Odpady budowlane to problem, z którym wiąże się każdy remont mieszkania. Ich utylizacja może być kosztowna i czasochłonna lub wygodna i stosunkowo tania. Sprawdź, co zrobić, aby wywóz śmieci poremontowych przebiegł możliwie najsprawniej.
Jakie odpady powstają w trakcie remontu?
Podczas typowego remontu mieszkania powstaje ogromna ilość odpadów. Szacuje się, że przeciętny remont generuje od 2 do 8 m³ odpadów, a nierzadko jeszcze więcej. Co się wśród nich znajduje? Przede wszystkim jest to gruz budowlany, który powstaje podczas burzenia ścian, skuwania tynków, czy usuwania elementów elewacji. Sporą część odpadów stanowią również stare cegły, elementy glazury lub płytki. Kategoria odpadów budowlanych jest jednak znacznie szersza – to między innymi drewno, metale, elementy płyt G-K, papa, czy wełna mineralna.
Odpadem budowlanym są również tzw. wielkogabaryty, takie jak stare meble oraz elektrośmieci, które są uszkodzone lub zwyczajnie zostały zużyte.
Odpady poremontowe – dlaczego nie można wrzucać ich do zwykłego kosza?
Powodów jest przynajmniej kilka. Najważniejszy z nich jest taki, że umieszczając odpady budowlane w zwykłym pojemniku, narażasz się na kary finansowe. Mandaty oraz grzywny mogą wynosić od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy.
Po drugie, nawet przy niewielkim remoncie powstaje cała masa odpadów budowlanych. Szacuje się, że samo odświeżenie wyglądu kuchni może spowodować wygenerowanie nawet 3 ton gruzu. To znacznie więcej, niż jesteś w stanie zmieścić w standardowej wielkości pojemnik na śmieci.
Musisz również pamiętać, że większość odpadów budowlanych może zostać poddana recyklingowi. Dotyczy to nie tylko metalowych elementów, ale również gruzu czy starych płytek, które do pewnego stopnia mogą zostać ponownie wykorzystane. Żeby jednak to osiągnąć, muszą one trafić do odpowiedniego miejsca – co jest w zasadzie niemożliwe, jeśli wrzucimy je do kosza na inne odpady.
Kontener na gruz – dlaczego warto na niego postawić?
Zebrane podczas remontu odpady można samodzielnie dostarczyć do pobliskiego punktu PSZOK. Takie rozwiązanie ma jednak spore ograniczenia. Przede wszystkim należy zrobić to samodzielnie, co oznacza, że załadunek, a następnie transport towaru musisz zorganizować we własnym zakresie. Dodatkowo większość gmin wyznacza kilogramowe limity odpadów, które można dostarczyć do PSZOK-u każdego roku – po jego przekroczeniu, konieczne jest wniesienie dodatkowej opłaty.
Najlepszą alternatywą są specjalne pojemniki na odpady budowlane – takie kontenery na gruz we Wrocławiu i okolicach dostarcza między innymi firma Skiprex. Firma działa na terenie całego Dolnego Śląska: wynajmuje przykład kontenery na gruz w Bielanach Wrocławskich, w Kiełczowie i innych miejscowościach regionu. To wygodne rozwiązanie, ponieważ pojemnik dowożony jest na wskazany adres, a jego odbiór odbywa się w ustalonym terminie. Nie musisz więc marnować czasu na samodzielny wywóz śmieci – tym zajmie się w Twoim imieniu profesjonalny podmiot.