Naszyjnik damski to ponadczasowa biżuteria, która nigdy nie wychodzi z mody i pasuje do większości stylizacji. Odpowiednio dobrana podkreśla charakter i wydobywa piękno, ale pod warunkiem, że dobrze o nią zadbamy. Wisiorki srebrne i złote wymagają specjalnej pielęgnacji, dlatego przeczytaj poniższy artykuł i zobacz, co zrobić, żeby naszyjnik zachwycał swoim nienagannym wyglądem przez wiele lat.
Kobiety kochają biżuterię i trudno się temu dziwić. Naszyjnik damski to element stylizacji, który podkreśla piękno i dopełnia ubiór. Możemy go nosić zarówno na co dzień — do pracy i na uczelnię, jak i od święta na specjalne okazje, chociaż większość Pań zakłada naszyjnik codziennie i nie rozstaje się z nim nawet podczas kąpieli. Piękne egzemplarze od polskich marek znajdziesz tutaj: https://www.pakamera.pl/naszyjniki-0-1822.htm
Niemniej jednak należy pamiętać, że podobnie jak to bywa w przypadku pierścionków, w zakamarkach łańcuszka zbiera się brud, dlatego trzeba go regularnie czyścić.
Jak dbać o naszyjnik, żeby zachować jego piękno?
Biżuteria choć piękna, to jest bardzo delikatna i z czasem może stracić swój pierwotny wygląd. Na szczęście istnieją sposoby na przedłużenie jej żywotności. Naszyjniki należy czyścić za pomocą specjalnych delikatnych środków, niezależnie od ich rodzaju.
Nieco trudniej jest zadbać o biżuterię z kamieniami i innymi detalami, ale nie powinno to stanowić większego problemu. Jeśli chcesz, żeby naszyjnik zachwycał swoim blaskiem przez długi czas, to musisz pamiętać o kilku podstawowych zasadach.
- Unikaj długotrwałego kontaktu biżuterii z wodą. Dotyczy to szczególnie kąpieli w morzu czy na basenie. Woda morska powoduje, że powłoka naszyjnika ulega zmatowieniu, dlatego zdejmuj naszyjnik przed kąpielą i chowaj go w suchym miejscu.
- Pamiętaj o regularnym czyszczeniu ozdób za pomocą delikatnej ściereczki i specjalnego płynu.
- Zdejmij naszyjnik na czas snu i podczas ćwiczeń. W ten sposób zapobiegniesz nieumyślnemu zerwaniu biżuterii i innym urazom mechanicznym. Ta zasada dotyczy nie tylko naszyjników, ale również pierścionków, kolczyków i bransoletek.
- Chroń biżuterię przed kontaktem z kosmetykami i substancjami chemicznymi. Niektóre składniki zawarte w kosmetykach mogą powodować ciemnienie złota czy srebra. Dotyczy to również używania perfum — staraj się nie rozpylać ich bezpośrednio na łańcuszek.
- Przechowuj naszyjniki w bezpiecznym miejscu — najlepsza opcja to szkatułka z przegródkami wyściełanymi miękkim materiałem. Możesz dodatkowo umieścić łańcuszek w woreczku, żeby zabezpieczyć go przed wilgocią. Wisiory czy kolczyki mogą śniedzieć, gdy leżą zbyt długo nieużywane na półce. Wynika to z procesów chemicznych zachodzących na powierzchni metalu, np. srebra.
Jak czyścić złoty naszyjnik?
Zdjęcie:Srebrny-naszyjnik-z-motywem-kwiatowym
Alt:Srebrny naszyjnik z motywem kwiatowym
Czyszczenie złotych naszyjników nie jest skomplikowane, ale należy zachować ostrożność. Możesz to zrobić za pomocą specjalistycznych preparatów do metali szlachetnych lub wypróbować kilka domowych sposobów, które są równie bezpieczne i jednocześnie naturalne.
Jednym z trików jest zastosowanie płynu do naczyń wymieszanego z ciepłą wodą. W takim roztworze umieszczamy naszyjnik na około 25 minut, a następnie za pomocą szczoteczki z delikatnym włosiem usuwamy zabrudzenia. Na koniec osuszamy go za pomocą miękkiej ściereczki.
Równie dobrze sprawdzi się roztwór z sody oczyszczonej i soli, który przygotowujemy w misce wyłożonej folią aluminiową. Postępujemy podobnie, jak w przypadku pierwszego sposobu. Niektórzy do czyszczenia złotych łańcuszków używają soku z cytryny, w którym umieszcza się zaśniedziałą biżuterię na kilka godzin.
W przypadku naszyjników, które zawierają dodatkowe elementy, np. kamienie, lepszym rozwiązaniem będzie ręczne czyszczenie bez namaczania. Pamiętaj, że biżuterii nie szorujemy i nie używamy do jej mycia przedmiotów z ostrymi zakończeniami. Unikaj również środków chemicznych o nieznanym działaniu, ponieważ mogą one uszkodzić powłokę, przez co naszyjnik straci swój blask!
Za pomocą wymienionych wyżej trików wyczyścisz złoty naszyjnik, pierścionek, a nawet kolczyki.
Srebrny naszyjnik — jak go wyczyścić, żeby służył przed wiele lat?
Srebrne łańcuszki są bardzo uniwersalną biżuterią, chętnie wybieraną przez kobiety. Niestety z czasem srebro zaczyna szarzeć, matowieć i tracić swój pierwotny wygląd. Jak temu zapobiec? Bardzo podobnie, jak w przypadku złota.
Na rynku jest wiele środków przeznaczonych do czyszczenia srebra, ale zawsze przed ich użyciem warto wykonać test na niewielkiej powierzchni, żeby zobaczyć, czy produkt nie zniszczy naszej biżuterii.
Do czyszczenia gładkich naszyjników ze srebra możesz wykorzystać wodę utlenioną 3% i zanurzyć w niej na kilka minut łańcuszek. Po wyciągnięciu biżuterii należy ją przepłukać pod bieżącą wodą i dobrze osuszyć.
Naszyjniki z zawieszką możesz potraktować… pastą do zębów! Potrzebna będzie do tego szczoteczka z miękkim włosiem, która pozwoli rozprowadzić pastę wzdłuż ozdoby na szyję. Ten domowy sposób sprawi, że przybrudzony naszyjnik będzie się prezentował nienagannie.
Powyższe wskazówki pozwolą Ci cieszyć się pięknymi naszyjnikami, przez długie lata. Pamiętaj jednak, żeby przed zastosowaniem powyższych metod upewnić się, że biżuteria dobrze zareaguje na konkretny roztwór.