Patelnia jest niezbędnym elementem wyposażenia każdej kuchni, i to najlepiej kilka sztuk patelni o różnym przeznaczeniu czy wielkości. Wybór nie zawsze jest jednak prosty, zwłaszcza dla początkujących kucharzy, którzy mogą czuć się zagubieni wśród całej masy możliwości, rodzajów, powłok czy materiałów. Jaką patelnię wybrać i czym się kierować? Oto krótki poradnik, który ułatwi Ci znalezienie idealnego modelu dla siebie.
Czy nieprzywierająca powłoka na patelni jest potrzebna?
Przy wyborze patelni z pewnością zauważysz, że bardzo wiele modeli posiada nieprzywierającą powłokę, na przykład teflonową, tytanową albo ceramiczną. Powłoka ta zapobiega przywieraniu produktów do patelni podczas smażenia, i to również wtedy, gdy nie użyjesz tłuszczu. Jeśli chcesz ograniczać kaloryczność potraw i smażyć potrawy bez tłuszczu, nieprzywierająca powłoka będzie niezbędna.
Warto jednak wiedzieć, że tak zwana powłoka non-stick bywa przydatna również tym osobom, które na co dzień nie zamierzają rezygnować z dodatku tłuszczu do smażenia. Dzięki niej patelnia jest łatwa w czyszczeniu, jednak pamiętaj, by wykorzystywać do tego miękkie gąbki, a powierzchni patelni nie dotykać żadnymi metalowymi sztućcami.
Z jakich materiałów wykonuje się patelnie?
Patelnia może być wykonana z różnych materiałów, spośród których każdy ma nieco inne właściwości. Najczęściej spotykane są patelnie:
- aluminiowe – bardzo lekkie, uniwersalne i niedrogie, szybko się nagrzewają i szybko stygną; zwykle są one pokrywane różnymi powłokami, na przykład teflonowymi;
- ceramiczne – nieco cięższe od aluminiowych, za to odporniejsze, idealne do smażenia ryb i warzyw; mogą, ale nie muszą posiadać nieprzywierającej powłoki;
- tytanowe – bardzo odporne, nie ścierają się ani nie rysują, idealne do smażenia zarówno na tłuszczu, jak i bez niego;
- stalowe – trwałe, odporne na uszkodzenia i wysokie temperatury, a także zarysowania, przez co można korzystać na nich z metalowych przyborów;
- żeliwne – ciężkie i solidne, odporne na działanie temperatur czy uderzenia, choć przez porowatą powierzchnię nie zawsze łatwe w czyszczeniu.
Na co zwrócić uwagę, wybierając patelnię?
Kiedy wybierasz patelnię, najpierw pod uwagę weź ich dopasowanie do posiadanego sprzętu kuchennego. Bez tego nawet najbardziej funkcjonalna i stylowa patelnia może okazać się bezużyteczna. Jest to ważne przede wszystkim dla posiadaczy płyty indukcyjnej, ponieważ nie wszystkie patelnie mogą być na nich używane. Jeśli korzystasz z indukcji, przed zakupem koniecznie upewnij się, że wybrany model jest przeznaczony właśnie na taki typ płyty grzewczej. Pamiętaj również o sprawdzeniu, czy patelnia może być myta w zmywarce.
Kolejna ważna kwestia to rozmiar patelni. Większa będzie bardziej pojemna, przez co wygodnie przygotujesz na niej nie tylko jajecznicę na śniadanie, ale i smażone danie obiadowe dla całej rodziny. Z drugiej strony warto pamiętać, że większa patelnia jest cięższa, dłużej się nagrzewa i może wymagać użycia większej ilości tłuszczu do smażenia. To dlatego w wielu domach pojawiają się całe zestawy patelni w różnych rozmiarach.
Warto zwrócić uwagę również na uchwyt patelni – wygodny, zabezpieczony przed ślizganiem i wysoką temperaturą. Wiele modeli posiada dodatkowo pokrywkę, którą przykryjesz potrawy podczas ich duszenia, co przydatne zwłaszcza w przypadku głębokich patelni.
Podstawowe rodzaje patelni – które z nich są niezbędne?
Wśród podstawowych rodzajów patelni przydatnych w kuchni wymienić można:
- patelnie uniwersalne;
- niskie patelnie do naleśników;
- patelnie głębokie z wysokimi ściankami bocznymi;
- patelnie grillowe z powierzchnią pełną charakterystycznych rowków;
- patelnie do jajek z okrągłymi wgłębieniami.
Podstawowe rodzaje patelni w zupełności wystarczą do przygotowania dań kuchni polskiej. Najczęściej używane są patelnie uniwersalne, w których ścianki boczne mają średnią wysokość. W większości wypadków są one w stanie zastąpić inne rodzaje patelni, ale pamiętaj, że ich odpowiedni dobór ułatwi, usprawni i uprzyjemni cały proces gotowania. Istnieje także kilka dodatkowych rodzajów patelni, głównie wykorzystywanych przez wprawionych kucharzy, takich jak na przykład wok, głębokie naczynie niezbędne do smażenia tradycyjnych dań azjatyckich z mięsem, warzywami, ryżem czy makaronem.