Wielu pacjentów zgłasza lekarzom problem związany z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Dolegliwość jest bardzo powszechna, zwłaszcza wśród kobiet i seniorów, choć dotyka także osoby młode i w średnim wieku. Czym jest wysiłkowe nietrzymanie moczu? Co robić, gdy pojawi się problem?
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – czym jest i skąd się bierze?
Z pewnością duża grupa ludzi ma za sobą doświadczenie polegające na samowolnie opróżniającym się pęcherzu bez możliwości powstrzymania wycieku. Wypłynięcie uryny następuje gwałtownie i zaskakuje podczas aktywności fizycznej, przy wybuchu śmiechu, kaszlu czy kichnięciu. Krótko mówiąc – dolegliwość objawia się wtedy, gdy w jamie brzusznej dochodzi do zwiększenia ciśnienia. W takim wypadku diagnozowane jest wysiłkowe nietrzymanie moczu. U osób, które skarżą się na tego rodzaju problem, zazwyczaj osłabione są mięśnie dna miednicy. Anomalia w dużym stopniu ogranicza odczuwanie parcia i sprawia, że chory nie jest w stanie w pełni kontrolować pracy cewki i pęcherza. Za taki stan rzeczy odpowiadać może ciąża, poród naturalny, cięcie cesarskie, różnorodne schorzenia, otyłość i nałogi. Wysiłkowe nietrzymanie moczu bywa też następstwem zabiegów chirurgicznych okolic podbrzusza.
Leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu
Wysiłkowe nietrzymanie moczu to problem, który da się rozwiązać lub znacznie zminimalizować – możliwe jest to przy fachowym wsparciu urologa lub uroginekologa. Warto oczywiście stosować też domowe metody, jak np. odpowiednia dieta czy nasiadówki z naparów ziół, ale skuteczna eliminacja dolegliwości może nastąpić tylko pod okiem specjalisty. Przede wszystkim kluczowe jest tu właściwe rozpoznanie przyczyny problemu, co umożliwi indywidualne wybranie odpowiedniej terapii. Pacjentowi często zalecane są leki w formie kapsułek lub tabletek na nietrzymanie moczu, a czasem także środki hormonalne. W niektórych przypadkach najlepszym rozwiązaniem może być operacja.
Produkty pomocne przy nietrzymaniu moczu
Nagłe wycieki moczu z pewnością nie są niczym przyjemnym – jeśli następują w miejscu publicznym, mogą zostać zauważone przez osoby postronne, co często wprowadza chorego w nerwowość i zażenowanie. Aby temu zapobiec, polecane są artykuły ochronne, które pozwalają radzić sobie ze skutkami dolegliwości. Wyroby te nie tylko zapewniają suchość i brak zabrudzeń, ale też hamują odczuwanie nieprzyjemnej woni. Paniom z lekkim i umiarkowanym nietrzymaniem moczu dedykowane są wkładki urologiczne damskie, jak również praktyczne produkty w formie bielizny chłonnej. Przy bardziej obfitych objawach, zwłaszcza w przypadku seniorów, można wspomóc się pieluchomajtkami.
Ćwiczenia przy nietrzymaniu moczu
Wysiłkowe nietrzymanie moczu wywołują osłabione mięśnie dna miednicy, dlatego jednym z rozwiązań jest również aktywność fizyczna pod kontrolą fizjoterapeuty. Regularne ćwiczenia mogą wzmocnić partie ciała, które nie funkcjonują prawidłowo, i w efekcie całkowicie pozbyć się dolegliwości. Podczas tego typu fizjoterapii dużym wsparciem są wkładki urologiczne damskie. Dzięki nim pacjentka poczuje się pewnie i komfortowo, co pozwoli jej skupić się w 100% na prawidłowym wykonywaniu ćwiczeń.