Będąc na progu katastrofy ekologicznej, coraz więcej świadomych obywateli wykazuje zainteresowanie ekologicznym i zdrowym stylem życia. Staramy się ograniczyć wykorzystanie plastiku, sięgamy po opakowania zdatne do recyklingu, porzucamy jednorazowe naczynia i sztućce, a także staramy się zamienić samochody na rzecz przyjaznych dla środowiska sposobów transportu, takich jak rowery. Jazda na rowerze cieszy się rosnącą popularnością, bo jest świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu, pomysłem na zrzucenie zbędnych kilogramów oraz nieszkodzącym środowisku sposobem podróżowania. Kolarstwo ma mnóstwo zalet, jednak rosnąca popularność jazdy na rowerach, rodzi także pewne nowe wyzwania, zwłaszcza dla urbanistów i specjalistów z dziedziny zagospodarowania przestrzennego. Rowerzyści potrzebują więcej ścieżek i tras rowerowych, a także miejsc, gdzie można pozostawić rowery w czasie odpoczynku od jazdy i to zarówno w przestrzeni publicznej, jak i prywatnej. Rośnie więc zapotrzebowanie na pergole rowerowe, wiaty, garaże i stojaki rowerowe! A jako że większe zapotrzebowanie oznacza większy wybór, to dziś opowiemy Ci wszystko co powinieneś wiedzieć na ten temat.
Wiaty, Pergole i stojaki rowerowe – dlaczego warto o nich pomyśleć?
Coraz większa popularność jazdy rowerem wśród Polaków, zrodziła spore zapotrzebowanie na elementy małej architektury, które pomagają w utrzymaniu naszego sprzętu w czystości, ochronie przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych oraz kradzieżą naszych cennych jednośladów. Rowery powinny być chronione szczególnie przed wilgocią, ale także bardzo wysokimi i niskimi temperaturami, czy też promieniowaniem słonecznym. Wszystkie te czynniki sprawiają, że nasze jednoślady szybciej tracą swój atrakcyjny wygląd oraz sprawność. Dlatego też rowery powinny być odpowiednio zabezpieczane! Tego typu sprzęt należy przechowywać w suchym i szczelnym miejscu. I tu z odsieczą przychodzą pergole, garaże i wiaty rowerowe. Dobrej jakości zadaszenia i pergole rowerowe pozwolą na utrzymanie roweru w idealnym stanie na dłużej! A co z zabezpieczeniem roweru przed kradzieżą? Tutaj do akcji wkraczają stojaki rowerowe. Naszym zdaniem, miejsce na stojaki rowerowe powinno znaleźć się w każdej przestrzeni firmowej, parku, osiedlu, alejce, a nawet w ogrodzie, ponieważ nie tylko zapewniają bezpieczeństwo, ale i uporządkowanie przestrzeni. Nie wspominając już o tym, że stojaki rowerowe zazwyczaj wyglądają minimalistycznie i są praktyczne niezauważalne, a przy tym nie wymagają żadnego nakładu na utrzymanie ich w idealnym stanie.
Stojaki rowerowe – praktyczność, porządek i atrakcyjny wygląd
Stojaki rowerowe przydadzą się w każdej przestrzeni biurowej, publicznej, czy parkowej. Jest to bowiem nie tylko sposób na zabezpieczenie jednośladów, ale także na utrzymanie porządku i atrakcyjnego wyglądu terenu. Każdy projektant i urbanista wie, że w kwestii obiektów małej architektury, stojaki rowerowe są niezwykle wdzięcznym i praktycznym obiektem, który może dodać stylu i elegancji przestrzeni. Odpowiednio dobrane i skoordynowane stojaki i pergole rowerowe mogą stać się centralnym punktem ogrodu i osiedla, który może zupełnie odmienić wygląd całej aranżacji. Zwłaszcza, jeśli postawisz na proste w formie garaże rowerowe i wykończysz je bluszczem, a to dopełnisz stojakami w podobnym stylu, co wiaty rowerowe.
Jakie stojaki rowerowe wybrać?
Wybierając stojaki rowerowe w pierwszej kolejności, zastanów się ile miejsca masz oraz ile rowerów chcesz w nich przechowywać na co dzień. Dwa najpopularniejsze typy to równoległe i szeregowe stojaki rowerowe. Równoległe stojaki rowerowe przybierają formę prostych i lakonicznych barierek, przez co są wygodne i funkcjonalne, a także niezauważalne w przestrzeni ogrodowej, czy parkowej. Jedyny ich mankament polega na tym, że można w nich umieścić jedynie dwa rowery jednocześnie. Drugim, bardzo popularnym typem są szeregowe stojaki rowerowe, które pozwalają na parkowanie większej ilości jednośladów na niewielkiej przestrzeni, a przy tym są minimalistyczne i praktyczne. Stojaki rowerowe mogą przybierać najróżniejsze formy, kształty i kolory. Najpopularniejsze wykonane są ze stali, aluminium lub innego rodzaju metali i tworzyw sztucznych, ale znajdziemy również drewniane stojaki rowerowe, chociaż te są znacznie mniej odporne na działanie czynników atmosferycznych i uszkodzenia mechaniczne.
Elementy małej architektury wokół nas – walory estetyczne i praktyczne
Zarówno wiaty rowerowe, pergole i garaże, jak i stojaki rowerowe to bardzo wygodny i praktyczny sposób na zwiększenie praktyczności terenu oraz dodanie przestrzeni atrakcyjnego sztrychu. Dlatego też koniecznie pomyśl o wykorzystaniu ich podczas swojego następnego projektu lub inwestycji. A gdy będziesz już zdecydowany na zakup, to koniecznie zajrzyj na naszą stronę i zobacz jakie stojaki rowerowe przygotowaliśmy dla Ciebie w Grupie Elektron!