Wypadek, choroba, problemy ze zdrowiem to sytuacje, w których natychmiast decydujemy się na wizytę u lekarza. W sytuacji kryzysowej najczęściej udajemy się niezwłocznie do szpitala, który uznawany jest często za ostateczność. Mało kto wie jednak, że podobne usługi świadczą również centra medyczne. W przypadku poważnych stanów zagrożenia życia i zdrowia – zawału, udaru, czy też wylewu – centrum medyczne również może zapewnić choremu należytą opiekę.
Centrum medyczne w Łodzi i szpitale – jakich różnic można się tutaj dopatrzyć? Jakie usługi wchodzą w skład ich oferty? Czym charakteryzują się poszczególne placówki świadczące usługi związane ze zdrowiem?
Pojęcie centrum medycznego
W ogólnym pojęciu, które każdy bardzo dobrze zna, centrum medyczne to nic innego, jak przychodnia. W Polsce dostępne są dwa typy takich przychodni – placówki SPZOZ oraz NZOZ, czyli państwowe i prywatne. Udając się do centrum medycznego, np. w Łodzi, pacjenci mogą korzystać z wielu różnorodnych usług – niezarezerwowanych dla szpitali. Łódź, czy inne tego typu miasto, w centrach medycznych gwarantuje dostęp do doświadczonej kadry pracowniczej, która może świadczyć takie usługi, jak:
-
stomatologia,
-
rehabilitacja,
-
opieka medyczna,
-
psychiatria,
-
i wiele więcej.
Usługi te mogą być odmienne, ponieważ są zależne od zatrudnionej w danej placówce kadry. Centra medyczne ponadto mogą świadczyć również inne usługi, np. ambulatoryjne – do nich zalicza się wszelkie porady oraz badania diagnostyczne, po których pacjent może bez żadnych przeciwwskazań wrócić do domu – o ile potwierdzi i zaakceptuje to lekarz.
Jak definiuje się szpital?
Szpital z kolei to zamknięty zakład opieki zdrowotnej – w przeciwieństwie do wyżej opisanych centrów medycznych, które są ogólnie dostępne. Szpital jest miejscem, które zapewnia całodobową opiekę medyczną i stoi w pełnej gotowości do przyjęcia pacjenta. Jeżeli chodzi o usługi, to są to ściśle określone świadczenia, których nie mogą świadczyć żadne centra medyczne, ani przychodnie. Są one zarezerwowane wyłącznie dla szpitali i obejmują między innymi pielęgnacje, rehabilitacje, diagnozowanie oraz leczenie i można do nich zaliczyć:
-
chemioterapie,
-
chirurgię ogólną,
-
intensywną terapię,
-
leczenie schorzeń o podłożu nowotworowym.
Zarówno centra medyczne, jak i szpitale, mogą świadczyć niektóre usługi w ramach NFZ bądź prywatnie. W obu przypadkach jest to uzależnione od specyfiki danej działalności.
Ustawa – działalność lecznicza
Bez względu na typ, wszystkie placówki medyczne podlegają tej samej ustawie. Ustawa o działalności leczniczej uchwalona została w 2011 roku i reguluje funkcjonowanie wszystkich podmiotów, które oferują i świadczą usługi związane ze zdrowiem ludzi – co ciekawe, to właśnie ta ustawa określa, jakie usługi mogą świadczyć tylko i wyłącznie szpitale.
Zdrowie i życie jest jedno, dlatego warto o nie należycie dbać. Objaśnione w tekście placówki są w stanie zapewnić fachową opiekę medyczną na każdym etapie konsultacji. Warto jednak tutaj zaznaczyć, że centra medyczne, oprócz świadczenia usług opieki medycznej, mogą również kształcić i szkolić kadry medyczne. Wybór tego, z której oferty skorzystamy, zależy tylko i wyłącznie od nas samych. Warto zatem dobrze go przemyśleć.