Nauka języka obcego jest obecnie jedną z podstawowych w edukacji dzieci i dorosłych kwestii. Czy konieczny jest jednak ściśle trzymający się określonych ram kurs z podręcznikiem? Niekoniecznie, warto sprawdzić jakie są alternatywy.
Kurs metodą naturalną i bezpośrednią
Oferta kursów językowych jest bardzo szeroka, w związku z czym niełatwy może być wybór konkretnej szkoły. Warto zwrócić uwagę na ofertę, jaką mają poszczególne placówki. Dla wielu osób na przykład realizacja kolejnych tematów z podręcznika może być nudna i mało efektywna. Dlatego powstają właśnie alternatywne kursy i lektoraty języka angielskiego. Jeśli chodzi o kurs języka angielskiego, Wrocław jest miastem, w którym mieści się szkoła Gerelis, w której nauczanie odbywa się na podstawie metody opracowanej przez założycielkę szkoły. Zamiast podręczników, korzysta się między innymi z materiałów przygotowanych specjalnie pod kątem przyjętej w szkole metody.
Na czym polega kurs metodą naturalną i i bezpośrednią? Język angielski podczas zajęć „otacza” uczestników. Słuchacze biorą udział w grach zespołowych, zabawach językowych. Taka forma nauki pozwala przyswajać wiedzę bez presji. Co więcej, nacisk kładziony jest na stwarzanie symulacji sytuacji, w jakich angielski mógłby przydać się w codziennym życiu. W szkole odbywają się także różne warsztaty, kulinarne, teatralne – podczas takich zajęć słuchacze w praktyce korzystają z języka, przełamując barierę językową. Zajęcia prowadzone są przez native speakera i profesjonalnego lektora, odbywają się one w małych grupach (4-6 osobowych). Jeśli jednak słuchacz jest zaawansowany i czuje się na siłach, może skorzystać tylko z konwersacji. Taka forma pracy indywidualnej i grupowej w kameralnych warunkach pozwala każdemu na kontakt z prowadzącym, bieżące rozwiewanie wątpliwości.
W ramach ciekawostki warto dodać, że budynek szkoły jest też domem tymczasowych dla czworonogów ze schroniska, które towarzyszą uczestnikom zajęć, znacząco obniżając u nich poziom stresu.
Nauka języka poza szkołą
Żeby nauka języka obcego była jak najskuteczniejsza, warto zadbać o kontakt z językiem na co dzień, także poza lekcjami. Jakie metody pozwolą nam „bezboleśnie” się uczyć? Świetnym rozwiązaniem jest słuchanie muzyki z uważnym wsłuchiwaniem się w teksty, czytanie obcojęzycznych książek oraz prasy. Warto też obserwować zagraniczne profile w mediach społecznościowych – nawet krótki wpis w obcym języku pozwala na codzienny z nim kontakt. W wolnym czasie można oglądać filmy w oryginale, serwisy streamingowe umożliwiają też ich oglądanie z napisami, które znacząco ułatwią zrozumienie treści.
Tego typu nauka jest niezwykle wartościowa, ponieważ język kultury zazwyczaj różni się od tego podręcznikowego. W książkach najczęściej pojawiają się zwroty, konstrukcje gramatyczne, które nie są tak popularne w języku potocznym. W muzyce usłyszymy idiomy, slang. Ciągły kontakt z językiem pozwoli nam się też osłuchać, przyjrzeć pewnym wyrażeniom.
Świetnie działa też wykorzystywanie języka w praktyce. Warto przy każdej nadarzającej się okazji rozmawiać po angielsku, w pracy, podczas podróży. Pozwala to przede wszystkim przełamać barierę językową, oswoić się z brzmieniem i melodią języka. Dzięki temu, nawet nie zauważymy jak będziemy płynnie mówić po angielsku.