Zgodnie z definicją budynek użyteczności publicznej przeznaczony jest na potrzeby administracji publicznej, oświaty, opieki zdrowotnej, edukacji lub kultury. Budynek użyteczności publicznej to obiekt, który jest dedykowany celom społecznym. Istotne jest, aby budynki użyteczności publicznej były nie tylko reprezentacyjne, estetyczne i atrakcyjne wizualnie, ale spełniały również konkretne wymagania techniczne, dzięki którym ich użytkowanie jest w pełni komfortowe. Sprawdź ogólne wymagania, jakie w tym zakresie przewiduje prawo budowlane.
Warunki techniczne, które wpływają na bezpieczeństwo budynku użyteczności publicznej
Każdy budynek użyteczności publicznej musi być w pełni bezpieczny dla użytkowników oraz otoczenia. Należy wziąć pod uwagę nie tylko architekturę i konstrukcję, ale też dodatkowe zabezpieczenia, na przykład przeciwpożarowe. Podczas projektowania i wykonywania prac budowlanych pod uwagę należy wziąć między innymi aspekt ochrony środowiska, zabezpieczenia przed hałasem, drganiami oraz niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Każdy budynek użyteczności publicznej musi spełniać również podstawowe warunki użytkowe; posiadać instalacje wodno-kanalizacyjne, centralnego ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji oraz instalacje elektryczne.
Warto również podkreślić, że budynki użyteczności publicznej są najczęściej miejscem pracy wielu osób, dlatego muszą spełniać konkretne wymogi w zakresie prawa pracy oraz przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy BHP.
Budynki użyteczności publicznej dostępne dla osób z niepełnosprawnością
Inwestor musi zapewnić nieograniczony, sprawny, komfortowy i bezpieczny dostęp do budynku użyteczności publicznej dla wszystkich użytkowników. Właśnie dlatego już na etapie projektu konieczne staje się rozważenie, gdzie występują ewentualne bariery architektoniczne, które mogłyby stanowić przeszkodę dla osób z niepełnosprawnością ruchową, oraz ich usunięcie.
Budynek użyteczności publicznej musi zostać dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami różnego typu, ze specjalnym uwzględnieniem osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Należy pamiętać o odpowiedniej szerokości drzwi, podjazdach i podnośnikach lub windach, w zależności od konstrukcji budynku.
Okresowe kontrole budynków użyteczności publicznej
Zgodnie z ustawą Prawo Budowlane obiekty użyteczności publicznej podlegają okresowym kontrolom. Przeprowadzenie okresowych kontroli budynków użyteczności publicznej jest obowiązkiem właściciela lub zarządcy takiego obiektu. Celem tych kontroli jest sprawdzenie stanu technicznego i estetycznego budynków oraz ich instalacji i urządzeń, a także zapewnienie bezpieczeństwa użytkowania i ochrony środowiska. Podczas okresowej kontroli odpowiednio wykwalifikowana osoba weryfikuje stan instalacji gazowych, elektrycznych czy piorunochronnych. Wyniki okresowych kontroli stanu technicznego obiektów użyteczności publicznej powinny być dokumentowane i zgłaszane do organów nadzoru budowlanego. Jeżeli kontrola wykaże, że budynek użyteczności publicznej nie spełnia swojej funkcji, jego stan techniczny nie jest odpowiedni albo obiekt zagraża otoczeniu lub osobom w nim przebywającym, konieczne jest natychmiastowe usunięcie wskazanych nieprawidłowości. W zależności od skali zagrożenia budynek może zostać nawet wyłączony z użytkowania.