Niezależnie od tego, czy zakładasz koszulę tylko wtedy, gdy wymaga tego szczególna okazja, czy nosisz ją na co dzień, musi dobrze leżeć. W przeciwnym wypadku, zamiast wyglądać elegancko, możesz prezentować się wręcz niechlujnie. Dopasowanie koszuli do sylwetki nie jest łatwe, ale wierzymy, że nasz poradnik będzie dla Ciebie pomocą.
Fasony koszul męskich
Niezależnie od tego, czy wybierasz się do sklepu stacjonarnego, czy przeglądasz oferty online, musisz wiedzieć, że koszula męska występuje w dwóch fasonach: Slim Fit i Regular Fit. To, który krój jest dla Ciebie, zależy od Twojej sylwetki.
„Slim” oznacza szczupły, więc koszule te są dopasowane do sylwetki. Nie oznacza to jednak, że opinają ciało. Są uszyte w taki sposób, by podkreślić talię, z reguły mają więc w tym miejscu specjalne przeszycia. Przylegają do ciała, by zaakcentować klatkę piersiową. Nie są ani obcisłe, ani zbyt luźne.
Z kolei fason Regular Fit, zwany również krojem „Standard”, cechuje się tym, że jest szerszy w talii niż Slim Fit. Nie oznacza to jednak, że jest on oversize. Z reguły koszule Regular Fit nie są taliowane, mają prosty krój.
Różowa, męska koszula OCHNIK KOSMT-0323-34 (W24)
Typy męskiej sylwetki
Aby właściwie dopasować koszulę, musisz zastanowić się nad tym, jaką masz sylwetkę. Przyznaj się samemu przed sobą, jakie są jej mocne i słabe strony. Jest to prostsze, gdy pozna się podstawowe typy sylwetki. Wyróżnia się:
- figurę w kształcie litery I (ołówek, tyczka) – to chłopięca budowa ciała, a więc wysoki wzrost, długie nogi, wąska klatka piersiowa, ramiona i biodra;
- sylwetkę w kształcie litery O (jabłko) – w jej przypadku znaczącym miejscem jest wystający brzuch, ramiona i biodra są z reguły proporcjonalne;
- ciało w kształcie litery A (gruszka, trójkąt) – wąskie ramiona, duży brzuch i szerokie biodra;
- figura w kształcie litery V (odwrócony trójkąt) – ciało atlety: szerokie ramiona i umięśniona klatka piersiowa, wąskie biodra.
Jak dobrać koszulę do sylwetki w kształcie trójkąta?
Jeśli masz wąskie ramiona, nieumięśnioną klatkę piersiową, a w dodatku dość szerokie biodra i wystający brzuch, musisz dobrać koszulę w taki sposób, by nieco skorygować optycznie swoją figurę. Jest to możliwe dzięki gładkim koszulom. Koniecznie zrezygnuj z tych wzorzystych. Jeśli Twoje ciało przypomina kształtem gruszkę, to dobrze, by kołnierzyk w koszuli był szeroki. Dzięki temu wyrówna proporcje między wąską górą a szerokim dołem sylwetki. Wybierz koszulę o fasonie Regular Fit.
Gładka, błękitna, elegancka koszula męska OCHNIK KOSMT-0322-62 (W24)
Figura jabłko – jaka koszula najlepsza?
W sytuacji, gdy Twoje ramiona i biodra są podobnej szerokości, ale to brzuch jest problemem, musisz skupić się na tym, by go nieco ukryć. Nie oznacza to jednak, że masz nosić oversizowe, przeskalowane czy wręcz za duże koszule! Wybierz fason Regular Fit, który pozwoli Ci wyrównać proporcje. Koszula nie może być opięta, ale dobrze, gdy jest blisko ciała i nie tworzy nad paskiem pustej przestrzeni. Jeśli masz sylwetkę w kształcie litery O, koniecznie wybieraj gładkie koszule. Obok bieli lub błękitu warto postawić na brąz i granat.
Jaka koszula dla panów o atletycznej budowie ciała?
Jeśli twoje ramiona są szerokie, klatka piersiowa umięśniona, brzuch płaski, a biodra wąskie, masz sylwetkę w kształcie litery V, czyli „odwróconego trójkąta”. Na co powinieneś zwrócić uwagę podczas szukania koszuli? Na pewno nie wybieraj zbyt luźnych modeli. Zrezygnuj z fasonu Regular Fit na rzecz Slim Fit. Pamiętaj jednak, że nie może być zbyt opięta. Przy atletycznej budowie problematyczne bywa to, że koszule fałdują się od pachy w kierunku kołnierza. Zdarza się, że po prostu pacha jest za ciasna. Wówczas pomocą może być poszukanie takiego modelu koszuli, który ma ją obniżoną.
Beżowa, męska koszula w drobną kratkę OCHNIK KOSMT-0277-81 (W24)
Męska sylwetka w kształcie ołówka – jak dobrać koszulę?
Należysz do wysokich mężczyzn? Twoje ramiona i biodra są podobnej szerokości? Nie masz ani zbyt wystającego brzucha, ani zbyt rozbudowanej klatki piersiowej? Teoretycznie oznacza to, że nie powinieneś mieć problemów z dobraniem koszuli. Fason Slim Fit jest właśnie dla Ciebie. Jednak nie kupuj bardzo obcisłej koszuli. Musisz też uważać, by optycznie nie wydłużyć ciała jeszcze bardziej. Zrezygnuj więc z koszul w pionowe pasy. Wybieraj jasne kolory zamiast ciemnych. Jeśli nie wymaga tego etykieta – nie zapinaj koszuli pod samą szyję.
Jak dobrać koszulę do sylwetki?
Aby dobrze wyglądać w koszuli, należy dopasować ją do sylwetki, ale nie tylko biorąc pod uwagę jej proporcje. Ważne jest też to, jaki ma kołnierzyk. Znaczenie ma jego obwód. Jak dopasować koszulę pod względem kołnierzyka? Zasada jest prosta. Gdy koszula jest zapięta pod samą szyję, powinieneś móc włożyć palec wskazujący pomiędzy kołnierzyk a skórę. Nie na wcisk i nie z dużym luzem. Gdy odwracasz głowę w bok, kołnierzyk musi pozostać w miejscu.
A długość rękawów? Tutaj również potrzebna jest duża ostrożność. Dobrze dopasowana koszula nie tylko maskuje mankamenty sylwetki, ale także doskonale wygląda pod marynarką. Najczęściej widać to po mankietach. Zakłada się, że rękaw koszuli jest dobrze dopasowany wtedy, gdy napina się przy podnoszeniu rąk prostopadle do ciała. Z kolei jak je opuścisz, to nadmiar materiału zbierze się nad mankietem.
Bardzo ważne jest, by koszulę mierzyć nie tylko na stojąco, ale także na siedząco. To właśnie wtedy zobaczysz, czy nie wychodzi ze spodni, a więc, czy ma dobrą proporcję względem wzrostu i szerokości bioder. Jeśli usiądziesz, a koszula będzie rozchodzić się na brzuchu – wybierz rozmiar większą lub zrezygnuj z fasonu Slim Fit na rzecz Standard.