Przygotowania świąteczne to szczególny czas, kiedy to z pieczołowitością planujemy wigilijne menu. Tak samo jak dania główne, ważną rolę odgrywają słodkości, które pojawiają się zaraz po barszczyku z uszkami i smażonym karpiu. Mowa tutaj o tradycyjnych polskich ciastach! Zobacz, jakie przepisy na wypieki zachwycą wigilijnych gości.
Najlepsze, bo domowe
Święta Bożego Narodzenia nie mogą się obejść bez tradycyjnych potraw, na które czekamy cały rok. To samo tyczy się słodkich wypieków. Większość z nich wykonuje się jedynie raz w roku, co tym bardziej wzmaga apetyt. Dlatego wypieki na Boże Narodzenie smakują tak wyśmienicie! Poniżej przygotowaliśmy dla was dwie popularne propozycje ciast, które wspaniale zaprezentują się na wigilijnym stole.
Sernik – na co dzień i od święta
To wyśmienite ciasto bije rekordy popularności i prawdopodobnie wygrywa nawet z szarlotką. Znane i lubiane nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, występuje w wielu wariantach i smakach, na ciepło i na zimno, z najróżniejszymi dodatkami. Nie może go zabraknąć także podczas rodzinnej wigilii! Baza składnikowa jest bardzo prosta, gdyż składa się jak sama nazwa wskazuje – z sera białego. Od niego zależy jakość sernika. Dlatego też ciasto z tłustego twarogu będzie różniło się od tego wykonanego z serka tzw. kubełkowego.
Poniżej znajduje się lista popularnych rodzajów tego wypieku, które możesz wykorzystać w swojej kuchni:
- sernik wiedeński,
- sernik krakowski,
- sernik królewski,
- sernik na zimno.
To ciasto daje ogromne pole do popisu, jeśli chodzi o dodatki. Często występuje ono z suszonymi owocami i orzechami, z polewą czekoladową, pianką z białka żółtka czy kolorową posypką. Jeżeli chcemy użyć dodatków, które nie nadają się do pieczenia, możemy wtedy pokusić się o sernik na zimno. Świetnie komponuje się z galaretką i świeżym owocami.
Makowiec – król świątecznego stołu
Zaraz po serniku plasuje się aromatyczny makowiec, który często jest ulubieńcem gości. Świąteczne przepisy na ciasta nie mogą go pominąć. Występuje w wielu formach, z których najpopularniejszą jest rolada polana lukrem i posypana kandyzowaną skórą pomarańczy.
Zwróćmy uwagę na proces przygotowywania kluczowego składnika, czyli masy makowej. Może ona być bardzo łatwa do wykonania lub bardzo czasochłonna – zależy, jaki sposób wybierzemy. Domowe metody przygotowywania masy makowej nie należą do najprostszych – chociażby moczenie i mielenie maku. Dodatkowo do tego potrzebujemy specjalnego sprzętu.
Łatwiejszym rozwiązaniem jest kupienie gotowej masy makowej w puszce, która zawiera już wszystkie dodatki, takiej jak bakalie i miód. Wtedy tylko przekładamy ciasto, zawijamy i wkładamy do piekarnika. Gotowe!