Praca zdalna ma wiele zalet. Przede wszystkim możesz samodzielnie decydować o miejscu, w którym chcesz przeprowadzać swoje zawodowe obowiązki. Zero patrzenia na ręce, niezręcznych rozmów i kontaktów, na które niekoniecznie musisz mieć ochotę.
Większość ludzi wybiera swój własny dom na miejsce wykonywania pracy zdalnej. I nie ma w tym nic dziwnego! Wygoda i dostęp do udogodnień mówią same za siebie. Nietracenie czasu na dojazdy to kolejny duży plus. Spora część osób pracujących zdalnie woli jednak pracować poza domem. Kawiarnie, przestrzenie coworkingowe czy nawet łono natury to świetne wybory. Każde z nich ma swoje plusy i minusy.
Oczywiście, wszystkie je należy wziąć pod uwagę i porównać z pełnionymi obowiązkami. W końcu prace grafików, programistów, pisarzy czy menedżerów są zupełnie różne. Jednak bez względu na specyfikę wykonywanego przez Ciebie zawodu, pewne kwestie pracy zdalnej są takie same w każdej branży.
1. Staraj się pracować i wstawać o tych samych godzinach
Z pracą zdalną najczęściej wiąże się dość duża swoboda przy wyborze godzin poświęcanych na swoje obowiązki. Stwarza to dużą pokusę do późnego wstawania. Warto jednak wziąć pod uwagę, że regularny sen ma bezpośredni wpływ na Twoje zdrowie. Praca o stałych porach pozwala zadbać o Twój organizm.
Ponadto bardzo często mimo pracy zdalnej, pozostaje się częścią zespołu. Praca w tych samych godzinach zapewnia przewidywalność, która może okazać się kluczowa zarówno dla Twojego pracodawcy, jak i dla Twojego zespołu.
2. Określ jasne zasady z osobami, z którymi mieszkasz lub dzielisz przestrzeń
Większość osób pracujących zdalnie, zwłaszcza z domu, boryka się z niezrozumieniem ze strony najbliższych i współlokatorów. Osobom postronnym łatwo jest pomylić pracę przed komputerem z bezczynnością i lenistwem.
Pod adresem pracowników zdalnych często padają uwagi pokroju „Skoro już jesteś w domu…” lub „Jak już skończysz tę jedną rzecz, to przyjdź tu na chwilę”. Problem ten z reguły występuje wśród ludzi starszych, dla których koncepcja pracy przez Internet może wydawać się abstrakcyjna. Z tego powodu warto poświęcić czas, na wytłumaczenie osobom ze swojego otoczenia, że siedząc przed komputerem, wykonujesz prawdziwą i realną pracę. A nie „po prostu patrzysz się w ekran”.
3. Zadbaj o bezpieczeństwo
Przebywając w standardowym miejscu pracy, odpowiedzialność zarówno za bezpieczeństwo Twoje, jak i Twojej pracy spoczywa na barkach Twojego pracodawcy. Pracując zdalnie, odpowiadasz za nie tylko Ty.
Absolutną podstawą jest zapewnienie sobie stabilnego i bezpiecznego połączenia z siecią. Zapomnij o korzystaniu z publicznych hotspotów. Używaj tylko sprawdzonych łączy, najlepiej z ograniczonym dostępem. Możesz rozważyć też szyfrowanie swojego połączenia przy użyciu takich technologii jak wirtualna sieć prywatna (VPN). Korzystając z VPN Polska, możesz uzyskać dostęp do treści ograniczonych w niektórych krajach. Ponadto część zabezpieczeń, z których korzystają pracodawcy, ogranicza aktywność z nieznanych adresów IP. Możesz zaopatrzyć się w statyczny adres IP, dzięki czemu Twoje IP zawsze pozostanie takie samo.
Nie zapomnij też o swoim bezpieczeństwie fizycznym. O tym, co dzieje się tu i teraz, w świecie rzeczywistym. Zatracając się w pracy lub starając się rozwiązać złożony problem, łatwo jest wpaść w głęboką zadumę i przestać zwracać uwagę na swoje otoczenie. A czasami wystarczy tylko chwila nieuwagi, by paść ofiarą kradzieży. Do pracy zawsze wybieraj miejsca, w których nic Ci nie grozi i w których możesz swobodnie oddać się swoim obowiązkom.
4. Zaplanuj przerwy i korzystaj z nich w całości
Podobnie jak ze snem i wydzielonymi godzinami pracy, przerwy również powinny być regularne. Pozwoli Ci to na utrzymanie stałego skupienia przez cały dzień roboczy. Świetnym sposobem, by o to zadbać może być tak zwana technika pomodoro. Jeśli jednak nie możesz sobie pozwolić na dokładne planowanie przerw co do minuty, możesz oprzeć się na kamieniach milowych lub zadaniach.
Dobrym sposobem może też być bardziej ruchome podejście do tematu. Możesz na przykład określić, że do danej godziny, będziesz mieć w sumie 30 minut przerwy. Nie bój się eksperymentować. Każdy z nas działa inaczej, dlatego warto korzystać z możliwości jakie daje praca zdalna i znaleźć swój własny złoty środek.
5. Zadbaj o swoje zdrowie
Praca zdalna to domena zawodów o specyfice umysłowej. Wśród nich dominuje siedzący tryb życia. Z tego względu nie możesz zapomnieć o podstawowych potrzebach swojego organizmu. Według przepisów BHP, na każdą godzinę pracy siedzącej, powinno przypadać około 5 minut lekkich ćwiczeń rozciągających lub wykonywania obowiązków w innej pozycji. Spacer może być tutaj świetnym pomysłem. Pozwoli on nie tylko przewietrzyć głowę, ale da też Twoim oczom odpocząć. Nie zapominaj o nawodnieniu i regularnych posiłkach. W ogniu pracy kwestie te bardzo często schodzą na dalszy plan. A przecież zdrowie masz tylko jedno!
6. Nie bój się prosić pracodawcy o potrzebne narzędzia
Jeśli nie jesteś freelancerem i pracujesz na podstawie umowy o pracę, nie bój się pytać i prosić o narzędzia i przyrządy, które pomogą Ci w wykonywaniu Twojej pracy. Przebywając w biurze jest to znacznie łatwiejsze. Wystarczy zapukać do pokoju obok. Dlaczego więc na odległość, przy użyciu maili, miałoby być inaczej? W końcu stosunek pracy działa w dwie strony. Zarówno Ty jak i Twój pracodawca powinniście być zadowoleni z waszej relacji.
7. Stwórz przestrzeń do pracy
Niektórym ta zasada może wydawać się oczywista. Innym wręcz przeciwnie. Podczas pracy zdalnej to na Tobie spoczywa obowiązek zapewnienia sobie godziwych warunków do pracy. Czy to na własną rękę, czy też poprzez wspomniany w poprzednim punkcie kontakt z pracodawcą.
Jeśli planujesz pracować codziennie z tego samego miejsca, zadbaj o to, by po pracy nie przebywać w tej samej przestrzeni. Albo przynajmniej nie siedzieć w tym samym miejscu. Jeśli na przykład masz zamiar pracować w łóżku, pamiętaj że możesz nabawić się problemów ze snem. Twój organizm postrzega przestrzeń na głębszym poziomie, niż może Ci się wydawać. Przez to Twoje łóżko może stać się dla niego przede wszystkim miejscem pracy, nie odpoczynku.
8. Nie bój się brać chorobowego
Pracując zdalnie, może być Ci łatwo zaniedbywać kwestie swojego zdrowia. Nie rób tego. Zdrowie jest najważniejsze. Oczywiście, nie chodzi o to, by na skutek lekkiego kataru wylogować się z pracy na tydzień. Niestety jednak osoby poważnie traktujące swoją pracę mają tendencję do wykonywania jej kosztem siebie. Nie mając kontaktu z kolegami z pracy, może to być znacznie łatwiejsze. W końcu nikt nie powie Ci „Kiepsko wyglądasz. Może lepiej idź do domu i odpocznij?”