Budownictwo modułowe szturmem podbija rynek budowlany. Technologia ta pokazuje, że wymieniony model budownictwa może być właściwą odpowiedzią na bardzo ważne problemy i wyzwania, z którymi przyszło nam się zmierzyć, jak przykładowo kryzys migracyjny czy mieszkaniowy. Czytaj dalej, a dowiesz się, czy budownictwo modułowe jest przyszłością budownictwa w Polsce!
Czym różni się budownictwo modułowe od tradycyjnego?
W Polsce budownictwo modułowe zyskuje coraz większą popularność. W ten sposób budowane są nie tylko budynki mieszkalne, ale również szpitale, hotele, czy obiekty użyteczności publicznej. W porównaniu do tradycyjnego budownictwo modułowe różni się:
- czasem i kosztem budowy — wybierając modułowy tryb prac, oszczędza się zarówno czas, jak i pieniądze. Dom gotowy może być po kilku tygodniach, a średnia długość prac wynosi około 3 miesięcy. Budownictwo tradycyjne nie ma najmniejszych szans w przyspieszeniu prac i oferowaniu takiej szybkości postępowania budowy;
- możliwością rozbudowy — budynki powstałe przy pomocy modułowej można modyfikować i rozbudowywać w dużo prostszy sposób niż przy tradycyjnym modelu. Klasyczny budynek ma sporo ograniczeń związanych z jego rozbudową, w przeciwieństwie do jego modułowego odpowiednika;
- jakością wybudowanych budynków — wiele osób obawia się o jakość budynków wznoszonych przy pomocy budownictwa modułowego. Naprawdę nie ma się czego bać. Ten typ budownictwa nie jest gorszy od tradycyjnego, a często posiada lepsze jakościowo elementy, z uwagi na ściśle kontrolowane prefabrykaty, które nie mogą wzbudzać najmniejszych wątpliwości co do stanu wykonania.
Budownictwo modułowe — jakie tworzy budynki?
Zazwyczaj kojarzymy budownictwo modułowe z domami jednorodzinnymi, ale warto wiedzieć, że w tej technologii powstają nie tylko inwestycje mieszkaniowe, ale także obiekty handlowo-usługowe, hotele, obiekty sportowe, biurowce, szpitale czy budynki użyteczności publicznej.
Jak widać, budownictwo modułowe nie ma ograniczeń w tworzeniu budynków pod względem ich funkcjonalności. Inwestorzy coraz częściej decydują się na ten model budowy z uwagi na szybkość budowy i oszczędność pieniędzy w porównaniu z klasycznym i tradycyjnym modelem.
Budownictwo modułowe — jak z estetyką?
Jakość wznoszonych budynków to jedno, ale nie mniej ważna jest również ich estetyka i wygląd. Nieruchomości wznoszone za pomocą budownictwa modułowego nie różnią się wizualnie od tych budowanych tradycyjnie. W niczym też im nie ustępują. Realizacje te nawiązują do aktualnych trendów, a często design powstałych budynków wzbudza podziw w branży.
Tak naprawdę to, jak będzie wyglądał dom czy inny budynek wzniesiony przy pomocy budownictwa modułowego zależy głównie od klienta lub architekta. Nie ma ograniczeń w wyglądzie nieruchomości, więc przy projektowaniu aranżacji granice tworzy jedynie wyobraźnia i możliwości techniczne.
Jak widać, budownictwo modułowe jest przyszłością budownictwa w Polsce, ale również na świecie. Szybkość powstawania inwestycji jest imponująca i odpowiadająca na potrzeby i aktualne problemy. Zastanawiając się nad metodą wybudowania domu, warto przeanalizować korzyści płynące z tej konkretnej, pozwalającej na spore oszczędności czasu i pieniędzy.