W stolicy Wielkopolski na co dzień dzieje się bardzo dużo. Zarówno mieszkańcy Poznania, jak i przybywający tutaj turyści szukają więc sprawdzonego źródła informacji dotyczących bieżących wydarzeń. Z jakich serwisów korzystać? Gdzie szukać pewnych i obiektywnych informacji? Jak nie dać się złapać na fake newsa?
Co dzieje się w Poznaniu? Sprawdzone źródła
Śledzić codzienne wydarzenia wbrew pozorom nie jest tak łatwo. Nieistotne, czy jest sobota, niedziela czy dowolny dzień roboczy: w Poznaniu dzieje się naprawdę sporo. Niektórych z nas interesują bieżące informacje drogowe, innych ważne wydarzenia kulturalne, jeszcze innych życie społeczne i polityczne. Niezależnie od tego, czy interesują cię zmiany w organizacji ruchu, jakie planuje Poznań czy też kalendarz najnowszych wydarzeń sportowych albo skór wydarzeń politycznych, warto stawiać na sprawdzone źródła informacji.
Z pozoru nigdy wcześniej nie było tak prosto dowiedzieć się, co dzieje się w Poznaniu, czy jakimkolwiek innym mieście Polski. W końcu wystarczy otworzyć przeglądarkę wpisać interesujące cię pytanie i poczekać na wyniki z lokalnych i ogólnopolskich serwisów. Teoretycznie nic prostszego… Niestety nie do końca, ponieważ zarówno w Poznaniu, jak i w Polsce, a także na całym świecie mierzymy się z problemem masowo zalewających media nie do końca prawdziwych informacji, przekazów bardzo mocno zsubiektywizowanych (a udających bezstronne i obiektywne), a także tych, których jedynym celem jest manipulacja nami (np. w celu pozyskania od nas danych osobowych). Warto więc świadomie dobierać serwisy, z których czerpiemy wiedzę, nie zdawać się na pierwsze lepsze źródło informacji, które może się okazać pełne niedopowiedzeń, przekłamań lub po prostu fake newsów.
Serwisy informacyjne w stolicy Wielkopolski
Poznań to jedno z największych miast Polski. Nic więc dziwnego, że atrakcje i wydarzenia, jakie mają tutaj miejsce, opisuje wiele serwisów. Czy to jedna oznacza, że wszystkim możemy ufać? Niekoniecznie, dlatego warto postawić na serwis, który spełniać będzie poniższe kryteria (lub choćby większość z nich):
- jest na bieżąco uzupełniany, wpisy są aktualizowane, a nieaktualne informacje oznaczane tak, że nie masz wątpliwości np. która informacja o nieprzejezdnych trasach jest właściwa,
- bazuje na informacjach sprawdzonych, korzysta z przekazów instytucji i organów lokalnych, ogólnopolskich, ale i wiedzy mieszkańców,
- oferuje kompleksową wiedzę na temat aktualnych wydarzeń w mieście (oczywiście nie każdy serwis zaproponuje ci informacje na każdy temat, ale jeśli jest już serwisem lokalnym, to masz prawo oczekiwać wiedzy o polityce, ekonomii, zdrowiu, sporcie, kulturze, bieżących najważniejszych wydarzeniach).
- przekazuje sprawdzone, obiektywne informacje, nie bazuje na emocjach, nie stara się szokować, rozgrzewać konfliktów itd.
Centrum szyfrów enigma — jak bronić się przed fake newsami?
Kiedy widzisz wielki nagłówek, który bazuje na silnych, przemawiających do wyobraźni, a przede wszystkim emocji obrazach, staraj się zachować dystans. Każde wydarzenie można przedstawić możliwie spokojnym i rzeczowym tonem. Sianie paniki, rozgrzewanie negatywnych emocji, szokowanie — to wszystko strategie bardzo charakterystyczne dla fake newsów, na które bardzo trzeba uważać we współczesnej przestrzeni medialnej.
Oczywiście, dzisiaj każdy chce przyciągnąć uwagę swojego odbiorcy: nagłówek, pierwsze zdania, zdjęcie — to doskonałe narzędzia. Odpowiedzialni dziennikarze nie dążą jednak do tego, aby cię przestraszyć, nastawić przeciwko komuś, rozbudzić agresję. Jeśli do tego widzisz mało autentyczne zdjęcie, nie masz podpisu dziennikarza, żadnego sprawdzonego źródła — zachowaj duży dystans do tego, co czytasz.