Bóle głowy należą do dolegliwości o bardzo skomplikowanym podłożu. Kluczowym etapem potrzebnym do wyleczenia nawracających bólów głowy jest zdiagnozowanie ich źródła. Coraz więcej osób przekonuje się w rozwiązaniu problemu może być pomocna nie tylko wizyta lekarska i środki farmakologiczne, ale także leczenie pod kierunkiem fizjoterapeuty. Czy zabiegi rehabilitacyjne rzeczywiście leczą ból głowy? Wyjaśniamy.
Fizjoterapia a bóle głowy
Urazy, kontuzje, rehabilitacja pooperacyjna… to z tym najczęściej kojarzą nam się wizyty u fizjoterapeuty. Tymczasem nauka dotycząca układu ruchu wykracza znacznie dalej poza zajmowanie się kondycją kości, mięśni i stawów. Ciało człowieka jest strukturalną całością, gdzie nieprawidłowości w obrębie jednego układu mogą przekładać się na dolegliwości bólowe w innym. Fizjoterapia wykazuje bardzo dużą skuteczność w leczeniu bólów głowy o charakterze napięciowym, które należą do tych najbardziej powszechnych. Bardzo często pochodzą one od napięć w układzie mięśniowo–powięziowym oraz dyskopatii. Odpowiednie techniki fizjoterapeutyczne są ukierunkowane na rozluźnienie nadmiernie napiętych mięśni oraz poprawę ukrwienia i drenażu płynów w obrębie głowy i szyi.
Warto pamiętać, że niezwykle istotnym “wyzwalaczem” bólów głowy jest stres, który powoduje wzmożone napięcie w różnych obszarach ciała. Często więc obok terapii pod okiem specjalisty, warto jest także popracować nad regeneracją i redukcją stresu.
W jaki sposób fizjoterapia pomaga w bólach głowy?
Pierwszym krokiem jest oczywiście wywiad medyczny, badanie i próba ustalenie źródła bólu. Rolą fizjoterapeuty jest także zasugerowanie Pacjentowi takiego rozwiązania które wyeliminuje przyczynę bólu. Może do tego także przyczynić się np. wizyta u neurologa, jeśli podejrzewa, że ból może mieć charakter inny niż napięciowy. Podczas samej terapii wykorzystywane są różnorodne techniki, w tym:
- zabiegi rozluźniania mięśniowo-powięziowego,
- masaż tkanek głębokich,
- mobilizacja odcinka szyjnego,
- terapia punktów spustowych, czyli drobnych zgrubień w różnych obszarach ciała, mogących wywoływać nadmierne napięcie,
- rozluźnianie odcinka szyjnego.
Aby terapia przyniosła rezultaty, musi być przeprowadzona profesjonalnie i holistycznie. Osoby poszukujące fizjoterapeuty w Warszawie, mogą skorzystać z pomocy specjalistów pracujących w przychodniach Renort – Słuchając Ciała. Pracujący tam fizjoterapeuci i osteopaci przykładają dużą uwagę do etapu diagnostyki. Mają bogate doświadczenie w leczeniu zespołów bólowych, które często mają swoje źródło w układzie ruchu. Czynnikiem który odgrywa istotną rolę jest czas. W związku z tym najlepiej jest nie zwlekać z rozpoczęciem terapii.