Beton to jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów budowlanych. Jednak aby spełniać swoje zadania, musi wykazywać określone parametry fizyko-chemicznego. Dlatego poddaje się go różnym badaniom. Jednym z nich jest badanie wodoszczelności. Co to takiego?
Jak wygląda badanie wodoszczelności betonu?
W zależności od technologii produkcyjnej beton może cechować się różnymi poziomami wodoszczelności – W2, W4, W6, W8, W10 i W12. Im wyższa cyfra, tym mniejsza ilość porów kapilarnych w strukturze materiału, a co za tym idzie – lepsza wodoszczelność, rozumiana jako zdolność do przeciwstawiania się przenikaniu wody przez jego masę.
Badanie betonu pod względem wodoszczelności, lub ściślej mówiąc odporności na penetrację wody, pozwala określić ilość porów kapilarnych. W jego ramach próbki materiału poddaje się działaniu wody.
W tym celu do jednej ze ścianek próbki doprowadza się wodę pod określonym ciśnieniem, a następnie obserwuje, czy nie przenika ona przez pozostałe ścianki. Na koniec próbkę przełamuje się, by sprawdzić głębokość penetracji (wodoszczelność). Za beton wodoszczelny uznaje się ten, który osiągnie poziom wodoszczelności (W) większy lub równy 8.
Doświadczony producent betonu nie powinien mieć żadnych problemów z uzyskaniem materiału o określonym poziomie wodoszczelności. W zależności od potrzeb klienta specjaliści optymalnie dobiorą składniki mieszanki, co pozwoli zminimalizować lub zwiększyć porowatość materiału. Dlatego warto zdać się na wiedzę i doświadczenie profesjonalistów.
Gdzie wykorzystuje się beton wodoszczelny?
Beton wodoszczelny znajduje zastosowanie w takich budowlach inżynieryjnych jak zbiorniki wodne, tamy i oczyszczalnie ścieków. Można go również użyć podczas budowy domu jednorodzinnego, zwłaszcza na działce z wysokim zwierciadłem wód gruntowych. Zapewnia bowiem lepszą szczelność budynku. Dlatego badanie betonu ma znaczenie i nie warto bagatelizować jego roli. Uzyskane dzięki niemu wyniki pozwalają podjąć działania mające na celu dostosowanie materiału do potrzeb klienta.