Kontuzje w sporcie zdarzają się dość często. Niekiedy są dziełem przypadku, jak w złamania w wyniku niefortunnego upadku, częściej jednak wynikają z nieodpowiedniego przygotowania do treningu. Czasem wystarczy brak odpowiedniej rozgrzewki, by uraz wyeliminował nas z treningów na najbliższe tygodnie, a nawet miesiące. Pamiętajmy, że nawet drobne urazy mogą w dłuższej perspektywie prowadzić do zmian zwyrodnieniowych, jeśli nie podejmiemy odpowiednich działań, by temu zapobiec.
KONTUZJE I URAZY W SPORCIE
Kontuzje to urazy, które, zgodnie z definicją, wynikają z nieodpowiedniej techniki wykonywania ćwiczeń, wykonania patologicznego ruchu lub powstają wskutek działania czynników zewnętrznych. Można je podzielić na te lżejsze i krótkotrwałe oraz ciężkie i długotrwałe. Niektóre kontuzje pojawiają się też przez częste mikrourazy. Niezależnie od rodzaju kontuzji – ogromnym błędem jest wracanie do treningów zbyt szybko lub bez niezbędnego przygotowania.
Nawet jeśli nie odczuwasz już bólu i masz wrażenie, że Twoje ciało wróciło do stanu wyjściowego, istnieje duże ryzyko, że nie jest to jeszcze odpowiedni moment. Większość osób uprawiających sport, po przymusowej przerwie, odczuwa ogromną potrzebę, by powrócić do regularnych treningów, przez co taka decyzja podejmowana jest zbyt szybko i pod wpływem emocji.
KONTUZJA – I CO DALEJ?
Aby bezpiecznie wrócić do treningów po urazie należy przeprowadzić konsultację z lekarzem, który obiektywnie oceni stan naszego zdrowia. Zawsze pierwszym krokiem do powrotu do pełnej sprawności jest zdecydowanie się na zabiegi rehabilitacyjne. Rehabilitacja umożliwia stopniowe przyzwyczajanie organizmu do określonych ruchów i przebiega pod kontrolą doświadczonego fizjoterapeuty, dzięki czemu można uniknąć powtarzania szkodliwych ruchów. Dopiero po rehabilitacji można wdrożyć trening siłowy i wytrzymałościowy, jednak dodatkowe obciążenia należy wprowadzać stopniowo.
By dojść do formy, ale też zapobiec kolejnym kontuzjom, warto zdecydować się na rehabilitację z wykorzystaniem treningu funkcjonalnego. Przy treningu funkcjonalnym uwaga koncentruje się przede wszystkim na poprawie balansu, stabilizacji i kontroli mięśniowej podczas ruchu.
TRENING FUNKCJONALNY
Trening funkcjonalny pozwala odbudować prawidłowe wzorce ruchowe. Fizjoterapeuta może kontrolować zdolności ruchowe pacjenta, dzięki czemu ma możliwość kontroli przebiegu rehabilitacji i wprowadzania najbardziej efektywnych ćwiczeń. W treningu uwaga skupia się przede wszystkim na mięśniach głębokich – to one odpowiadają za naszą postawę, są aktywizowane przy każdym ruchu, jaki podejmujemy, przez co ich osłabienie często prowadzi do urazów. Trening może przebiegać, w zależności od potrzeb, z wykorzystaniem różnych narzędzi, takich jak: piłki lekarskie, dyski, obciążenia, taśmy, maty stabilizacyjne, BOSU, rollery czy kettle, stepy, drabinki.
Dzięki stopniowemu powracaniu do ćwiczeń – Twój organizm będzie miał szansę na pełną regenerację, a także przystosowanie się do wykonywania określonych ruchów. Trening funkcjonalny doskonale się sprawdza nie tylko w obliczu przebytej kontuzji, ale też jako sposób na ogólnie wzmocnienie mięśni i stawów, zwiększenie siły i wytrzymałości, poprawę gibkości i stabilizacji.