W każdym mieście, czy mniejszych miejscowościach, każdego dnia mamy do czynienia ze znakami drogowymi. Podczas spacerów, czy jazdy samochodem mijamy je na drogach w całym kraju i poza tym. Mają one za zadanie pokazać nam drogę informować o miejscowościach, a także o terenie, na jakim się poruszamy. Mówią nam również o tym jak się poruszać po drodze, ponieważ prócz sygnalizacji świetlnej każdy kierowca korzysta również ze znaków drogowych. Czy zastanawialiśmy się kiedykolwiek jak są produkowane znaki drogowe i jak wygląda ich produkcja? Opowiemy o tym kilka słów.
Jakie znaki drogowe wyróżniamy?
Podczas zdawania testów na prawo jazdy, czy kartę rowerową, mamy za zadania nauczyć się znaków drogowych. W Polsce jest ich przynajmniej 350, z czego rozróżnia się kilka kategorii znaków drogowych. Oczywiście wszystkie one muszą wyglądać tak samo, ponieważ jest to odgórnie ustalone, ale każdy producent znaków drogowych ma własną propozycję znaków w sprzedaży. Mogą się różnić one grubością, szerokością, wielkością, zastosowanym materiałem do produkcji, a także ceną. Nie mniej jednak, każdy z typów znaków ma swój indywidualny wygląd, a oto kategorie, na które dzielą się znaki drogowe:
- znaki ostrzegawcze,
- znaki zakazu,
- znaki nakazu,
- znaki informacyjne,
- znaki kierunku i miejscowości,
- znaki uzupełniające,
- tabliczki do znaków drogowych,
- dodatkowe znaki dla kierujących pojazdami wojskowymi
Do znaków uzupełniających zaliczyć można na przykład symbole, które oznaczają na przykład przejazd kolejowy, torowisko, urządzenia pod napięciem, transformatory. Mimo, że znaki te są mniej powszechne i oczywiste, to jednakowoż bardzo przydatne, a wręcz niezbędne.
Proces produkcji znaków drogowych
Proces produkcji znaków drogowych wykonuje się za pomocą jednej maszyny zwanej wyoblarką. Każdy producent znaków drogowych takową posiada, by w ogóle móc wykonywać swoją pracę. Taka maszyna może wykonać znaki dowolnej wielkości i kształtu, ponadto ma możliwość zaginania obrzeży danego znaku drogowego. Maszyna, której używają producenci ma również możliwość wykonania znaku w kształcie nieregularnym, jak na przykład znak „stop”. Co ciekawe, obsługa takiej maszyny nie wymaga interwencji człowieka, jest ona całkowicie automatyczna. Następnie, gdy wykonany zostanie kształt i wielkość odpowiedniego znaku, naklejana zostaje naklejka, która wykonywana jest metodą sitodruku. Polega to na nałożeniu barw na powierzchnię, następnie zgrzewanie i rozgrzewanie w picu, oraz suszenie. Tak naprawdę, po wysuszeniu i wykończeniu znak jest gotowy do postawienia go na drodze.
Po co są znaki drogowe?
Pamiętajmy, że znaki drogowe służą bezpieczeństwu nas wszystkich. Zarówno znaki drogowe, jak i oznaczenia budowlane są bardzo istotne dla naszego bezpieczeństwa. Producenci z dużą świadomością zajmują się produkcją właśnie takich znaków. Produkują znaki pamiętając o zasadach bezpieczeństwa ruchu drogowego i zachowują wszelkie normy prawne i aktualne deklaracje zgodności.