Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Szkła kontaktowe są bardzo dyskretnym i wygodnym sposobem korygowania wad wzroku. Jednocześnie, wybierając szkła przeznaczone do wielokrotnego użytku, trzeba liczyć się z koniecznością ich odpowiedniej pielęgnacji. Pomoże w tym specjalistyczny płyn, który dedykowany jest dezynfekcji szkieł kontaktowych. Jednak dlaczego jego wybór jest tak istotny?
Czym jest preparat do pielęgnacji szkieł kontaktowych?
Płyn do soczewek jest niczym innym, jak tylko specjalistycznym preparatem, przeznaczonym do ich pielęgnacji. Spełnia on rolę nawilżacza oraz środka dezynfekującego w jednym. Płyn do soczewek jest też środkiem przeznaczonym do ich zabezpieczenia i ochrony przed czynnikami zewnętrznymi. To właśnie płyn do soczewek wlewany jest do pojemniczka, w którym są przechowywane. Ma on sprawić, że soczewki tuż po wyjęciu będą sterylne i gotowe do ponownego użycia.
Jakie preparaty do pielęgnacji szkieł kontaktowych można wyróżnić?
Rodzaje soczewek poniekąd determinuje fakt zastosowania konkretnego środka do ich pielęgnacji. Oczywiście każdy płyn do soczewek wyróżnia się dość podobnym działaniem. Ma on dezynfekować, nawilżać i zabezpieczać delikatne soczewki do oczu. Obecnie w sprzedaży dostępne są jego cztery rodzaje.
Płyn wielofunkcyjny do szkieł kontaktowych oraz płyn wielofunkcyjny do oczu wrażliwych
To najpopularniejszy płyn do soczewek, jaki tylko możemy znaleźć na rynku. Można w nim przechowywać dosłownie każde rodzaje soczewek. Jest to płyn wielozadaniowy. Można w nim przechowywać szkła, płukać je, a także je czyścić. Warto jednak pamiętać, że płyn ten nie usunie osadów białkowych i sprawdza się on przy soczewkach typu miękkiego.
Płyn oksydacyjny do soczewek
Płyn oksydacyjny bazuje na nadtlenku wodoru – popularnej wodzie utlenionej. Świetnie radzi sobie on z osadami białkowymi i innymi zanieczyszczeniami, jakie osadzają się na powierzchni soczewek kontaktowych. Rodzaje soczewek jaki mogą być w nim przechowywane to soczewki twarde. Warto jednak pamiętać, że po wyjęciu szkła z płynu, nadtlenek wodoru wymaga neutralizacji, gdyż nie może mieć on kontaktu z okiem. Zwykle można to wykonać za pomocą akcesoriów dołączonych do produktu.
Dwustopniowy płyn oksydacyjny do soczewek
Jest to podobny płyn do klasycznego roztworu oksydacyjnego. Jednocześnie jedyną różnicą jest to, że innego roztworu z nadtlenkiem wodoru używa się do przechowywania, a innego do czyszczenia soczewek. Faktem jest, że taki dwustopniowy system jest obecnie rzadko stosowany.
Dlaczego istotny jest wybór optymalnego preparatu do pielęgnacji szkieł kontaktowych?
Wybór odpowiedniego preparatu do pielęgnacji soczewek ma istotne znaczenie w kontekście zachowania ich w optymalnym stanie. Dla przykładu, preparaty do soczewek miękkich nie usuną zabrudzeń z powierzchni soczewek twardych. Z kolei preparaty oksydacyjne, mogą uszkodzić powierzchnię miękkich szkieł kontaktowych. Odpowiednie dobranie płynu jest więc kwestią priorytetową dla każdego użytkownika soczewek korekcyjnych, a także dla ich poprawnego działania.