
W dobie rosnących kosztów prądu oraz cen paliw opałowych poszukiwanie nowoczesnych, ekologicznych rozwiązań grzewczych staje się niezwykle ważne dla wielu gospodarstw domowych. Jednym z najefektywniejszych połączeń jest zestawienie fotowoltaiki z pompą ciepła. Dlaczego te technologie tak dobrze ze sobą współpracują? Dowiesz się tego z naszego artykułu.
Jak działają fotowoltaika i pompa ciepła?
Zarówno fotowoltaika, jak i pompy ciepła to systemy, które bazują na odnawialnych źródłach energii. Fotowoltaika produkuje energię elektryczną, przekształcając energię słoneczną. Instalacja systemu fotowoltaicznego pozwala zatem na bezpłatne zasilanie urządzeń domowych działających na prąd.
Z kolei pompa ciepła wykorzystuje energię z otoczenia (powietrza, gruntu lub wody) do ogrzewania budynku i przygotowania ciepłej wody użytkowej, zużywając przy tym energię elektryczną w niedużym stopniu. Większość jej pracy zależna jest od odnawialnych zasobów naturalnych, jednak prąd potrzeby jest do zasilania sprężarki – jednego z elementów urządzenia.
Fotowoltaika może dostarczać całkowicie za darmo energię potrzebną do zasilania pompy ciepła. Tym samym znacząco obniża koszty eksploatacji i zwiększa niezależność energetyczną domu. Z kolei pompa ciepła pozwala na zwiększenie autokonsumpcji, czyli lepsze wykorzystanie energii elektrycznej wytworzonej z instalacji fotowoltaicznej.
Zalety połączenia fotowoltaiki i pompy ciepła
Pompa ciepła wraz z fotowoltaiką to przede wszystkim oszczędności. Instalacja fotowoltaiczna wytwarza prąd, który może zasilać pompę ciepła, dzięki czemu ogranicza się koszty związane z zakupem energii elektrycznej z sieci.
System rozliczenia zwany net-billingiem wprowadził także konieczność poszukiwania sposobu na zwiększenie autokonsumpcji, aby system fotowoltaiczny był jak najbardziej opłacalny. Pompa ciepła umożliwia zużywanie wytworzonej energii elektrycznej właśnie na bieżące potrzeby.
Dzięki połączeniu obu systemów można zyskać niemal całkowitą niezależność energetyczną, uzależniając się zarówno od rosnących cen prądu i wahań na rynku energetycznym, jak i od dostaw prądu z zewnątrz, szczególnie przy wyposażeniu systemu w magazyn energii.
Nie da się także nie zauważyć aspektu związanego z ekologią. Obie technologie korzystają z odnawialnych źródeł energii – słońca oraz energii cieplnej z otoczenia. Ich połączenie pozwala na znaczne obniżenie emisji dwutlenku węgla, a tym samym negatywnego wpływu na środowisko naturalne.
Na co zwrócić uwagę przy łączeniu tych technologii?
Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej oraz pompy ciepła jednocześnie, bardzo ważne jest odpowiednie zaprojektowanie fotowoltaiki. Instalacja powinna być przygotowana tak, aby pokrywała zapotrzebowanie energetyczne domu, w tym związane z działaniem pompy ciepła. Zadaniem tym powinni zająć się specjaliści, którzy odpowiednio dobiorą moc obu systemów. Kompleksowe wsparcie w tym zakresie znajdziesz ze strony firmy Hymon – https://hymon.pl/, którzy specjalizują się w rozwiązaniach z zakresu odnawialnych źródeł energii. Zajmą się oni także odpowiednim zamontowaniem instalacji, zapewniając optymalne działanie obu technologii.