Prawidłowo dobrane i wyregulowane okucia okienne sprawiają, że skrzydła zyskają jeszcze większą funkcjonalność, a przede wszystkim będą płynnie działały. Po prostu nawet wysokiej klasy okna nie spełnią do końca Twoich oczekiwań, jeśli zlekceważysz wybór okuć. Dowiedz się, czym właściwie są te elementy i przekonaj się, jak wybrać odpowiednie modele.
Czym są okucia okienne?
Okucia pełnią kilka istotnych funkcji – utrzymują odpowiedni poziom szczelności, umożliwiają zamykanie oraz uchylanie skrzydeł drzwi i okien. Dodatkowo zwiększają bezpieczeństwo, a jednym z najważniejszych elementów jest klamka, która umożliwia zmianę pozycji skrzydła.
Najpopularniejsze rodzaje okuć okiennych
- Okucia obwodowe – są montowane najczęściej, ponieważ znajdują się na całym obwodzie skrzydła. Dzięki temu już po zamknięciu dociskają skrzydło równomiernie do ramy, co zapobiega powstawaniu nieszczelności czy odkształcaniu profilu. Zazwyczaj są stosowane w pionowych oknach oraz rozwieranych skrzydłach balkonowych. Umożliwiają jedynie rozwieranie bądź uchylanie i rozwieranie okna.
- Okucia w systemach PSK lub HKS – to okucia stosowane przy dużych oknach tarasowych, umożliwiają uchylanie i przesuwanie na bok dużego skrzydła okiennego. Warto kierować się wielkością oraz wagą skrzydeł podczas wybierania konkretnego modelu tych okuć. W końcu kluczowe znaczenie mają przemyślane i sprawne mechanizmy okuciowe, które wprawią w ruch skrzydło o wadze dochodzącej nawet do 40 kg.
- Nowoczesne okucia okienne z mikrowentylacją – coraz częściej stosowane są wersje umożliwiające rozszczelnianie okna, aby do wnętrza przedostawały się minimalne ilości powietrza. Wtedy nie dojdzie do wychłodzenia pomieszczenia, a jednocześnie dochodzi do kontrolowanej wymiany powietrza, co zapewnia komfort i poprawia bezpieczeństwo.
Jak wybrać okucia okienne?
Podczas wyboru okuć musisz zwrócić uwagę na kilka czynników. Oczywiście kluczowe znaczenie ma postawienie na odpowiedni rodzaj, ale oprócz tego zdecyduj się na dodatkowe funkcje. Szczególnie przydaje się blokada ruchu klamki ku górze, gdy okno jest otwarte. Dzięki temu zyskasz pewność, że nie dojdzie do przypadkowego wyczepienia okna. Poza tym ogranicznik rozwarcia będzie utrzymywał skrzydło w jednej pozycji i skutecznie chroni przed uderzeniem skrzydła w ościeże okienne.
Koniecznie zwróć też uwagę na wygląd okuć, aby były dopasowane do designu ramy. Jeśli zależy Ci na minimalistycznym wystroju okna, to postaw na kryte okucia – po zamknięciu okna są całkowicie niewidoczne. Takie modele wyróżniają się również wysokimi parametrami szczelności.