Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Kolonoskopia jest badaniem wzbudzającym wiele emocji. Jej wykonanie umożliwia jednak nie tylko diagnostykę, ale również podjęcie działań terapeutycznych w schorzeniach jelit. Jakie są najważniejsze wskazania do przeprowadzenia kolonoskopii? W jaki sposób przygotować się do zabiegu?
Czym jest kolonoskopia?
Kolonoskopia to badanie pozwalające na dokładne zbadanie jelita grubego oraz końcowego odcinka jelita cienkiego. Podczas zabiegu przez odbyt pacjenta do jelita wprowadzany jest kolonoskop, czyli cienki, giętki przewód zakończony kamerą. Urządzenie pozwala na dokładne obejrzenie wnętrza jelit, a także pobranie wycinków tkanek do badania histopatologicznego. Możliwe jest również usunięcie wykrytych zmian, takich jak polipy czy nadżerki śluzówki.
Dzięki zastosowaniu znieczulającego żelu z lidokainą, sedacji lub znieczulenia ogólnego kolonoskopia nie jest bolesna. Wiąże się jednak z nieprzyjemnym uczuciem rozpierania lub wzdęcia w związku z koniecznością wprowadzenia do jelit powietrza. Ponadto, możliwość przeprowadzenia kolonoskopii uzależniona jest od wcześniejszego odpowiedniego przygotowania pacjenta.
W jaki sposób przygotować się do zabiegu kolonoskopii?
Przygotowanie do zabiegu kolonoskopii wymaga całkowitego oczyszczenia jelit z mas kałowych. Jest to niezbędne dla uzyskania odpowiedniej jakości obrazu z kamery podczas badania. W celu oczyszczenia jelita grubego stosowane są środki farmakologiczne o działaniu przeczyszczającym, wydawane na receptę. Do najczęściej stosowanych należą preparaty na bazie makrogoli. Należy przyjmować je w dawkach podzielonych zgodnie z zaleceniem lekarza, w połączeniu ze znaczna ilością czystych płynów (takich jak woda, zielona herbata, soki owocowe pozbawione miąższu).
Poza farmakologicznym czyszczeniem jelit w dniach poprzedzających badanie konieczne jest również zastosowanie odpowiedniej diety. Powinna to być dieta lekkostrawna, ubogoresztkowa. W szczególności wykluczyć należy wszelkie pestki, kasze, ciemny ryż, warzywa i owoce. Polecane jest przejście na dietę płynną na co najmniej trzy dni przed planowanym badaniem.
Dobrym rozwiązaniem jest więc zastosowanie wysokoenergetycznych, bezresztkowych koktajli o wysokiej zawartości składników odżywczych, takich jak Fresubin Energy DRINK. Są one odpowiednie również w okresie rekonwalescencji, jeśli w czasie kolonoskopii przeprowadzony zostanie jednocześnie zabieg usunięcia zmian chorobowych.
Jakie są najważniejsze wskazania do przeprowadzenia kolonoskopii?
Kolonoskopię wykonuje się zarówno w celu diagnostyki, jak i podjęcia działań terapeutycznych. Badanie to warto wykonać w przypadku podejrzenia występowania raka jelita grubego, zarówno w przypadku pojawiających się niezdiagnozowanych zaburzeń ze strony układu pokarmowego, jak i u pacjentów z przypadkami raka jelita w wywiadzie rodzinnym. Badanie zleca się w przypadku nawracających biegunek o nieustalonej przyczynie, nagłych zmian w rytmie wypróżnień, a także kiedy podejrzewa się występowanie choroby Leśniowskiego-Crohna.
Zabieg wykonuje się również w przypadku wcześniejszego stwierdzenia występowania zmian chorobowych, w celu ich usunięcia. W czasie trwania kolonoskopii wycina się polipy i guzy, zamyka krwawiące naczynia, usuwa zwężenie jelit lub znajdujące się w jelitach ciała obce.
Odpowiednie przygotowanie pacjenta do zabiegu pozwala na jego sprawne przeprowadzenie, wykonanie działań chirurgicznych lub pozyskanie danych niezbędnych do dalszej diagnostyki.