Odpowiednia temperatura oraz świeże powietrze w każdym domu gwarantują lepsze samopoczucie oraz wyższy komfort życia wszystkich domowników. Dlatego warto zadbać o to, aby we właściwy sposób dostarczać do wnętrza budynku świeże powietrze z zewnątrz. System rekuperacji kontroluje ruch nawiewanego i wyprowadzanego z pomieszczeń powietrza. Z nagrzanego powietrza, w którym znajdują się zanieczyszczenia oraz dwutlenek węgla, ciepło jest częściowo odzyskiwane i wykorzystywane do ponownego ogrzewania pomieszczenia. Jednocześnie napływa do niego świeże powietrze zewnętrzne. Takie obieg pozwala utrzymać wysoką jakość powietrza w pomieszczeniach i jednocześnie redukuje utratę ciepła, co przekłada się na niższe koszty ogrzewania.
Rekuperacja
Rekuperacja https://gfi.info.pl/rekuperacja/ to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Tradycyjna wentylacja grawitacyjna działa na zasadzie grawitacji, przez co powietrze jest zasysane z pomieszczenia przez ciąg wytwarzany w kominie. Pomimo że takie rozwiązanie jest popularne, to ma ono wiele wad. Do najważniejszej należy wychładzanie pomieszczeń poprzez otwieranie okien, co wiąże się z niepotrzebną stratą ciepła oraz wyższymi kosztami ogrzewania zimą. Kolejną wadą jest brak wyprowadzania wilgoci z pomieszczeń, przez co we wnętrzach jest duszno. Natomiast w przypadku wentylacji mechanicznej, czyli rekuperacji strumień powietrza jest wytwarzany przez urządzenie nazywane rekuperatorem. Rekuperator jest centralą wentylacji mechanicznej i zapewnia stały dopływ świeżego powietrza w pomieszczeniach. Zaopatrzony został w wymiennik ciepła, który ma za zadanie odzyskiwać ciepło z zużytego, wywiewanego z budynku powietrza i przekazywać je świeżemu, nawiewanemu do środka powietrzu. To nowoczesne rozwiązanie zyskujące na rynku budowlanym coraz większą popularność, głównie za sprawą oszczędności, które generuje. Warto zatem montować tego typu instalacje zarówno w domach jednorodzinnych jak i wielorodzinnych.
Projekt rekuperacji
Aby wentylacja z odzyskiem ciepła była dobrze wykonana i spełniała swoje założenia, musi być wcześniej zaprojektowana i dopasowana do danego budynku oraz potrzeb jego użytkowników. Dlatego też montaż rekuperacji należy rozpocząć od wykonania projektu. Dzięki temu wykonawcy będą mogli zainstalować system rekuperacji w odpowiedni sposób, co pozwoli właścicielom na jego wygodne użytkowanie i czerpanie korzyści z montażu. Projekt rekuperacji jest istotny z kilku powodów.
Przede wszystkim pozwala na zachowanie idealnych parametrów pod względem ilości wymienianego powietrza w domu, głośności całej instalacji, a także doboru elementów np. wentylatorów, które pomogą spełnić te wymagania. Dzięki temu można też już na wstępie oszacować ile będzie kosztował montaż rekuperacji, wraz z elementami niezbędnymi do instalacji. Pozwoli to inwestorom dokładniej zaplanować budżet i tym samym uniknąć niemiłych niespodzianek na późniejszym etapie.
Rekuperacja koszt
Koszt montażu systemu wentylacji mechanicznej zależy od wielu czynników. Rekuperacja wymaga sporych nakładów finansowych na początku: należy zamówić projekt instalacji, kupić rekuperator i zapłacić za profesjonalny montaż. Największy wpływ na koszt tej inwestycji ma model i cena samego urządzenia. Moc urządzenia zależy od zapotrzebowania energetycznego domu. Na koszty instalacji, oprócz rekuperatora i kosztów robocizny, składają się również ceny pozostałych elementów systemu, takich jak np. kanały wentylacyjne, czerpnia, filtry czy rozdzielacz. Rozwiązaniem, które jeszcze bardziej obniża koszty eksploatacji jest montaż rekuperacji wraz z pompą ciepła.
Rekuperacja w domu
System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja gwarantuje poprawny przepływ powietrza w każdym domu. Dzięki temu wszyscy domownicy mają pewność, iż powietrze znajdujące się wewnątrz budynku jest najwyższej jakości i korzystne dla zdrowia. Aby właściwie zamontować instalacje rekuperacji należy skorzystać ze specjalistycznej firmy, która ma duże doświadczenie w montażu tego typu instalacji. Przykładem tego rodzaju firmy jest przedsiębiorstwo GFI z Bydgoszczy. Gwarantuje ono profesjonalny montaż oraz serwis systemu rekuperacji. Prawidłowe działanie systemu rekuperacji wpływa na właściwą wymianę powietrza w budynku, co przyczynia się do polepszenia komfortu życia oraz poprawia samopoczucie mieszkańców.
Właściwy ruch powietrza wynikający z posiadania rekuperacji ma również pozytywny wpływ na zdrowie domowników, gdyż nie ma potrzeby otwierania okien i robienia przeciągu, który jest niekorzystny dla zdrowia w szczególności dla małych dzieci czy osób starszych. Dlatego też warto zamontować rekuperacje w każdym budynku, która gwarantuje odpowiednią temperaturę powietrza przez cały rok. Rekuperacja umożliwia ogrzewanie powietrza w chłodniejsze dni oraz obniża temperaturę powietrza nawiewanego latem, powodując wysoki komfort cieplny w budynku o każdej porze roku.