Każda z nas stara się jak najlepiej dbać o swoje zdrowie oraz wygląd zewnętrzny, dlatego też interesujemy się istniejącymi możliwościami na utrzymanie świeżego i jak najbardziej młodego wyglądu skóry. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest ostatnio lifting, jednak wiele osób szuka alternatywy, a jedną z nich jest botoks. Spełnia on szereg różnorodnych funkcji, jednak przede wszystkim znany jest z efektu odmłodzenia skóry i nadania jej świeżego wyglądu. Co ciekawe, wykorzystywany jest on nie tylko w medycynie estetycznej, jednak również w leczeniu niektórych dolegliwości, takich jak na przykład nadmierna potliwość, czy migreny. Z pewnością warto przyjrzeć się bliżej tej toksynie, gdyż może ona zdziałać wiele dobrego.
Kiedy zastosować botoks
Jeśli chodzi o medycynę estetyczną botoks, czyli neurotoksynę botulinową stosuje się w głównej mierze w celu wygładzenia zmarszczek pojawiających się na twarzy. Może chodzić o te pojawiające się pomiędzy brwiami, wokół ust lub o tak zwane kurze łapki. Poza tym, botoks stosuje się także do lekkiego uniesienia brwi, które zapewnia twarzy młodszy wygląd, a także do wygładzenia szyi. Co prawda istnieją pewne przeciwwskazania do stosowania tej toksyny, jednak w większości przypadków nie występują. Efekty zabiegu z użyciem neurotoksyny botulinowej są zbliżone do liftingu twarzy, jednak jest to metoda praktycznie bezinwazyjna, dlatego też wiele osób decyduje się właśnie na botoks.
Jak przebiega zabieg podania botoksu
Cały zabieg trwa bardzo krótko gdyż jedynie kilka – kilkanaście minut, w ciągu których określone miejsce na twarzy ostrzykiwane jest botoksem. Pacjent zazwyczaj znajduje się w pozycji siedzącej, a lekarz wprowadza toksynę za pomocą bardzo cienkiej igły w kilka położonych obok siebie miejsc. Zapewnia to równomierne rozprowadzenie preparatu, które z kolei przyczyni się do naturalnego wyglądu. Dzięki temu unika się efektu tak zwanej sztucznej maski. Dobrze przeprowadzony zabieg zapewnia twarzy młodszy wygląd, a jego efekt utrzymuje się do pół roku. Do tego czasu neurotoksyna botulinowa zostaje całkowicie wchłonięta i jeżeli nadal chcemy cieszyć się efektami jej działania, zabieg należy powtórzyć.
Czy botoks jest bezpieczny
Choć istnieje wiele sprzecznych opinii na temat tej toksyny, wśród których spotyka się skrajnie negatywne wypowiedzi, to tak naprawdę botoks nie jest szkodliwy, co więcej, posiada pewne właściwości lecznicze. Trzeba jednak pamiętać, że zabieg powinien odbywać się w sprawdzonym gabinecie pod okiem doświadczonego lekarza.