Dom energooszczędny powoli staje się standardem i coraz więcej inwestorów zwraca uwagę na parametry związane właśnie ze zużyciem energii. Czym dokładnie wyróżnia się taki budynek i co powinno się znaleźć w jego projekcie?
Jaki dom można nazwać energooszczędnym?
W domu energooszczędnym chodzi przede wszystkim o to, by ograniczyć wydatki na ogrzewanie. Bardzo ważną rolę odgrywają odnawialne źródła energii – część ciepła jest odzyskiwana z powietrza, dzięki nowoczesnej wentylacji z rekuperacją, a przeszklenia są projektowane w taki sposób, by w jak największym stopniu wykorzystać energię promieniowania słonecznego. Jednocześnie dba się o zredukowanie strat ciepła, stąd charakterystyczna dla domów energooszczędnych uproszczona, nowoczesna bryła oraz mało skomplikowany dach.
Domy energooszczędne zwykle są piętrowe albo z użytkowym poddaszem, ponieważ spora ilość ciepła ucieka przez dach, dlatego ważne jest ograniczenie jego powierzchni. Pokoje wewnątrz są tak rozmieszczone, by ograniczyć do minimum liczbę przegród, a na północnej ścianie znajdują się te pomieszczenia, w których nie trzeba mocno grzać, jak schowek, pralnia czy pomieszczenie techniczne.
Jak wybrać projekt domu energooszczędnego?
W przypadku projektów domów energooszczędnych stawia się na prostotę, to jednak w żadnym razie nie jest tożsame z nudą i powtarzalnością. Domy energooszczędne, jakie można znaleźć na projektyzwizja.pl, charakteryzują się bardzo atrakcyjną formą, są efektownie wykończone i bez problemu dla się tu znaleźć coś unikalnego, wyłącznie dla siebie.
Dom energooszczędny może mieć dowolny metraż, choć obecnie trend jest raczej taki, by ograniczać powierzchnię i większą wagę przykładać do praktycznych rozwiązań. W energooszczędnych budynkach jest sporo otwartej przestrzeni, ale jest także strefa prywatna, z zamykanymi pokojami, więc każdy z domowników ma zapewnione miejsce wyłącznie dla siebie.
Koszt budowy takiego domu może być wyższy niż postawienie budynku metodą tradycyjną, ale dość szybko się to zwraca właśnie dzięki obniżonym rachunkom za energię. Sama budowa zazwyczaj trwa około roku, czasami może się to przeciągnąć o kilka dodatkowych miesięcy, a dużym ułatwieniem jest tu brak skomplikowanych detali architektonicznych.