Jeżeli jeszcze nie słyszałeś o systemach smart, czyli inteligentnych budynkach, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Z jednej strony nowoczesny budynek charakteryzuje się nowatorskim designem, z drugiej zaś – łańcuchem innowacyjnych sprzętów elektronicznych. Nie chodzi tutaj jednak o płaskie telewizory, czy też ekrany obsługiwane metodą dotykową. Obecnie wyznacznikami nowoczesności, są przede wszystkim systemy automatyki budynkowej. No, ale co to oznacza? Czym jest inteligentny budynek? Jakie korzyści może dać wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań do codziennego życia?
Nowoczesność pojmowana przez pryzmat inteligencji
Zanim poznasz korzyści, jakie dają rozwiązania smart dla budynków, warto, abyś w pierwszej kolejności zapoznał się ze znaczeniem słowa „inteligentny”. Ogólnie w definicjach (jeżeli chodzi o człowieka), inteligentny oznacza kogoś, kto potrafi posługiwać się poznawczymi czynnościami – można do nich zaliczyć myślenie, reakcję na bodźce i najróżniejsze zmiany otoczenia oraz późniejszą adaptację do nich, a także rozwiązywanie problemów.
Inteligentna osoba to taka, która bardzo dobrze wykorzystuje swoją nabytą wiedzę oraz umiejętności w różnych sytuacjach. Podobna sytuacja ma się, jeżeli chodzi o inteligentny budynek.
W tym przypadku chodzi jednak nie o jednostkę, a o wiele różnych systemów i mechanizmów, które wyręczają człowieka w wielu zadaniach. Robią to w sposób zorganizowany, który wynika z ich współpracy. System inteligentnego budynku w pewien sposób przewiduje oczekiwania i potrzeby człowieka, dlatego też uważany jest za swego rodzaju wyznacznik nowoczesności pojmowanej przez pryzmat inteligencji.
System głównej centrali
Inteligentny budynek składa się z sieci czujników, które obejmują cały dom. Czujniki te podpięte są do jednego głównego systemu zarządzania – tak zwanej centrali. To właśnie dzięki wspomnianej centrali zaprogramowany system może podejmować samodzielne decyzje, w których między innymi, może:
-
uchylać okiennice lub zamykać w razie deszczu, lub zagrożenia silnym wiatrem,
-
decydować o uruchomieniu zraszaczy trawnika przed budynkiem,
-
automatycznie włączać zabezpieczenia przeciwpożarowe,
-
otwierać lub zamykać żaluzje, zasłony lub inne przesłony okienne,
-
włączać oświetlenie za pomocą specjalnych czujników ruchu, np. na klatkach schodowych lub korytarzach.
O ty, jak bardzo zaawansowany jest wspomniany system smart dla budynku, świadczy również to, że może on automatycznie sterować klimatyzacją. W jaki sposób? Inteligentny budynek robi to na podstawie różnych odczytów i pomiarów wilgotności powietrza oraz temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. Takim systemem możesz w bardzo prosty sposób sterować za pomocą mobilnego urządzenia, np. smartfona.
Inwestycja w automatykę budynkową – dlaczego warto?
Jeżeli chodzi o korzyści, jako możesz zyskać, dzięki inwestycji w rozwiązania smart dla budynku (a także domu i mieszkania), to oprócz wygody, są to również: oszczędność czasu, prestiż, redukcja kosztów eksploatacji poszczególnych urządzeń oraz najważniejsze, czyli – bezpieczeństwo.
Budynek smart może ochronić Cię nie tylko przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, ale także jest w stanie zabezpieczyć Twój cały dobytek przed kradzieżą. Wszystko to dzięki integracji wielu komponentów w jednym inteligentnym systemie – który warto dobrze rozplanować już na etapie projektu budynku.