Kłykciny kończyste to brodawkowate zmiany występujące w okolicy narządów rodnych u kobiet i mężczyzn. Mogą pojawić się również w jamie ustnej oraz gardle. Kłykciny są objawem zarażenia się wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Choć same zmiany nie są bolesne i nie wiążą się z dodatkowymi dolegliwościami, są jednak nieestetyczne, a sam wirus stanowi czynnik kancerogenny.
Wirus HPV z rodziny Papilloma – co warto o nim wiedzieć?
Wirus HPV należy do rodziny Papillomawirus i wyróżnia się aż 150 typów, tego patogenu. Szacuje się, że nawet 80% osób aktywnych seksualnie ma z nim kontakt. Część wirusów HPV nie daje objawów, przez co często nawet nie jesteśmy świadomi zakażenia. Wirus HPV można podzielić na typy:
- wysokoonkogenne – są to typ 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58 i 59 – odpowiadają za rozwój nowotworów takich jak rak szyjki macicy (aż w 90%), rak odbytu oraz sromu, pochwy, czy prącia;
- niskoonkogenne – 6, 11, 13, 30, 40, 42, 43, 44 – nie stanowią ryzyka onkogennego.
Zazwyczaj do zakażenia HPV dochodzi podczas kontaktów seksualnych – pochwowego, analnego, czy oralnego. To jednak niejedyne drogi zakażenia. Może do tego dojść również w wyniku bezpośredniego kontaktu ze śliną lub krwią choroby zakażonej, czy drogą wertykalną podczas porodu. Do transmisji wirusa dochodzi czasem na basenie, podczas wizyty u kosmetyczki, w salonie tatuażu, czy u fryzjera.
Kłykciny kończyste – występowanie i objawy
Kłykciny kończyste to brodawkowate zmiany pojawiające się na skórze oraz błonach śluzowych narządów rodnych, a także jamy ustnej oraz gardła. Początkowo mają formę cielistych zmian, szybko się jednak rozrastają przybierając kalafiorowate formy, pokrywając okolice narządów rodnych. Dodatkowo może towarzyszyć im swędzenie, pieczenie i dyskomfort podczas stosunku
U mężczyzn najczęściej występują kłykciny kończyste żołędzi. Zmiany mogą być również zlokalizowane na napletku, mosznie, u wejścia cewki moczowej oraz w okolicach odbytu.
U kobiet brodawki najczęściej ujawniają na wargach sromowych, w pochwie, szyjce macicy, a także wokół odbytu.
Kłykciny kończyste – metody leczenia
Leczenie kłykcin kończystych nie jest takie łatwe i są stosowane do tego różne metody. Największą trudność stanowi eliminacja wirusa z organizmu. Po pojawieniu się charakterystycznych zmian należy udać się do specjalisty, który dokona analizy zmian i przeprowadzi odpowiednie badania diagnostyczne. U kobiet są to między innymi cytologia oraz kolposkopia. Zarówno u mężczyzn, jak i kobiet zaleca się przeprowadzenie testu HPV DNA, który umożliwia dokładną ocenę typu wirusa, jaki występuje w organizmie.
Leczenie wirusa HPV jest dobierane przez lekarza i zazwyczaj łączy farmakoterapię z usunięciem samych kłykcin kończystych z wykorzystaniem takich metod jak:
- Krioterapia – czyli usuwanie zmian skórnych z pomocą ciekłego azotu;
- Zastosowanie lasera – umożliwia szybkie i precyzyjne usunięcie zmian chorobowych;
- Elektrokoagulację – inaczej termolizę, która wykorzystuje działanie prądu elektrycznego zmiennego;
- Zabieg chirurgiczny – jest stosowany w przypadku dużych i licznych zmian na skórze i błonach śluzowych.
Profilaktyka HPV
By ograniczyć ryzyko zakażenia się wirusem HPV, należy stosować się do kilku najważniejszych zasad, takich, jak:
- Unikanie używania wspólnych ręczników;
- Higieniczny styl życia;
- Ograniczenie kontaktów seksualnych;
- Stosowanie prezerwatyw;
- Badania cytologiczne u kobiet.
To jednak nie gwarantuje 100% bezpieczeństwa. Dlatego warto zastosować szczepienia ochronne przeciw HPV 16 i 18, czyli najbardziej onkogennym typom wirusa. Szczepienie wykonywane jest zarówno u nastoletnich dziewczyn, jak i chłopców. Istotne jest, by zostało ono przeprowadzone przed rozpoczęciem życia seksualnego. Zastosowanie szczepienie przeciw HPV znacząco zmniejsza ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy.