Obecność konopi w popkulturze, a także coraz większa świadomość obywateli na temat korzyści z umiarkowanego stosowania marihuany sprawia, że temat jej legalizacji choć kontrowersyjny, coraz częściej podejmowany jest przez kolejne obozy rządowe. W tym artykule dowiesz się, jak wygląda kwestia legalizacji konopi w Polsce.
Zalety marihuany
Powód, dla którego legalizacja tej rośliny jest tak kontrowersyjna, wynika z zawartości substancji THC, która posiada właściwości psychoaktywne, zatem wpływa na zmiany nastroju, postrzegania, świadomości i procesów poznawczych. Należy jednak zauważyć, że to działanie jak nieocenionym wsparciem w leczeniu wielu dolegliwości. Naturalnym sposobem za pomocą marihuany można leczyć stany lękowe, zaburzenia snu, objawy stresu pourazowego i ból. Ponadto, THC rozluźnia mięśnie, działa przeciwwymiotnie, przeciwzapalnie i pobudza apetyt. Warto podkreślić, że konopie posiadają liczne inne związki, które wykazują skuteczność w leczeniu nawet tak zaawansowanych schorzeń jak dna moczanowa, stwardnienie rozsiane, padaczka wielolekooporna, zespół Touretta’a, endometrioza, choroba Hashimoto, osteoporoza czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego.
Marihuana a prawo w Polsce
W Polsce zakazane jest posiadanie nawet najmniejszej ilości tej substancji, grozi za to do 3 lat pozbawienia wolności, a w przypadku udostępnienia marihuany innym, wymiar kary wzrasta do 10 lat. Wyjątek stanowią zalegalizowane w 2017 roku konopie medyczne, które w aptece kupić można tylko w oparciu o receptę. Posiadanie ich do celów rekreacyjnych jest nadal karalne. Należy jednak zauważyć, że w Polsce legalne są nasiona marihuany (https://ziarnozycia.pl/produkt/durban-poison-dutch-passion/). Dlaczego? Nasiona nie zawierają substancji THC, która odpowiada za działanie psychoaktywne. Wydziela się ona przez włoski gruczołowe w kwiatostanach żeńskich, zatem dopiero zasadzenie nasion jest niezgodne z prawem.
Czy nadchodzą zmiany?
Na świecie obserwuje się globalny trend liberalizacji prawa narkotykowego. Na początku 2022 roku w polskim Sejmie rozpoczęto prace nad zmianami w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii. Aż dwie z nich dotyczą umożliwienia uprawy legalnej marihuany w Polsce. Obecnie roślina ta musi być sprowadzana spoza granic kraju, a jedynym jej importerem jest Spectrum Cannabis. Projekt ten dopuszcza uprawę medycznej marihuany przez pacjentów, rolników i przedsiębiorców. Oczywiście o ile spełnią oni pewne wymagania. Rozpatrywany jest także inny projekt, który miałby zwiększyć dopuszczalną zawartość THC z 0,20 do 0,30%. Choć można zaobserwować małe kroki w stronę depenalizacji konopi, to miłośnicy rekreacyjnego palenia jeszcze będą musieli długo poczekać.