Opiekunka do osób starszych w ostatnich latach została uznana za zawód przyszłości. Zapotrzebowanie na jej usługi wraz ze stale starzejącym się społeczeństwem będzie się zwiększać. Już teraz na portalach ogłoszeniowych zauważyć można liczne zlecenia oferujące zatrudnienie osobom wykonującym tę profesję. Co ciekawe zatrudnienie proponują nie tylko polscy pracodawcy, ale i zagraniczni. Jakie kraje oni reprezentują i w którym kraju warto podjąć zatrudnienie w tym zawodzie?
Praca opiekunki w Polsce
Najwięcej polskich opiekunek decyduje się na podjęcie zatrudnienia w kraju. Są one zatrudniane i przez prywatne rodziny i przez instytucje takie jak domy pogodnej starości, hospicja itp. Większość z nich wykonuje swoje obowiązki przez określoną ilość godzin (zazwyczaj etat), a następnie wraca do swojego domu. Praca opiekunki w Polsce często wiąże się z koniecznością zmian lub pełnienia obowiązków nocami. Niestety powiązana jest też ze słabym wynagrodzeniem. To właśnie, dlatego wiele przedstawicieli i przedstawicielek tego zawodu decyduje się na wyjazd za granicę.
Gdzie wyjechać do pracy jako opiekunka seniora?
Opiekunka seniora to zawód pożądany w wielu krajach Unii Europejskiej i szeroko rozumianego zachodu. Starzejące się społeczeństwo potrzebuje bowiem opieki i pielęgnacji, a często także towarzystwa opiekunki. Opiekunki zatrudniane są zarówno do pomocy seniorów tzw. chodzącym, jak i do pielęgnacji tych leżących.
Przeglądając oferty pracy, łatwo można się przekonać, że największy ostatek stanowią te dotyczące pracy w Niemczech. Na opieka.felizajob.pl/oferty-pracy-dla-opiekunek-osob-starszych praca dla opiekunek w Niemczech to zarówno ta na stałe, jak i oferująca możliwość tymczasowego, sezonowego zatrudnienia. Wyjazd za naszą zachodnią granicę nie bez powodów cieszy się dużym zainteresowaniem.
Bliskość Niemiec gwarantuje niskie koszty dojazdu i możliwość częstszego odwiedzania najbliższych w kraju. Niemcy postrzegane są też jako kraj bliski nam kulturowo, przez co aklimatyzacja jest o wiele łatwiejsza. Opiekunki doceniają też fakt, że niemieccy pracodawcy hojnie wynagradzają je za ich pracę. Nie można też pominąć faktu, że zorganizowanie samego wyjazdu i dopełnienie formalności nie jest trudne, dzięki temu, że w Polsce działa wiele agencji pośredniczących.
Oprócz Niemiec polskie opiekunki łatwo i szybko znajdują zatrudnienie w Irlandii i w krajach skandynawskich – głównie w Norwegii. Mimo że i tam mogą liczyć na atrakcyjną pensję, to warto pamiętać, że odległość utrudnia częste odwiedziny w Polsce, które wymagają lotów. Osoby pracujące w Norwegii często też skarżą się na brak słońca, który sprzyja częstym stanom przygnębienia, a także na duże różnice kulturowe.