Wszystkie zamieszone na stronie publikacje mają charakter wyłącznie edukacyjno – informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby publikacje w serwisie były rzetelne i zgodne z obecną wiedzą w zakresie medycyny, fizjoterapii lub innej dziedziny wpisu. Niniejszy serwis nie może zastąpić indywidualnej konsultacji z lekarzem lub specjalistom. Stosowanie porad i wskazówek w praktyce powinni być za każdym razem konsultowane na indywidualnej wizycie z lekarze lub specjalistom.
Gdy nasz pupil wymiotuje żółcią zastanawiamy się, jaki może być tego powód. Niestety, ale choroby dotyczą tak samo zwierząt jak i ludzi i zdarza im się to również na tyle często jak u ludzi. Również w przypadku chorób układu pokarmowego lub jelit. Gdy nasz pies wymiotuje na żółto, wzbudza to również nasz niepokój i trzeba natychmiast się temu przyjrzeć, jeśli chcemy mu pomóc. Żółte wymioty u psa mogą świadczyć o wielu dolegliwościach i warto zbadać ten temat.
Pies wymiotuje na żółto – co to oznacza?
Gdy pies wymiotuje żółcią może to świadczyć o dolegliwościach układu pokarmowego. Należy w tym przypadku upewnić się, czy pies zwraca treść pokarmową, czy wymiotuje na żółto lub pies wymiotuje żółtą pianą. Jeśli zwraca pokarm, może to świadczyć o dolegliwościach żołądkowych lub po prostu się przejadł.
Natomiast, gdy pies wymiotuje na żółto, może mieć to związek z usuwaniem treści pochodzącej z dwunastnicy, która powiązana jest z woreczkiem żółciowym. Można również wymienić kilka etapów wymiotów u psa, dlatego warto się temu przyjrzeć i nie panikować od razu martwiąc się o zdrowie naszego podopiecznego. Wymioty u psa występują w kilku etapach.
- Pierwszym z nich są nudności – piesek wówczas oblizuje wargi, jest przygaszony, nie chce się bawić, nadmiernie się ślini, jest niespokojny.
- Następnym etapem jest dławienie się – wówczas dochodzi do zamknięcia odźwiernika i skurczu mięśni brzucha. Dławienie można bardzo szybko zauważyć.
- Trzecim i ostatnim etapem są wymioty. Tutaj dochodzi do opróżnienia żołądka z jego treści do zewnątrz.
Jeśli pies wymiotuje na żółto i zauważymy to w czasie trzeciego etapu, warto skonsultować się z weterynarzem, ponieważ żółć oznacza treść dwunastnicy, która zawiera enzymy o zawartości żółci. Niekiedy żółte wymioty u psa, mogą oznaczać chorobę układu pokarmowego, ale mogą również wskazywać na to, że nasz pies broni się przed pokarmem, który jest zepsuty, lub zjadł coś niejadalnego.
Dlatego nie warto od razu panikować, lecz jeśli chcemy mieć pewność, że nasz pies jest zdrowy, mimo że wymiotuje na żółto, to skonsultujmy się z lekarzem weterynarii. Warto zauważyć również, że gdy pies wymiotuje na żółto, to może to oznaczać oczyszczenie organizmu z toksyn zawartych w dwunastnicy, które bezpośrednio związana jest z przewodem dostarczającym żółć do wątroby. Pies wymiotuje żółcią również, gdy ma problemy z układem trawiennym.
Warto więc przyjrzeć się wydzielinie, która pies wydalił, ponieważ często zdarza się tak, że pies wymiotuje na żółto i ma biegunkę. Wówczas konsultacja z lekarzem jest niezbędna w celu ustalenia dokładnego leczenia.
Przyczyny wymiotowania na żółto u psów
Wówczas, gdy pies wymiotuje żółcią warto ustalić przyczynę takich wymiotów. Może to mieć związek z chorobami narządów naszego pieska, ale może też oznaczać, że połknął truciznę. Wymioty żółcią występują często przy stanach zapalnych jelit czy żołądka, a w przypadku, kiedy bagatelizujemy te syndromy, może to prowadzić do powstania wrzodów i chronicznego nieżytu żołądka.
Innymi przyczynami żółtych wymiotów u psa mogą być również leki, które pies aktualnie przyjmuje, ponieważ mogą drażnić one ściany żołądka i powodować żółte wymioty, lub, że pies wymiotuje pianą. Innymi przyczynami wymiotów u psa są:
- zapalenie jelit
- choroby trzustki
- choroby hormonalne
- choroby układu rozrodczego
- wymioty wywołane toksynami, lub lekami drażniącymi
- trucizna
- nowotwór
- ciało obce
- zaparcia i przejedzenie
- choroby neurologiczne.
Choroby, których objawami są wymioty, mogą być różne. To obszerny temat, dlatego, gdy tylko zauważymy, że nasz pies wymiotuje na żółto, skonsultujmy się z lekarzem weterynarzem. Nasze wątpliwości, co do choroby psa mogą zostać szybko wyjaśnione, ale dowiemy się też jak leczyć naszego pupila.
Pies wymiotuje żółcią – Co robić?
Ilekroć wystąpią wymioty u naszego psa, lub gdy wymiotuje żółcią, należy bacznie obserwować oddawaną treść żołądkową. Przedłużające się wymioty mogą powodować znaczne osłabienie organizmu, a co za tym idzie, znaczne jego odwodnienie.
Należy pamiętać, że im mniejszy pies, tym większe ryzyko odwodnienia, dlatego, gdy york wymiotuje żółcią, należy niezwłocznie mu pomóc, ponieważ jest to piesek mały i duże odwodnienie zagraża jego życiu. Jeśli więc, nasz pies wymiotuje żółcią lub wymiotuje na zielono, musimy zabrać go do weterynarza. Mówi się również, aby nie podawać jedzenia, ale podawać wodę naszemu pieskowi.
Jeśli także pies wymiotuje żółtą pianą, musimy zabrać go do lekarza, ponieważ tak jak w przypadku wymiotowania żółcią, jest to objaw wydalania pokarmu z dwunastnicy, a może to świadczyć o truciźnie, lub stanach zapalnych.
Inne rodzaje wymiotów u psów
Istnieją różne rodzaje wymiotów u psa i można je dzielić według różnych kategorii. Można je podzielić ze względu na częstotliwość występowania lub ich intensywność:
- wymioty jednorazowe
- ostre
- przewlekłe
Występuje również podział na rodzaj treści wydalanej podczas wymiotów:
- gdy pies wymiotuje żółcią,
- pies, który wymiotuje krwią
- pies wymiotuje pianą
- pies wymiotujący śliną
W tych przypadkach najmniejszym powodem do zmartwień są wymioty jednorazowe, ponieważ występują one sporadycznie, mogą mieć one błahe przyczyny, jak chociażby zbyt szybkie przełknięcie zbyt dużej ilości jedzenia. Większym powodem do obaw są jednak wymioty przewlekłe, lub te występujące sporadycznie, ale na przykład, gdy pies wymiotuje żółcią, lub co gorsza, krwią, wówczas może to oznaczać poważniejsze choroby, na przykład nowotwory, lub ostre zapalenia.
Co oznaczają wymioty pianą u psów?
Chyba każdy opiekun zwierzęcia, chciałby wiedzieć i być przygotowanym na choroby swojego pupila, aby móc mu pomóc jak najlepiej i szybko zareagować. Warto wiedzieć także, co oznacza, gdy pies rzyga na żółto lub gdy pies wymiotuje pianą.
Może to wówczas oznaczać, że pies ma chore migdałki i wymiotuje spienioną śliną. Innym powodem tego rodzaju wymiotów może być również chore gardło. Stan zapalny migdałków powoduje, że pies „charcze” i wytwarza przy tym dużą ilość śliny, z racji, że nie potrafi jej odkrztusić, musi ją wydalić poprzez wymioty pianą, aby oczyścić błonę śluzową gardła.
Jak pies rzyga na żółto to się pakuje i jadę z nim do weta!