Sama myśl o leczeniu kanałowym na ogół przyprawia o ciarki na plecach, które spowodowane są niemiłymi wspomnieniami, jako że kiedyś zabieg ten należał do bolesnych. Technologia jednak poszła do przodu również w stomatologii. Jak zatem wygląda dziś leczenie kanałowe?
Bez strachu i nerwów można dziś pójść do gabinetu stomatologicznego, aby pozwolić na zabieg leczenia kanałowego. Pojawiły się nowe, bezbolesne sposoby:
- leczenie kanałowe z użyciem endometru;
- leczenie kanałowe pod mikroskopem.
Kiedy jest potrzebne leczenie kanałowe?
Nieprawidłowa higiena oraz brak wizyt u dentysty powodują konieczność wprowadzenia leczenia kanałowego. To jedyna z możliwości na pozostawienie zęba, a leczenie stosuje się, kiedy występuje: – zapalenie miazgi;
- martwica miazgi;
- złamanie lub zwichnięcie zęba;
- głębokie ubytki próchnicze;
- zgorzel.
Leczenie kanałowe z użyciem endometru
Endometr jest urządzeniem służącym do pomiaru długości kanału zęba, ułatwiającego pracę lekarza stomatologa, oraz zmniejszającego ryzyko powikłań w leczeniu kanałowym. To niewielkich rozmiarów urządzenie składające się z wyświetlacza, sygnalizatora oraz dwóch elektrod (czynnej i biernej), podaje informację o głębokości, na której znajduje się pilnik. Elektroda czynna połączona jest z pilnikiem, natomiast bierna (w kształcie klipsa) zostaje założona na wargę pacjenta. Urządzenie nie powoduje bólu, pomiar wielokrotnie może być powtarzany, jest także w pełni bezpieczne.
Leczenie kanałowe pod mikroskopem
Leczenie kanałowe pod mikroskopem, inaczej endodoncja mikroskopowa polega na leczeniu zębów w dużym powiększeniu, dzięki wykorzystaniu mikroskopu zabiegowego. Metodę stosuje się z powodzeniem zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Ma ona również na celu uratowanie zęba przed usunięciem (ekstrakcją zęba). Lekarz stomatolog oczyszcza dokładnie miejsce ubytku próchnicy, w taki sposób, aby odsłonić kanał zębowy, kolejne działania wykonuje już pod mikroskopem, w każdym z kanałów umieszczając pilniki kanałowe. Kanał zęba zostaje oczyszczony, poszerzony oraz zdezynfekowany, po czym zostaje szczelnie wypełniony. Na koniec stomatolog wykonuje odbudowę zęba. Dzięki użyciu mikroskopu zabieg jest mniej inwazyjny, metoda jest nowoczesna i skuteczna, a koszt nie jest już tak wysoki. Wyleczonego zęba nie trzeba zastępować implantem lub mostem protetycznym.
Kiedyś leczenie kanałowe wiązało się z bólem i dyskomfortem dla pacjenta, dziś stomatolodzy posiadają nowoczesne środki znieczulające, zabieg więc staje się bezbolesny. Lekarz wykonuje leczenie kanałowe w znieczuleniu miejscowym. Po usunięciu miazgi z kanałów w zębie brak impulsów bólowych oraz unerwienia, niemniej jednak po leczeniu kanałowym może wystąpić krótkotrwały ból przez wzgląd na wykonany zabieg.