Różne rodzaje transportu, pozwalają na przewożenie praktycznie dowolnych towarów. Najczęściej są to jednak materiały budowlane, samochody czy też żywność. Co jeszcze jest transportowane i w jakim kierunku? Na to pytanie, postaramy się udzielić wyczerpującej odpowiedzi w poniższym artykule.
Transport towarów na terenie Polski
Na terenie Polski, przewozi się zwykle materiały budowlane, na wysokim miejscu w rankingach są także urządzenia, maszyny oraz sypkie surowce. Ciężar przewożonego ładunku, mieści się zwykle w przedziale 1-10 ton.
Oczywiscie transport krajowy towarów obejmuje również produkty spożywcze, materiały ADR, meble, maszyny i ich części, konstrukcje stalowe i drewniane.
Gdzie eksportujemy największą ilość towarów?
Pośród eksportowych partnerów naszego kraju, przeważają kraje znajdujące się na terenie Unii Europejskiej. Największy udział eksporcie polskim, mają zdecydowanie Niemcy.
Eksportowane do tego kraju towary, to prawie 30 procent całości rynku. Na drugim miejscu są sąsiedzi z zachodu, czyli Czechy. Dalej należy wymienić takie kraje, jak Grecję, Węgry, Szwecję, USA, Rosję, Włochy, Holandię, Francję czy Wielką Brytanię. Pierwszy z wymienionych kierunków, ciągle podlega rozwojowi, tworząc przyjazne warunki dla podmiotów oraz przedsiębiorstw, które pragną mieć choćby niewielką część rynku tylko dla siebie.
Jak uważają eksperci, kraje należące do Unii Europejskiej na długo będą rynkiem zbytu na towary z Polski, z uwagi na niewielkie koszty związane z transportem, jak i relatywnie niezbyt drogi, niemniej jednak dobrej jakości towar.
Jakie towary są wywozi się z Polski?
Na czołowym miejscu w transporcie towarów na eksport, znajdują się wyroby przemysłu elektromaszynowego. Taki towar stanowi aż 40 procent dóbr, które wywozi się poza naszą granicę. Największy udział w wymienionym sektorze przypadł branży motoryzacyjnej. Wysyła się przede wszystkim akcesoria i części do samochodów.
Silniki, maszyny i samochody osobowe
Znaczącą grupę stanowią także silniki spalinowe oraz auta osobowe. Najważniejsi odbiorcy to sąsiedzi z zachodu, czyli Czechy oraz Niemcy. Popyt na tego rodzaju towary jest także we Francji czy Wielkiej Brytanii.
Meble i produkty z drewna
Następną grupą przeznaczoną na transport z kraju, są meble. Związane jest to z faktem, iż po gospodarczej transformacji w Polsce, doszło do powstania ponad 25 tysięcy zakładów, które zajmują się produkowaniem mebli.
Nasze meble bardzo szybko uzyskały opinię niezawodnych i solidnych, jak i konkurencyjnych pod względem cenowym w porównaniu z tym, co jest oferowane przez producentów z zachodu. Dzięki czemu nasz kraj dzisiaj jest czwartym co do wielkości eksporterem mebli na całym świecie, a nasze wyroby mogą trafiać nawet do takiego giganta, jak chociażby IKEA.
Niemcy jako kraj docelowy transportu polskich towarów
Pośród handlowych partnerów, zdecydowanie największymi rynkami co do zbytu, są zdecydowanie Włochy oraz Niemcy, które nierzadko sprowadzają części albo gotowe już meble.
Import towarów do Polski
Jeśli chodzi o transport zajmujący się importem do naszego kraju, to zwykle towary przywożone są z Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii. Najczęściej transportowane są w taki wypadku samochody, jak również urządzenia oraz maszyny. W tym wypadku także przeważającą część, stanowią ładunki o wadze 1-10 ton.
Podsumowanie
Podsumowując powyższe, warto jest zauważyć, iż transport towarów organizowany jest do różnych miejsc na terenie Polski albo poza jej granicami. Jeśli chodzi o eksport, to najczęściej odwiedzanymi krajami, są Niemcy oraz Wielka Brytania, zaś import obejmuje między innymi Rosję, Włochy czy Holandię.
Na terenie kraju przewozi się najczęściej materiały budowlane, maszyny, urządzenia oraz materiały sypkie, zaś eksport i import obejmuje w dużej mierze samochody oraz konieczne do nich części, jak i meble.