W Polsce nie zawsze działalność zarobkowa musi być zarejestrowana. W niektórych sytuacjach nie musisz niczego zgłaszać do CEIDG. Są wyjątki, które pozwalają na prowadzenie działalności nierejestrowanej, czyli z minimum formalności i niewielkimi kosztami. Pojawia się jednak pytanie, czy działalność nieewidencjonowana w jakikolwiek sposób koliduje z byciem zatrudnionym na etacie. Dowiedz się, czy możesz mieć własną działalność zarobkową i jednocześnie świadczenie pracy.
Co określa się mianem działalności nierejestrowanej?
Działalność nierejestrowana jest działalnością wykonywaną w celach zarobkowych, której nie zgłaszasz do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Pamiętaj jednak o tym, że tylko od osoby fizycznej nie wymaga się wpisu do CEIDG. Kolejną kwestią jest to, że przy prowadzeniu działalności nierejestrowanej musisz pilnować wysokości comiesięcznych przychodów. Nie mogą one przekraczać 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia brutto. Na chwilę obecną jest to 3181,5 złotych. Od lipca 2024 roku wysokość comiesięcznego wynagrodzenia minimalnego ma wzrosnąć do 3225 złotych.
W przybliżeniu nie możesz zarabiać więcej niż około 2500 tysiąca, jeśli nie chcesz rejestrować swojej działalności nieewidencjonowanej. Jeżeli Twoje miesięczne przychody zwiększą się, będziesz musiał dokonać wpisu do CEIDG, co wiąże się z dodatkowymi opłatami typu podatek VAT. Pamiętaj także o tym, że prowadzenie działalności nierejestrowanej jest możliwe dla osób, które przez ostanie pięć lat nie wykonywały żadnej działalności gospodarczej.
Sprawdź jak założyć działalność nierejestrowaną w 2024 roku: https://www.ifirma.pl/dzialalnosc-nierejestrowana-w-roku-2024
Działalność nierejestrowana a praca na etacie – czy jest to możliwe?
Jako że w przypadku działalności nierejestrowanej nie możesz uzyskiwać przychodu powyżej 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia brutto, warto zastanowić się nad możliwością pracowania na etacie. Dla wielu osób będzie to niewystarczająca kwota pieniędzy do prowadzenia życia ze względu na spore koszty związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego (opłatami za wynajem nieruchomości i media, zakup jedzenia i środków czystości itd.). Pojawia się wobec tego pytanie, czy przy prowadzeniu działalności nierejestrowanej można jednocześnie pracować na etat.
Zgodnie z aktualnymi przepisami masz możliwość prowadzenia działalności nieewidencjonowanej i świadczenia pracy u innego pracodawcy. Musisz jednak pamiętać o kilku obowiązkach pracowniczych. Jeśli będziesz pracownikiem na umowie o pracę z innym pracodawcą, to konieczne staje się sumienne wypełniane powierzonych przez niego obowiązków służbowych. Konieczne staje się zapłacenie podatku dochodowego od uzyskanych przez Ciebie przychodów.
Wykonywanie działalności świadczonej osobiście a umowy cywilnoprawne
Wiemy już, że możesz prowadzić działalności nierejestrowanej i jednocześnie mieć stosunek pracy z innym podmiotem. Co jednak z umową zlecenia i umową o dzieła w przypadku działalności świadczonej osobiście? Możesz pracować na własny rachunek i być zatrudniony na umowę cywilnoprawną, jeśli Twoja działalność jest trenerska, artystyczna, oświatowa, publicystyczna.
Możesz uzyskiwać przychody za branie udziału w badaniach i eksperymentach, które prowadzą podmioty w ramach szkolnictwa wyższego i nauki. Umowami kwalifikującymi się do źródeł przychodów z działalności świadczonej osobiście zalicza się także te pozyskane z uprawiania sportu, stypendium, prowadzenia zawodów sportowych, bycia członkiem Rady Mediów Narodowych, uczestniczenia w procesach arbitrażowych z zagranicznym parterem.
Założenie działalności nierejestrowanej w przypadku pracy na podstawie umowy zlecenia
W przypadku umowy zlecenie zobowiązujesz się do tego, że wykonasz konkretną czynność prawną dla zleceniodawcy. Możesz podejmować się tego typu pracy, prowadząc działalność nieewidencjonowaną. Nie ma żadnych zapisów, które zabraniałyby świadczenia pracy w oparciu o umowę zlecenie przy działalności zarobkowej niewpisanej do CEIDG.
Czy możesz mieć umowę o dzieło przy działalności nierejestrowanej?
Przy umowie o dzieło przyjmujesz zamówienie, przez co jesteś zobligowany do jego wykonania zgodnie z ustaleniami obu stron. W zamian za powstanie konkretnego dzieła i wydania go podmiotowi zamawiającemu powinieneś otrzymać od niego ustaloną z nim kwotę wynagrodzenia. Ważne jest to, aby dzieło było oryginalne, miało charakter indywidualny. To właśnie Ty jako wykonawca odpowiadasz za uzyskane efekty swojej pracy i jesteś z tego rozliczany. Możesz pozostawać w stosunku pracy z innym pracodawcą na podstawie umowy o dzieło i prowadzić działalność nieewidencjonowaną.
Podsumowanie
Prowadzenie działalności nierejestrowanej nie sprawia, że nie możesz podjąć pracy na etat. Zgodnie z polskimi przepisami nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby być zatrudnionym na podstawie umowy o pracę/umowy zlecenie/umowy o dzieło i jednocześnie mieć inne źródła przychodów z działalności wykonywanej osobiście. Jedyne o czym musisz pamiętać, to o pilnowaniu kwoty otrzymywanego wynagrodzenia. Jeśli Twoje comiesięczne przychody przekroczą 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia brutto, będziesz zobowiązany do wpisania działalności nierejestrowanej do CEIDG.
Zależy Ci na usprawnieniu całego procesu księgowego? Skorzystaj z oferty darmowego programu do faktur od Ifirma: https://www.ifirma.pl/program-do-faktur