Cięcie betonu – podstawowe informacje
Prawidłowe dopasowanie narzędzi do wykonywanych prac bezpośrednio wpływa na efekty robót. Nie inaczej jest w przypadku przecinania betonu. Precyzyjne cięcie fundamentów, stropów i elementów konstrukcyjnych wymaga użycia odpowiednich maszyn. Klasyczna metoda cięcia na sucho jest coraz rzadziej stosowana, m.in. ze względu na duże zapylenie. Brak chłodzenia wodą wymaga okresowych przerw, niezbędnych do schłodzenia tarczy tnącej. Ponadto metoda na sucho charakteryzuje się umiarkowaną precyzją i wydajnością.
Dodatkowo, znacznie zwiększa ryzyko uszkodzenia tarczy w wyniku zbyt wysokiej temperatury. Istnieje przekonanie, że ta metoda jest dobrym wyborem przy nieskomplikowanych cięciach. Jednak w rzeczywistości okazuje się, że cięcie betonu na mokro jest w wielu przypadkach lepszym wyborem. Choć wykorzystuje się takie same tarcze diamentowe, to obecność wody stabilizuje ich temperaturę i zapobiega przegrzaniu.
Cięcie na mokro – najważniejsze zalety
Kluczową zaletą metody na mokro jest wysoka precyzja cięcia. Ponadto negatywny efekt pylenia jest ograniczony do minimum. Gwarantuje to nie tylko wyższy komfort i bezpieczeństwo pracy, ale również przyspiesza prace porządkowe. Nie bez znaczenia jest też wydłużona żywotność tarczy. Cięcie betonu wymaga użycia specjalnych tarcz diamentowych, które są zdecydowanie droższe od standardowych. Warto wspomnieć, że opisywana metoda znajduje zastosowanie nie tylko w przypadku bardzo dużych przestrzeni. Doskonale sprawdza się w trakcie wycinania tak zwanych nacięć antypoślizgowych, a także podczas wykonywania szczelin dylatacyjnych.