
Kotły na pellet cieszą się dużą popularnością wśród osób, które przeprowadzają termomodernizację i wymieniają stare „kopciuchy” na rozwiązania bardziej ekologiczne. Związane jest to z ułatwionym montażem i brakiem konieczności przeprowadzania dużej ilości modyfikacji w już istniejącej instalacji centralnego ogrzewania. U wielu osób pojawia się jednak wątpliwość, czy kotły pelletowe są rzeczywiście rozwiązaniem bardziej ekologicznym. Jak wygląda rzeczywistość? Na to pytanie odpowiemy w naszym artykule.
Czym jest pellet?
Klasyczne kotły na paliwo stałe pozyskują energię cieplną ze spalania materiałów takich jak węgiel lub drewno. Ich kaloryczność, czyli ilość energii, którą pozyskuje się z konkretnej ilości paliwa, zależna jest od jakości i gatunku użytego surowca. Najczęściej im tańszy, tym niższą kaloryczność oferuje. Często okazuje się, że do uzyskania odpowiedniej temperatury w instalacji centralnego ogrzewania, niezbędne jest spalenie sporej ilości paliwa. Pellet jest alternatywą, która zapewnia wysoką kaloryczność, która jest niemal stała, niezależnie od surowca wykorzystanego do jego produkcji. Wykonuje się go z odpadów pochodzenia roślinnego, najczęściej drzewnych. W procesie specjalnego prasowania uzyskuje się paliwo w formie niewielkich granulek o średnicy kilku milimetrów.
Jaka jest zaleta kotłów na pellet?
Wykorzystanie pelletu do ogrzewania niesie za sobą wiele zalet. Przede wszystkim potrzebne jest mniej surowca, ze względu na jego zdecydowanie większą kaloryczność. Piece spalające pellet produkują też znacznie mniej popiołu, ponieważ pellet jest skutecznie spalany. Wykorzystanie naturalnych materiałów roślinnych sprawia, że popiół może być wykorzystywany jako ekologiczny nawóz. Kotły na pellet dostępne na stronie https://sevro.pl/kotly-pelletowe/ gwarantują też dużą ilość wygenerowanej energii cieplnej, bez emisji dużej ilości tlenków i pyłów do atmosfery. Dzięki temu są dużo bardziej ekologiczne od innych kotłów zasilanych paliwem stałym. Kwalifikuje je to w ten sposób do ekologicznych form ogrzewania nieruchomości.
Kocioł pelletowy – jak go wybrać?
Wybór kotła do domu zależy przede wszystkim od posiadanego budżetu. Najtańsze rozwiązania zapewniają sprawność rzędu 70% i wymagają ręcznego uzupełniania spalanego pelletu. Droższe kotły posiadają większą sprawność energetyczną, dzięki czemu zmniejsza się ilość niezbędnego paliwa do ogrzania domu. Rozwiązania najdroższe są wyposażone w automatyczne podajniki o sporej pojemności, dzięki czemu nie jest potrzebne uzupełnianie ich każdego dnia. Posiadają też zautomatyzowaną obsługę, możliwą do przeprowadzania również za pośrednictwem termostatu umieszczonego w domu, bądź nawet z poziomu telefonu lub innego urządzenia wyposażonego w aplikację producenta sterownika do pieca.
Jaki jest koszt kotła na pellet?
Podstawowe wersje kotła na pellet kupić można już za 10 tysięcy złotych. Są to rozwiązania proste, bez automatycznych podajników, wymagające ręcznego uzupełniania wsadu. W przedziale od 15 do 25 tysięcy złotych znaleźć można szeroki wybór pieców zautomatyzowanych o wysokiej sprawności energetycznej, pozwalające na znaczne oszczędności w okresie zimowym, ze względu na mniejszą ilość niezbędnego do spalenia pelletu. W kwocie powyżej 30 tysięcy złotych znaleźć można rozwiązania wyposażone w zaawansowane sterowniki, które można bez problemu zintegrować z systemami inteligentnego zarządzania całym domem.
Czy warto w niego inwestować?
Wymiana pieca na paliwo stałe staje się wymogiem związanym z zieloną transformacją kraju. Wybór kotła pelletowego est szczególnie opłacalny w takim momencie, ponieważ obejmują go dofinansowania związane z termomodernizacją, oraz brak konieczności przeprowadzania dodatkowych modyfikacji w systemie centralnego ogrzewania. Wykorzystuje się do tego celu gotową kotłownię oraz już posiadany komin, bez dodatkowych kosztownych inwestycji.