Skórzana garderoba, akcesoria, galanteria, meble oraz inne elementy designu, a także wyposażenie aut to tylko ułamek towarów, które zawdzięczają szlachetny wygląd produktom odzwierzęcym. Wraz z rozwojem cywilizacji i rozumienia otaczającej nas flory i fauny, ludzie zaczęli dążyć do poprawy bytu zwierząt, a także do zastąpienia naturalnego materiału, produkowaną na masową skalę, a co za tym idzie – tańszą, alternatywą. Eko skóra wyprodukowana z poliestru pokrytego plastyfikowanym polichlorkiem winylu bezbłędnie imituje prawdziwą skórę, a dodatkowo charakteryzuje się zaletami, którymi tamta nie dysponuje.
Walory skóry ekologicznej dla branży meblowej
Niewątpliwie największymi wadami skóry naturalnej są uszkodzenia, blizny i nieregularność, przez co jej przetwórstwo jest stosunkowo drogie. Materiał – eko skóra takich mankamentów nie posiada, a dodatkowo poprzez technologię produkcji jest o wiele bardziej odporny na działanie czynników mechanicznych czy środowiskowych. Słońce, wilgoć i różne rodzaje zabrudzenia nie dokonują trwałych zmian na tkaninie i dzięki temu produkt jest wyjątkowo łatwy w pielęgnacji. Wystarczy wilgotna szmatka do przetarcia lub w ekstremalnych przypadkach chemia dedykowana tapicerkom meblowym, żeby usunąć zabrudzenia.
Rodzaje eko skóry
Eko skóra jako materiał znakomicie naśladuje prawdziwą skórę, dzięki czemu niełatwo jest je od siebie odróżnić. Najwyższe jakościowo produkty zarówno zewnętrzną, jak i wewnętrzną warstwą, do złudzenia przypominają wyrób naturalny i tylko wprawne eksperckie oko jest w stanie je zidentyfikować. Eko skóra produkowana jest w różnych wersjach faktury, od tej najbardziej upodabniającej ją do naturalnej z widoczną chropowatością, aż do modelu o wysokim połysku i twardej powierzchni. Eko skóra obiciowa wykorzystywana jest na tapicerki w bardzo wielu obszarach naszego życia.
Meble z eko skóry
Siedzenia pojazdów mechanicznych – motocykli, łodzi i niektórych komfortowych aut (Corvette, Mercedes, a także Ford Mustang, występują w opcjach z najwyższej jakości eko skórą), fotele dentystyczne, ławki wagonów w pociągach, ale przede wszystkim, szeroko rozumiany dział meblarski – korzystają z niezaprzeczalnych walorów eko skóry. Obszywa się nią całe siedziska lub tylko ich poszczególne elementy, wykorzystuje w miejscach o zwiększonym przepływie osób, jak autobusy, tramwaje, hotele czy restauracje, ale przede wszystkim materiał – eko skóra towarzyszy nam w codziennym życiu i w prywatnych wnętrzach będąc dodatkiem lub głównym elementem aranżacji wnętrz.