Odnawialne Źródła Energii to, ogólnie mówiąc, naturalne zasoby służące do pozyskiwania energii. Ich cechą charakterystyczną jest to, że nie mogą się one wyczerpać. Korzystanie z OZE wpływa na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Sprawdź, czym charakteryzują się ekologiczne źródła energii!
Rodzaje Odnawialnych Źródeł Energii stosowanych w Polsce
Wśród OZE wykorzystywanych w Polsce największym zainteresowaniem cieszy się energia słoneczna, wiatru, wody i geotermalna. Wszystkie one są używane do zamiany energii odnawialnej w energię wykorzystywaną w gospodarstwach domowych lub firmach. Najczęściej spotykane są farmy wiatrowe i fotowoltaiczne budowane przez wyspecjalizowanego wykonawcę Odnawialnych Źródeł Energii. Z nich pozyskuje się energię elektryczną w sposób neutralny dla klimatu i środowiska naturalnego.
Pozyskiwanie energii słonecznej polega na wykorzystywaniu potencjału energetycznego promieniowania słonecznego. Jest ona potem używana do wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej. Prąd może być generowany przez instalację złożoną z połączonych ze sobą ogniw fotowoltaicznych i przechowywany w akumulatorach. Z kolei energię cieplną do ogrzania wody można pozyskać poprzez instalację kolektorów słonecznych.
Energia wiatru jest bardzo często wykorzystywana jako źródło zasilania. Instalacja składa się w tym przypadku ze specjalnych wiatraków wyposażonych w turbiny wiatrowe, które obracają się pod wpływem wiatru. W ten sposób zamieniają energię kinetyczną na energię elektryczną.
Jak wybrać wykonawcę Odnawialnych Źródeł Energii?
Projektant i monter instalacji wykorzystującej energię słoneczną, wiatrową lub hydroenergię ma bardzo ważne zadanie, Słusznym wyborem jest profesjonalny wykonawca odnawialnych źródeł energii, który może poszczycić się dużym doświadczeniem w tej branży. Połączenie wiedzy teoretycznej i praktycznej sprawia, że zwiększa się wydajność montowanej instalacji. Dlatego warto nawiązać współpracę z firmą zajmującą się projektowaniem, budową i utrzymaniem instalacji fotowoltaicznych lub farm wiatrowych, ponieważ daje to gwarancję prawidłowo wykonanej pracy i wpływa na wydajność pozyskiwania zielonej energii.
Dotacje do instalacji wykorzystujących OZE
Z dobrodziejstwa OZE mogą korzystać osoby prywatne i podmioty gospodarcze. W każdym przypadku można starać się o dofinansowanie, które pozwoli odzyskać część poniesionych kosztów. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek dokumentujący tożsamość użytkownika, jego rodzaj, określenie źródła odnawialnego i lokalizację. Wykonawca Odnawialnych Źródeł Energii zazwyczaj pomaga w uzyskaniu dotacji pieniężnych, ponieważ dysponuje dużym doświadczeniem w tym zakresie. Źródła dofinansowań to przede wszystkim różne programy krajowe i unijne. Uzyskane dofinansowanie jeszcze bardziej przyspiesza czas zwrotu inwestycji.
Korzystanie z zielonej energii pozwala znacznie ograniczyć koszty związane z wykorzystaniem energii elektrycznej w gospodarstwie domowym i w przedsiębiorstwie. Ten sposób wytwarzania energii wiąże się ze znacznym odciążeniem środowiska naturalnego i jest jedną z metod jego ochrony.