżeli nie jest wydana ustnie, przysługuje odwołanie do Okręgowego Inspektora Pracy w terminie do 7 dni. Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego z lutego 2023 r. PIP w 2022 r. przeprowadziła 59,4 tys. kontroli.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY