Śląsk jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych regionów na mapie Polski. Słynie też z wyjątkowej kuchni – tradycyjne dania charakteryzują się bogactwem smaków, są też sycące i konkretne. Oto kilka kulinarnych inspiracji – przekonaj się, jak smakują śląskie potrawy.
Kuchnia polska ma różne oblicza i wiele odmian w zależności od regionu. Kuchnia śląska, tak jak wiele innych kulinarnych tradycji regionalnych, posiada swoje unikalne cechy, które ją wyróżniają i czynią rozpoznawalną. Oto klasyczne potrawy śląskie – to między innymi kluski, rolada, galareta, ale też modra kapusta i mięsne sosy. Sprawdź, co jest charakterystyczne dla śląskiej kuchni potraw – zapraszamy na kulinarną podróż.
Klucha śląska (kluski śląskie)
Niewielkie, okrągłe kluski z ziemniaków, mąki i jajek. Są wyjątkowo charakterystyczne dla regiony śląskiego. Mają małe wgłębienie w środku, wykonane palcem. Najczęściej podawane są z różnego rodzaju sosami, a w szczególności z sosem z mięsa.
Kuchnia śląska często bazuje na ziemniakach – różne kluski czy placki zajmują w niej ważne miejsce. Kluski śląskie świetnie komponują się nie tylko z mięsnymi sosami. Sos grzybowy na bazie świeżych lub suszonych grzybów, śmietany i cebuli to doskonałe połączenie.
Rouladen (wołowa rolada śląska)
Cienko roztłuczone plastry wołowiny zawijane z farszem z cebuli, boczku, kiszonego ogórka i musztardy. Po obsmażeniu rolady dusi się w sosie, który staje się doskonałym dodatkiem do kluch śląskich. Rolada to danie na ważne obiady rodzinne z okazji ważnych uroczystości.
Szałot (szalotka, śląska sałatka)
To tradycyjna śląska sałatka z mięsa, gotowanych ziemniaków, jajek, ogórków kiszonych, cebuli i majonezu. Wszystkie składniki są dokładnie siekane i mieszane na jednolitą masę. Często podawane jest na święta i większe uroczystości. Całość mieszamy i ozdabiamy drobno posiekaną natką pietruszki.
Żymlok
Jest to tradycyjna śląska wędlina podrobowa. Produkowana była przy okazji świniobicia, by wykorzystać wszystkie części. Jednym ze składników tego dania jest bułka – po śląsku żymła, stąd też nazwa „żymlok”.
Biała kiełbasa z żurkiem śląskim
Żurek na bazie zakwasu z mąki żytniej, do którego dodaje się białą kiełbasę, ziemniaki i przyprawy to kolejna słynna i lubiana potrawa na Śląsku. Często jest podawany w chlebie.
Kuchnia śląska to prawdziwe bogactwo smaków i tradycji. Jej potrawy są sycące, treściwe i nierzadko przypominają o rodzinnych uroczystościach. Warto spróbować jej smaku, przyrządzając klasyczne dania regionalne – smacznego!