Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z 9 grudnia 2014 roku, w Polsce przeprowadza się szczegółową ewidencję ilościową oraz jakościową odpadów. Wymóg tego jest nałożony na każdego, kto wytwarza śmieci. Oczywiście istnieje kilka wyjątków, np. wytwórcy odpadów komunalnych czy jednostki przetwarzające je na własne potrzeby.
Większość przedsiębiorstw musi jednak je skatalogować, zanim zorganizują wywóz gruzu Łódź nie stanowi pod tym względem żadnego wyjątku. Również tutaj właściciele firm powinni zorientować się, na czym polega katalog odpadów.
Sześciocyfrowy kod odpadu
Na samym początku należy wiedzieć, jak w ogóle sklasyfikować dane śmieci. Robi się to za pomocą sześciocyfrowego kodu. Numery można znaleźć właśnie w udostępnionym przez Ministerstwo Środowiska dokumencie. Zawiera on jednak setki pozycji. Na szczęście stosunkowo łatwo się w nim rozeznać dzięki kodowi.
Dwie pierwsze cyfry wskazują na grupę odpadów (00), dwie kolejne na ich podgrupę (00 00), a ostatnie dwie na rodzaj odpadu (00 00 00). Dzięki temu prostemu systemowi właściciel przedsiębiorstwa musi jedynie zidentyfikować dwie pierwsze cyfry, a potem już z łatwością określi pozostałe.
Co zawiera katalog odpadów?
Ponieważ katalog składa się z naprawdę wielu elementów, nie ma sensu wymieniać ich wszystkich. Wystarczy znać pierwszą, podstawową grup odpadów, a więc oznaczaną dwiema pierwszymi cyframi. Dla przykładu 01 to kod odnoszący się do odpadów powstających przy poszukiwaniu, wydobywaniu, a także fizycznej i chemicznej przeróbce rud oraz innych kopalin. Z kolei 20 to odpady komunalne włącznie z frakcjami gromadzonymi selektywnie.
Jeśli przedsiębiorca zajmuje się przeróbką rud metali, to wytwarzane przez niego śmieci będą – zgodnie z katalogiem nosiły kod 01 03. Wystarczy już tylko wyszczególnić, czy odpady z przetworzenia rud siarczkowych podowiadują samoczynne zakwaszenie środowiska w czasie składowania. W takiej sytuacji ostatecznym numerem będzie 01 03 04. Jeśli zaś składają się z innych odpadów zawierających substancje niebezpieczne z fizycznej i chemicznej przeróbki rud metali, to kod będzie wyglądać w następujący sposób: 01 03 07.
Jak więc widać, w katalogu znajdują się dosłownie wszystkie rodzaje odpadów, jakie może wygenerować przedsiębiorstwo. Pod tym względem nie ma żadnej luki. Oczywiście pomaga to w bezpiecznej utylizacji, a także recyklingu śmieci.
Gdzie w katalogu znajduje się gruz?
Gruz można znaleźć w grupie oznaczonej numerem 17. Obejmuje ona odpady z budowy, remontów i demontażu obiektów budowlanych oraz infrastruktury drogowej (włącznie z glebą i ziemią z terenów zanieczyszczonych). Konkretnie gruz jest opisany w katalogu jako 17 01 01 (betonowy), 17 01 02 (ceglany), 17 01 06 i 17 01 07 (oba zmieszane).
Gdy już zlokalizuje się gruz w katalogu, warto zorganizować wywóz odpadów budowlanych Łódź może w tej kwestii skorzystać z naszej profesjonalnej pomocy. Świadczymy usługi na terenie całego miasta. Wystarczy skontaktować się z nami, aby dopiąć szczegóły współpracy, do czego serdecznie zachęcamy.